yumurtalik.gen.tr https://www.yumurtalik.gen.tr Yumurtalık, Yumurtalık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, yumurtalik.gen.tr Thu, 03 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sat, 07 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Erkek Yumurtalık https://www.yumurtalik.gen.tr/erkek-yumurtalik.html Sat, 17 Nov 2018 12:13:02 +0000 Erkek yumurtalık er bezi ya da testis, adam üreme (eşey) organlarından penisin her 2 yakınında bulunan yapılardır. Er bezlerinin testosteron hormonu salgılanması, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü kimi fizyolojik özel Erkek yumurtalık er bezi ya da testis, adam üreme (eşey) organlarından penisin her 2 yakınında bulunan yapılardır. Er bezlerinin testosteron hormonu salgılanması, spermlerin üretilmesi ve erkeklere özgü kimi fizyolojik özelliklerin gelişmesi benzeri vazifeleri vardır. Skrotum içerisinde sağlı sollu bulunan 2 er bezi, sperm kanallarının bir kısmı ve çok fazla sayıda damar yapısı içerir bir yapıdır. Skrotumun sperm işlevlerini müdafaa etmek bakımından çok fazla önemli bir özelliği vardır. 

Sperm hücreleri ısı değişikliklerinden olumsuz etkilenirler ve işlevlerini en güzel şekilde mahaline getirebilmeleri amaçlı beden ısısından yaklaşık 2 derece ek olarak az bir ortamda bulunmaları gereklidir. Torbanın beden haricinde bulunmasının sebebi budur. Torbanın içerisinde bulunan ısı beden ısısından ek olarak düşüktür ve soğukta büzüşerek ısı kaybını engeller. Sıcakta ise aksine sperm hücresinin çok ısıya maruz kalmalarını engellemek amaçlı gevşer. 
Testisler tahmini benzer büyüklükte olmalarına nazaran yapısal şekilde sol testis sağdakine göre belli bir süre ek olarak aşağıda bulunur. Her testis içerisinde minik ve çok kıvrımlı sperm kanalcıkları bulunur. Bu kanalcıklar beyindeki hipofiz bezinin salgıladığı FSH hormonunun verdiği buyrukla sperm hücreleri üretirler. Testisler yine hipofiz bezinden salgılanan ve LH adı verilen hormonun etkisiyle testosteron hormonu üretirler. İnsanlarda erişkin bir erkekte testis büyüklüğü şekilde, sağlıklı bir testisin (erbezi) boyutları en az olmak üzere, özellikle uzunluğu 3,5cm, genişliği 2cm üstünde olması gereklidir. Erişkin erkeklerde testis hacmi ortalama 18ml civarlarındadır. idrar ve üreme (eşey) salgısı kanalının etrafını saran süngersi bir yapıda kan damarlarından zengin bir organdır. Penisin ucunda bulunan açıklıktan hem bir idrar hem bir de meni ayrı vakitlerde auta atılır. Alet uyarıldığında damarların kanla dolmasıyla büyür ve sertleşir. Bunun Için sertleşme (ereksiyon) denir. 

Erkek Yumurtalık
Penis kökünün alt kısmında bulunan testisler (adam yumurtalığı, testis, erbezi) deri ile kaplı torba biçimde bir yapının (skrotum) içerisinde korunurlar. Uzuvu döşeyen deri ergenliğin başlamasıyla koyulaşıp kalınlaşır. Bu torba içerisinde bulunan erbezleri (testis) ergenlik öncesinde minik, erişkinde ise 20-30 gr. ağırlığında, 4-5 cm uzunluğu tahmini olarak, 2.5 cm. genişliğinde yumurtaya alternatif şekildedir. Testisler üreme (eşey) hücreleri (sperm) üretirler, bununla birlikte erkeklik hormonu testosteron salgılarlar. Spermler gözle görülmeyecek denli minik, işlek hücrelerdir. Sperm kanalları yöntemiyle beden dışına atılırlar. Testislerden çıkarak idrar yöntemine gerçek uzanan 2 uzun sperm kanalı, idrar kesesinin altından geçer ve alet içerisinde dış idrar açıklığına kadar uzanır. İdrar kesesinin alt kısmında bulunan prostat bir salgı bezidir. Spermlerin içerisinde yüzdüğü sıvı/akışkan bu minik organın salgısıdır (meni). Sıvı/akışkan vajinanın kimyevi ortamını sperm hareketine uyumlu duruma getirir. Spermlerin dışarı atılmadan öncesinde biriktikleri 2 minik kesecik de (seminal kese) mesanenin 2 yakınında bulunur. 

Erkeklerin yumurtaları neden dışarıdadır diye sorulursa. Erkekler bayanlar benzeri 36.5 derecede yumurtalarını oluşturamazlar. Bu beden ısısından ek olarak az olmalıdır. Spermler beden ısısından en az 10 derece ek olarak sıcak olan olmamış ortamda üretilir. Çocuğu olmamış erkeklere uzman kişiler spermlerini arttırmak hareketlerini yükseltmek amaçlı, yumurtalıklarının altına cepli buzluk koymayı önerirler. Soğukta erkekler ek olarak üretkendir. Çocuk mahalline getirmek amaçlı kış mevsimi, adam bakımından ek olarak verimlidir. Erkek bebekler anne karnındayken yumurtalar çoğunlukla üst bir kanalda durur. Doğuma uzak olmamış veya doğunca torbaya düşerler. Doğum esnasında birtakım bebeklerde yumurta kanalın içerisinde kalır. Bazen de çocuklarda yumurtalar bir ek olarak üstteki]]> Sol Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/sol-yumurtalik-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 14:37:06 +0000 Sol Yumurtalık Ağrısı; Sol yumurtalıkta bulunan ağrılar her erkek için kötü bir olaydır. Fakat çoğu vakit ağrılar artana kadar doktora başvurmak tercih edilmez. Sol yumurtalık ağrısı, pek fazla değişik sağlık prob Sol Yumurtalık Ağrısı; Sol yumurtalıkta bulunan ağrılar her erkek için kötü bir olaydır. Fakat çoğu vakit ağrılar artana kadar doktora başvurmak tercih edilmez. Sol yumurtalık ağrısı, pek fazla değişik sağlık probleminin belirtisi olarak meydana gelebilir. Sol yumurtalık ağrısı sebepleri arasında ilk sıralarda, kasık fıtığı, travmalar, çıban vekistler gelmekle beraber testis kanseri, böbrek taşı şeklinde olan ağrının daha ciddi olan sebepleri olabilir. Düzenli bir şekilde sol yumurtalık ağrısı probleminiz varsa ve ağrılar şiddetini yükseliyorsa, zaman kaybetmeden bir doktora başvurarak altında yatan sebebe bağlı bir şekilde uygun olan tedavi yolları hakkında bilgi almalısınız.

Kasık fıtığı, erkekler arasında çok fazla yaygın olmasına rağmen birçok erkek bu rahatsızlığın farkında bulunmamaktadır. Testis ağrısı bulunuyorsa ve sebebi tam bir şekilde bilinmiyorsa, sebebi kasık fıtığı olabilir. Kasık fıtığı ağrısı çoğunlukla her iki testisi de etkiler. Testis kanseri, testis ağrısı, ender olarak testis kanserinin belirtisi olarak meydana gelir. Testis kanseri bulunan erkeklerin yalnızca %10’u testis ağrısından yakınmaktadır. Fakat bu %10’luk bölüm kanserin erken teşhisinin önemi fark edildiğinde ciddiye alınmalıdır. Testis kanserinin ağrı haricinde bulunan göğüs, sırtın altı ve karın çevresinde hassasiyet, skrotumda sıvı toplanması, testisler üstünde yada bölgesinde şişlik şeklinde öbür belirtileri gözüktüğünde zaman kaybetmeden doktora başvurulöalıdır.

Testislerin bükülmesi, testislerin bükülmesine sebep olan yaralanmalar, testislere karşı bulunan kan akışının kapanmasına sebep olabilir. Bu durumda meydana gelen ağrılar oldukça şiddetlidir ve insan bu ağrılara dayanamayıp doktora başvurabilir. Damarın kapanması ve testislere kan akışının sona ermesi ciddi bir problemdir ve testis kaybına sebep olabileceğinden acil müdahale edilmesi gerekir. Cerrahi müdahaleyle damar düzeltilerek kan akışı normal bir duruma getirebilir.

Sol Yumurtalık Ağrısı
Kan Çıbanı, testislere alınan darbeler her vakit geçici ağrılar ile geçemeyebilir. Çok katmanlı bir kese ile çevrili olan testislere gelen hiddetli darbeler, bu keseler arasında kan birikmesine sebep olur ve buna halk tarafından kan çıbanı ismi verilir. Kan çıbanı ara sıra yalnızca dinlenme sayesinde kendi kendine geçebilir. Bazı durumlarda ise doktor muayenehanesinde aynı gün içerisinde yapılan küçük operasyonla kanın akıtılması gerekebilir. Kan çıbanının ciddiyeti kanamanın oluştuğu çevreyle ilgilidir.

Epididimit, genel olarak, bakteriyel enfeksiyon sebebiyle gözüken epididim iltihabı testis ağrısına sebep olabilir. Her testisin arkasında yer alan sarmal tüp biçimindeki epididim spermin depolanması ve olgunlaşması için gereklidir. Epididim iltihabı cinsellikle bulaşan hastalıklar ile bu çevreye yerleşen bakterilerin çoğalmasıyla meydana gelir. İltihapla beraber testisler hafif bir şekilde şişer ve kızarıklık gözükür. Ağrılar, özellikle boşalma ve idrara çıkma esnasında yoğun bir şekilde meydana gelebilir. Spermde kan gözükebilir. Tedavisinde çoğunlukla bakteri cinsine özel antibiyotikler kullanılır.

Varikosel, spermatik kordon venalarının verisli bulunmasından dolayı oluşan şişlik varikosel belirtileri arasında testis ağrısı yer almaktadır. Özellikle ayakta durduğunuz zaman testislerde kitle hissedebilirsiniz fakat oturduğunuz zaman bu kitle kaybolabilir. Bu olay skrotum içerinde bulunan damarlarda genişlemeye sebep olur. Varikosel’e bağlı olan ağrılar hafif, orta yada şiddetli olabilir. Damarlar genişlediği zaman tanımlanması kolaylaşır. Varikosel her iki testiste gözükebilir fakat daha fazla sol testiste meydana gelir. İltihap önleyici ilaçlar ve küçük cerrahi şeklinde olan operasyonlar ile tedavisi mümkündür.

Spermatosel, tunica vaginalis içerisinde sperma birikmesi neticesinde gözüken spermatosel kisti testislerin arkasında yer alan]]> Yumurtalık Kanseri Ameliyatı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kanseri-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 04:25:22 +0000 Yumurtalık Kanseri AmeliyatıYumurtalık dişi üreme organıdır. Yumurtalık rahmin iki yanında birer adet olmak üzere karın boşluğun da yer alır. Sırayla her biri yaklaşık 28 gün de bir, olgun bir yumur Yumurtalık Kanseri Ameliyatı

Yumurtalık dişi üreme organıdır. Yumurtalık rahmin iki yanında birer adet olmak üzere karın boşluğun da yer alır. Sırayla her biri yaklaşık 28 gün de bir, olgun bir yumurta meydana getirir. 
Yumurtalıkta bazen hastalıklar olur. En bilineni yumurtalık kanseridir. Yumurtalık kanseri ilk başta kendini belli etmez bu yüzden geç bulgu olur ve genellikle ilerlemiş dönemlerde belli olur. Bu neden ile yumurtalık kanseri kadınlar da ölüme en sık yol açan kanserlerin başındadır. Her yaşta görülebilir ama en çok ilerlemiş yaşlarda menepozdan sonra görülebilir.

Yumurtalık kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmez. Kadınlarda en çok görülen kanserler arasındadır. Bazen bu duruma hormonel foktorler neden olabilir. Eğer ailesin de meme kanseri ve yumurtalık kanseri olan varsa bu kişiler risk grubundadır. İki veya üç kişi de görülmüş ise bu risk daha da artar. Bu yüzden sık sık kadın doğuma muayene olması gerekir. Bu hastalıkta nadir de olsa; karın ağrısı, şişkinlik, mide ve bağırsak şikayetleri ortaya çıkar. Bazı yumurtalık kanseri hormon salgılar. Buna bağlı olarak adet düzensizliği olur. Her hastalıkta olduğu gibi yumurtalık kanserinde de erken tanı çok önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı
Yumurtalık kanseri tanısı konmuş ise ameliyat ihtiyacımız olan tek tedavi olabilir. Bazen tümör büyük olur bunu doktorlar ilk önce ilaçlar ile küçültür. Daha sonra karının kasık kısmına bir santim kadar açılır ve tümör çıkartılır. Bu ameliyatın kolay geçmesine ve ameliyattan sonra ağrının az olur. Hastalık çok ilerlemiş ise hem rahimin hem de iki yumurtalığın alınması söz konusu olabilir. Bazı hastalar genç ya da daha doğurmamış olabilir. Bu durum da sadece hastalıklı yumurtalar alınır. 

Ameliyat bittikten sonra ilaç ile tedaviye devam edilir. Bu ilaca anti kanser yani kemoterapi denir. Bu tedavi ağızdan ilaç alınması, damardan serum ile ilaç verme ve karın içine serumla ilaç verilmesi gibi çeşitli şekiller de olabilir. Kemoterapi genelde ayakta uygulanır hastane de yatmaya gerek kalmaz. Bazen istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Verilen ilaçlara göre yan etkileri değişik olur. Bunun için yardımcı ilaçlar verilir.
]]>
Yumurtalıkta Kist Neden Olur https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalikta-kist-neden-olur.html Sun, 18 Nov 2018 04:47:59 +0000 Yumurtalıkta kist neden olurDoğurganlık yaşına giren her kadında çok sık görülen bir rahatsızlıktır yumurtalıkta kist. Yumurtalıkta oluşan genellikle zararsız olup bir süre sonra kendiliğinden geçmesine rağmen, k Yumurtalıkta kist neden olur
Doğurganlık yaşına giren her kadında çok sık görülen bir rahatsızlıktır yumurtalıkta kist. Yumurtalıkta oluşan genellikle zararsız olup bir süre sonra kendiliğinden geçmesine rağmen, kistlerin büyüyüp, zararlı hale gelebileceği düşüncesi ile doktorlar tarafından yumurtalık kistleri izlenmektedir. Yumurtalık kistleri çok küçük ve genellikle zararsız olduğu için ortaya çıkışında her hangi bir belirti vermezler. Tesadüfen ortaya çıkan, yumurtalık kistleri, karında oluşabilen bir ağrıyla yada kanama, patlama ve burkulma belirtilere sebep olabilirler. Yumurta kistlerinin bir çoğu işlevsel kist türünde olup 2 ay gibi bir sürede kendiliğinden geçmektedirler. Ancak yumurtalıkta bulunan kist boyutu büyük ve çok şikayetçi olduğunuz durumlar var ise bu kistlere hormon tedavisi uygulamakla birlikte, cerrahi müdahalelerde gerekebilir.

Yumurtalıklar, her adet döneminde bir yumurta üretmektedir. Bu yumurtalıklar ceviz büyüklüğünde olmaktadır. Oluşan yeni yumurtalıklar, yumurtalığın bir su kesesi olan yerinde yerleşir ve orada büyür. Adet günlerinizin 5. gününde öströjen hormonu olası oluşabilecek hamilelik için bu kesesini kalınlaştırır. Adetten 14 günü geldiği zaman ise 2-3 cm çapında ve toz zerresi büyüklüğünde yumurta oluşur. bu döngüye de yumurtlama adı verilmektedir. İşte kadınlar bu yumurtlama döngüsü zamanlarında hamile olabilirler. 

Yumurtalık kistleri ele alındığında, çok küçük oluşan bu kistler, hiçbir belirti vermezler. Yumurtalıklarda her hangi bir kist gibi soru çıktığında diğer organlar gibi herhangi bir belirti vermez. Bundan dolayı yumurta kistleri büyüdüğünde bile ağrı gibi bir sıkıntı yapmazlar. Ancak siz doktora rutin kontrole gittiğiniz zaman tesadüfen ortaya çıkabilirler. Yumurtalık kistleri en fazla 25 cm kadar büyüyüp gelişseler de kadının karnında herhangi bir şişliğe neden olmazlar. Diğer adı ile over kistleri de adı verilen yumurta kistleri habis denilen kötü huylu kistler ve selim adıyla iyi huylu kistleri oluşturmaktadırlar. Ancak genellikle yumurta kistleri selim, yani iyi huylu olan yumurta kistleri ortaya çıkmaktadırlar.

Yumurtalıkta Kist Neden Olur

Yumurtalık kistlerinin en sık belirtileri, en sık görülen bir belirtisi olup adet düzensizlikleri çok sık karşılaşılır bu durumla. Karın kısmında şişlik oluşumu, sindirim sistemi bozuklukları, çok sık idrara çıkma, kasık ve karın ağrısı gibi belirtiler yumurtalık kistlerinin habercisi konumundadırlar. Bazı kistler habis, yani kötü huylu olduğunu da söylemiştik. Bu kötü olan yumurtalık kistleri, yumurtalık kanserine yol açabilmektedir. Yumurtalık kanserine yakalanma riski yaş ilerledikçe artmaktadır. Yine yumurtalık kanseri de her hangi bir belirti vermemekle birlikte takip edilmesi gerekmektedir. Eğer olur ki karın kısmında büyüme ve şişme, uzun süre devam edip geçmeyen mide bulantıları ve mide yanması, aşırı iştah kaybı kasık ağrısı gibi belirtilerinden biri ile karşılaşırsanız erken tanı için doktora başvurmanız gerekmektedir. Erken yanı ile yumurtalık kanserini çok hızlı bir şekilde yenmek mümkündür. Bu belirtilerden eğer birini taşıyorsanız hemen vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Yumurtalık kistleri genellikle her hangi bir kontrol esnasında tesadüfen öğrenilmektedir. Doktorlar bu yumurta kistlerinden emin olmak için bazı görüntüleme cihazlarından yardım alarak araştırma yaparlar. Ses dalgalarını kullanarak iç organların görüntüsünü dışarıya veren ultrason, kandaki bazı değerlerin artmasından dolayı bu teşhisten emin olabilir ve laparoskopi, yani doktorun vücudun içine bakarak tedavi etmesi yumurta kistlerini görüntülemek içinde kullanılmaktadır.

]]>
Yumurtalıkların Yavaş Çalışması https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtaliklarin-yavas-calismasi.html Sun, 18 Nov 2018 21:01:41 +0000 Yumurtalıkların yavaş çalışması, gerek kadınlarda gerek erkeklerde çok büyük sorunlara neden olan durumlardan biridir. Erkeklerde yumurtalık yerine geçen testislerin yavaş çalışması kadınlarda ise yumurtalıkların yavaş Yumurtalıkların yavaş çalışması, gerek kadınlarda gerek erkeklerde çok büyük sorunlara neden olan durumlardan biridir. Erkeklerde yumurtalık yerine geçen testislerin yavaş çalışması kadınlarda ise yumurtalıkların yavaş çalışması genel bir isim olarak yumurtalık tembelliği olarak adlandırılmaktadır. Bu durum günümüzde özellikle bayanlarda sorun haline gelen bir durum olduğu için bizlerde bayanlar üzerinden ilerleyelim. Bayanlarda yumurtalıkların yavaş çalışması her on kadından ikisinde görülen bir problemdir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum bazı önlemlerin alınması ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Yumurtalıkların yavaş çalışması özellikle hamilelik üzerinde çok olumsuz durumlara neden olduğu için çocuk sahibi olmak isteyen insanlarda çok büyük bir problem haline gelmektedir. Bu durumda insanlar gerek bitkisel gerek tıbbi müdahaleler ile bu sorunu çok daha kolay bir şekilde çözebilir. Fakat bazı insanlarda yumurtalıkların yavaş çalışması durumu farklı organların etkisi nedeni ile oluştuğu için bu durumda yapılan tedaviler kimi zaman herhangi bir fayda sağlamaz ve sorun çözülemez. Bu durumlara aslında kısırlık adı da verilebilir. Çünkü kısır olan insanlarda genellikle sorun bayanda ise bu durum yumurtalıkların çalışmaması ya da az çalışması gibi bir belirti görülmektedir. 

Belirtileri nelerdir
Yumurtalıkların yavaş çalışması durumunda kişide sürekli bir şekilde adet düzensizliği görülmektedir. Kimi zaman erken adet olmak kimi zaman ise geç adet olmak gibi belirtiler yumurtalıklarda bulunan problemlerden dolayı meydana gelmektedir. Bu durumun bir diğer belirtisi olarak şiddetli kasık ağrıları örnek verilebilir. Çünkü şiddetli kasık ağrıları insanlarda yumurtalık problemlerinin büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlarda genellikle doktorunuz sizlere en doğru bilgileri verecektir. Tüm bu belirtilerde en önemli belirti tabi ki adet düzensizliği sorunlarıdır. 

Yumurtalıkların Yavaş Çalışması
Nedenleri nelerdir
 • Bilindiği gibi yumurtalıkların yavaş çalışması sorunu yumurtaların az verimli olması durumudur. Bu durumun en büyük nedeni ise tabi ki yumurtalıklarda görülen kistlerdir. Bu kistlerden özellikle kötü huylu olan türleri kişilerde yumurtalıkların normal çalışmasını engelleyerek çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle yumurtalıkların yavaş çalışması gibi bir sorunu olan insanlar kesinlikle detaylı bir kontrolden geçmeleri gerekir. 
 • Bu durumun bir diğer nedeni ise tabi ki kişideki hormonal bozukluklardır. Bilindiği gibi erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen olarak adlandırılan hormonlar yumurtalıklarda ve testislerde verim sağlanması ve gelişimin sağlanması amacı ile çok büyük roller oynamaktadır. Bu nedenle hormonal testlerin iyi yapılması sorunun nedeninin hormonlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında sizlere yeterli bir bilgi verecektir. 
 • Kişinin aşırı stres altında hayatını sürdürmesi durumunda kişide geçici yumurtalıkların yavaş çalışması gibi bir soruna neden olabilmektedir. bu gibi durumlar toplumun yüzde otuzu üzerinde görülen bir sorundur. Fakat bu neden geçici olduğu için genellikle çok büyük sorunlara neden olmaz. 
İşte bu nedenlere bağlı olarak gelişen bu problem birçok insanın aklına hamileliği engelleyip engellemediği hakkında sorular getirmektedir. genel olarak bu durum kişideki yumurtaların ne kadar yavaş olduğuna bağlıdır. Çünkü belli bir yumurta tembelliği sorun olmasa bile bu  tembellik biraz daha ilerlediğinde kişide hamileliği engelleyecek kadar sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin gerekli tutumları göstermesi ile oldukça büyük faydalar alınabilmektedir. 
]]>
Yumurtalık Küçülmesi https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kuculmesi.html Mon, 19 Nov 2018 21:00:50 +0000 Yumurtalık Küçülmesi; Yumurtalık küçülmesi, genel olarak eski zamanlarda kısırlık sorunu yalnızca kadınlar tarafından gerçekleştiği gibi adetlere ve söylemlere inanılarak kadınlara baskılar yapılmakta idi. Nitekim tıbbı Yumurtalık Küçülmesi; Yumurtalık küçülmesi, genel olarak eski zamanlarda kısırlık sorunu yalnızca kadınlar tarafından gerçekleştiği gibi adetlere ve söylemlere inanılarak kadınlara baskılar yapılmakta idi. Nitekim tıbbın ilerlemesine bağlı olarak yapılan araştırmalar ve incelemeler göstermektedir ki kısırlık sorunu erkeklerde daha belirgin yaşanmaktadır. Yumurtalık küçülmesi de aynı şekilde kısırlık yaşanmasına etki eden ve bir çok kişide gerçekleşen rahatsızlıktır. Yumurtalık küçülmesi belirli boyutlarda küçülmektedir. Nitekim gözle görülür ve küçülmesi boyut olarak çok küçük hale geliyor ise belirtmek gerekirse ciddi sorunlar sizi beklemektedir. Yumurtalıkların görevleri dikkate alındığında ise, ilk olarak sperm sayısı ve üretimini gerçekleştirmektedir. Diğer bir önemli görevi ise erkeklik hormonunu ön plana çıkarmaktır. Bundan dolayı, yumurtalık küçülmesi gibi bir çok yumurtalık sorunlarını dikkate almanız gerekmektedir. Yumurtalık küçülmesi bir çok rahatsızlıkların bulguları arasında meydana gelebilmektedir. Ülkemizde genel olarak yumurtalık küçülmesine neden olan faktörün başında ise "varikosel"  rahatsızlığı yer almaktadır. Şöyle ki her beş erkekten birinde bu rahatsızlığın gerçekleştiği tedavisi ve önlemi alınmadığı takdirde çok ciddi problemlere neden olduğu belirtilmektedir. Bizde sizler için yumurtalık küçülmesine neden olan "varikosel" rahatsızlığında dikkat etmeniz gerekenleri ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Yumurtalık Küçülmesi
Yumurtalık Küçülmesi " Varikosel " Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar; Yumurtalık küçülmesine neden olan faktörlerin başında yer alan "varikosel" rahatsızlığı kısaca açıklayacak olursak; "varikosel" rahatsızlığı genel olarak yumurtalık torbası ve yumurtalık çevresinde bulunan toplar damarların esneyerek genişlemesi ile varisler meydana gelmektedir. "Varikosel" rahatsızlığı sonucu toplar damarların varisleşmesi ile kan akışı normalde tek yönlü olarak ilerlemekte iken bu damarların varisleşmesi sonucu bir süreden sonra yumurtalıklar da bulunan zararlı kanların dışarı çıkmasına yardımcı olan kapakçıkların görevlerini yitirmeleri ile bu kanların varisleşmiş damarlarda geri yumurtalık içerisine girmektedir. Kapakçıklar normal olarak bu kan dolaşımı aşamasında bu kanların dışarı çıkmasını sağlamakta ve asla geri olarak yumurtalıklara sızmasını önlemektedir. Varikosel rahatsızlığı sonucu bu görevlerini yitirdiklerinden kirli kan olarak belirttiğimiz kanlar tekrardan yumurtalıklara girerek ciddi sorunlara neden olmaktadır. Varikosel rahatsızlığı ile yumurtalıklarda küçülmeler ile ağrılar meydana gelmektedir. Evet ilk belirtisi olarak yumurtalarda küçülmeler ağrılar ile aynı zamanda yüksek yanmalar yani yumurtalık çevresinde sıcaklanmalara neden olmaktadır. Bundan dolayı, ısı artışı yumurtalık küçülmesi gibi nedenlerden dolayı yumurtalıklar bir süreden sonra görevlerini yerine getirme konusunda zorluk çekerler. Nitekim belirttiğimiz gibi yüksek ısı ve küçülmelere bağlı olarak dokularda bozukluklar meydana gelmektedir. Bunun sonucunda da sperm miktarında azalma ve hormonal olarak görevini yerine getirememesi ile kısırlık sorunu meydana gelmektedir. Bundan dolayı, yumurtalık küçülmesi ve  kasıklarda en ufak ağrı dahi olsa mutlaka en yakın hastaneye başvurulmalıdır. Yumurtalık küçülmesi varikosel tedavisi ise yalnızca cerrahi müdahale ile gerçekleşmektedir. Bunun dışında ilaç veya kremler ile tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıktır. Belirtmek gerekirse yumurtalık küçülmesi ile ağrılar meydana gelmesi ile sperm sayısı ve hormonal olarak bir zarar olmasa dahi cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleşmektedir.
]]>
Yumurtalık https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik.html Mon, 19 Nov 2018 23:34:01 +0000 Yumurtalık, üreme oranlarımızın temel yapı taşlarından biridir. Sağ ve sol olmak üzere vücudumuzda ikişer adet vardır. Tıp biliminde kadınlarda bulunan yumurtalığa ovaryum yada over, erkekte bulunan yumurtalığa ise test Yumurtalık, üreme oranlarımızın temel yapı taşlarından biridir. Sağ ve sol olmak üzere vücudumuzda ikişer adet vardır. Tıp biliminde kadınlarda bulunan yumurtalığa ovaryum yada over, erkekte bulunan yumurtalığa ise testis denir. Kadın yumurtalıkları karın içinde bulunurken erkek yumurtalıkları vücudun dış bölümünde kese yapısında olan tıp dilinde skrotum olarak adlandırılan oluşumun içinde bulunur. Vücut dışı kesede bulunmasının sebebi vücut sıcaklığından korunması içindir. Yumurtalıklarımız aynı zamanda hormon üreten organlarımızdır. Kadınların yumurtalığı kadının temel hormonu olan östrojeni üretir. Erkeklerin yumurtalığı ise erkekliğin temel hormonu olan testosteronu üretir.

Kadın yumurtalıkları karın bölgesinde yerleşiktir. Kadın yumurtalıkları içinde oosit adı verilen minik yumurtacıkları bulundurur. Bu yumurtacıklar bir kız çocuğu dünyaya geldiğinde bir milyon kadardır. Ancak ergenlik dönemine kadar birçoğu kaybolur ve dört yüz tane kadar kalır. Kalan bu dört yüz tane yumurta her ay kadınlarda düzenli olarak atılır. Bunun atılma zamanı kadının adet periyotu ortasına denk gelir. Yani adetin başladığı günden itibaren on dördüncü gündedir.

Yumurtalık
Kadın yumurtalıklarında ne gibi hastalıklar gelişebilir
 • Polikistik Over, Yumurtacıkların atılamamasına bağlı yumurtalıkta çok sayıda kistin oluşmasıdır. Genelde erkek tipi kıllanma ve adet görmeme durumu eşlik eder. Bu hastalar genelde şişman kadınlardır. Çoğu zaman zayıfladıklarında hastalık düzelir. Bebek sahibi olamamaktan şikayetçidirler. Ancak bu durum hastalık iyileştiği zaman geçer ve çocuk sahibi olabilirler. Doktor tedavide doğum kontrol hapları başlar ve duruma göre tedaviyi şekillendirir. Kıllanma için ise lazer epilasyon önerilir. Kıllanmanın uzun sürede düzeleceği ve kökten çözümü olmadığı hastaya uygun bir dille anlatılmalıdır.
 • Yumurtalık kistleri, Yumurtalık kistlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Semptomları ortak noktada birleşir. Bu semptomlar; karnın alt yan kadranında ağrı, adetlerin ağrılı geçmesi, adet düzensizliği gibi semptomlardır.
 • Yumurtalık kanserleri, İyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki tanedir. İyi huylular yumurtalıkların alınmasını gerektirmezken kötü huylular alınmasını gerektirebilir.
 • Yumurtalık enfeksiyonları
 • Over torsiyonu, Overin tüp etrafında dolanmasıdır.
Erkek yumurtalıklarının görevi sperm ve hormon üretmektir. Sperm üretimi sürekli olarak devam etmektedir. Erkeklerin üreme çağı kadınlara göre daha uzundur. Çünkü kadınlardaki gibi tükenme söz konusu değildir.

Erkek yumurtalıklarında ne gibi hastalıklar gelişebilir
 • Varikosel: Testis çevresindeki toplar damarların yetmezliğine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Bu hastalığın belirli sınıflamaları vardır ve tedavi planı bu sınıflamaya göre yapılır. Hastalık hiçbir semptom vermeyeceği gibi kısırlığa giden klinik durumları da ortaya çıkarabilir.
 • Testis torsiyonu: Testisin kendi kordonu etrafında dönmesidir ve çok acil bir durumdur. Acilen bu dolaşıklığın açılması gerekir. Hasta testisini kaybedebilir.
 • Hidrosel: Testisin etrafında sıvı  toplanmasıdır.
 • İnmemiş testis: Testisler bebek anne karnındayken bebeğin karnının içindedir. Doğuma yakın zamanda testisler için hazırlanan keselerin içine inerler. İnememe durumunda inmemiş testis oluşur. Karın içinde kalan testislerin kanserleşme riski ve kişinin ilerde kısır kalma riski çok yüksektir. Bir yaşından önce testis yerine indirilmelidir. Eğer geç kalınmış ise bu testisler tamamen aldırılmalıdır. Çünkü kanserleşirler.
 • Testis enfeksiyonları
 • Testis kanserleri
]]>
Sperm Yumurtalık https://www.yumurtalik.gen.tr/sperm-yumurtalik.html Tue, 20 Nov 2018 12:22:47 +0000 Sperm Yumurtalık, Hayatın sürekliliğinin devam ettirilebilmesi için canlılar, eşeyli yada eşeysiz şekilde çoğalma sistemleriyle donatılmıştır. Eşeyli üreme, iki değişik cinsiyet olmasını (erkek ve dişi) gerektirir. Bu ca Sperm Yumurtalık, Hayatın sürekliliğinin devam ettirilebilmesi için canlılar, eşeyli yada eşeysiz şekilde çoğalma sistemleriyle donatılmıştır. Eşeyli üreme, iki değişik cinsiyet olmasını (erkek ve dişi) gerektirir. Bu canlıların üreme organlarında hususi özellikleri olan germ hücreleri (sperm ve yumurta) imal edilir. İmal edilen gametlerin biçimi, büyüklüğü ve döllenme şekilleri değişiklik gösterir. Sürüngenler, kuşlar ve tavuklarda genelde oval biçimli, kabuğu sert yumurtalar imal edilir. Kurbağa ve balık gibi su canlılarında, jelimsi bir kitle içerisinde küçük ve kabuksuz yumurta suya bırakılır. Memelilerin bir çoğunda ise, yumurta ve spermin buluşması ile (döllenme) vücut içerisinde oluşur ve yavru gelişimini anne karnında tamamlar. 

Birbirine zıt özellikler bulunduran yumurta ve sperme değişik vazifeler yüklenmiştir. Araştırmacıların son senelerde üstünde durduğu durum, yumurtaya erişmek için yarışan milyonlarca spermden yalnızca birinin hangi mekanizmaları kullanarak içeriye girip yumurtayı döllediğidir. Döllenme tek başına oluşan bir hadise değildir. Sperm ve yumurtanın sistem mantığı içerisinde beraber etkileşimine bağlı bir şekilde cereyan eder. Döllenme esnasında sperm ve yumurta üstündeki moleküllerin bu seçici buluşmada nasıl bir orkestra şefi görevi gördüğü, anahtar ve kilit gibi çalışan moleküllerin birbirlerine karşı nasıl seçici bir şekilde davrandığı yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. 

Yumurtanın dış zarındaki proteinlerin rolü, memeli sperm hücreleri, uzun kuyruğu bulunan şişman ok biçimindedir. Yumurta hücreleri ise tekdüze değil, değişik biçim ve büyüklüktedir. Memelilerde milyonlarca sperm, yumurtaya ilk varan sperm olmak için dişinin üreme kanalınca birbirleriyle yarışır. İnsan yumurtası jelimsi olan bir kılıfın içerisinde saklanır. Bunun altında yumurtayı dıştan sıkı bir şekilde kuşatan zona pellucida adlı sağlam ve koruyucu bir dış zar yer alır. Bu koruyucu zarın üstünde ise anahtar ve kilit mantığıyla fonksiyon gören glikoproteinler yer alır. Yaratılışın gereği olarak, yarışa katılan milyonlarca spermden yalnızca birazı bu zara varabilir. Yumurtayla buluşamama da sperm miktarının azlığı kadar, spermin bu zarı geçememesinin de payı bulunmaktadır. 

Sperm Yumurtalık
Bu zar üstündeki proteinlere ve lipidlere tutunan tetrasakkarid karbohidratların özel bir çeşidi olan Sialyl-LewisX bulunur. Söz konusu karbohidrata yumurtayı yapışkanımsı kılma ve spermin yumurta üzerindeki reseptörlere kolayca tutunmasına yardım etme görevi verilmiştir. Bu şeker molekülünün, döllenme sırasında kritik rol aldığı 2011 senesinde ispatlanmıştır. Sperm ile yumurtanın buluşması esnasında, sperm aşırı bir şekilde hareketlenir ve dış yüzeyinde bulunan proteinler yeniden düzenlenir, böylece yumurtanın dış zarında bulunan proteinlerce tanınır. Adeta bir giriş kapısı gibi çalışan ZP3 glikoproteini, memeli sperminin yumurtanın içerisine girmesinde yardımcı rol oynar. Bu proteine bağlanamayan bir spermin zardan içeri geçebilme şansı bulunmamaktadır. 

Bu proteine bağlandığında spermin içerisinde oluşan kimyevî farklılık akrosomal enzim muhteviyatının salınımını tetikler. Enzimlerin serbest kalmasıyla beraber zona pellucida zarı parçalanır ve spermin içeri girmesi sağlanır. 424 aminoasitten yapılı ZP3 molekülünün belirgin bir şekilde ayırt edilebilen ZP3-N ve ZP3-C adlı iki ana bölümü mevcuttur. ZP3 proteininin ZP3-N bölümü, balık, kurbağa, kuş ve memelilere kadar bütün hayvanların yumurtalarının dış zarında hiçbir farklılık geçirmeden aynen korunmuştur. Bu olay bu proteinin kritik bir fonksiyon gördüğünü düşündürmektedir. Spermin ZP3'e bağlandığı bölüme tutunabilen küçük moleküller yer alabilirse, yeni doğum kontrol hapları oluşturulabilir. 

Yumurtanın döllenmesi için gerekli olan ikinci reseptör, ZP2 adlı glikoproteindir. ZP2'nin belli bir bölümü, spermi tanımak ve döllenmeyi mümkün kılmakla görevlidir. Fare yumurtaları üstünde yap]]> Yumurtalığın Şişmesi https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtaligin-sismesi.html Tue, 20 Nov 2018 18:14:03 +0000 Yumurtalığın Şişmesi, Yumurtalıklarda meydana gelen şişlik ve ağrının bir çok sebebi vardır. Bunların bir bölümünün pek önemi yoktur. Yalnızca bir takım vaziyetlerde gündelik yaşamın konforunu bozarlar. Bir b
Yumurtalığın Şişmesi, Yumurtalıklarda meydana gelen şişlik ve ağrının bir çok sebebi vardır. Bunların bir bölümünün pek önemi yoktur. Yalnızca bir takım vaziyetlerde gündelik yaşamın konforunu bozarlar. Bir bölümünün ise tedavi edilmesi lazımdır üstelik bazen yaşamsal önem arz ederler. Erkek üreme sistemi torbaların içerisinde bulunan testislerden başlar. Burada üretilen sperm hücreleri, edipidim olarak bilinen ince tüp şeklindeki yapılardan geçer. Burada spermler dölleme yeteneğini kazanır. Çok ince olan bu tüpler bazen tıkanabilir ve "spermatosel" olarak bilinen kistler oluşur. Erkeklerin tahmini yüzde 30'unda görülür. Çoğunlukla testisin üst bölümünde ve testisten farklı olarak ele gelir. Hekim muayenesi dışarısında ultrason veya çok bir takım zaman MR ile incelemek gerekebilir. Epididim deki kistler bazen kendi kendine, bazen enfeksiyon neticesi veya bazen de hafif bir çarpma nedeni ile gelişir. Hafif bir ağrı ve minik bir şişlik dışarısında,  çoğunlukla pek ehemmiyeti yoktur. Ara sıra içlerinde kanama veya enfeksiyon olabilmektedir. Bazı zamanlar cinsel ilişkide ağrı yapar. Kısırlık sebebi olması kolay değildir. Kansere dönüşmezler. Çok nadir tedavi gerekir. Ağrı yapıyorsa ve ağrı kesicilerle yanıt vermiyorsa veya şişlik huzursuz edici büyüklükte ise minik bir operasyonla alınır.

Yumurtalığın Şişmesi
Üroloji uzmanı aracılığıyla yapılmış olan ilk kontrol, çoğunlukla teşhise yeteri kadar olabilir. Bazen renkli doppler ultrason tetkiki gerekir. Ek olarak şüpheli vaziyetlerde kan testleri ve bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme yapılır. Nasıl bayanların kendilerine düzenli meme denetimi yapması gerekiyorsa, her yaştaki erkeğin de düzenli olarak kendini kontrol etmesi gerekir. Ayda bir yada iki kez banyoda 20 saniye içinde yapılmış olan bu bizzat kendine kontrol bir çok hastalıkta erken tanı için mühimdir. Hissedilen bir şişlik, sertlik ya da ağrı neticesi ürologa başvurmak gerekir. Hastanın bilinçli olarak yapacağı bir kontrol birçok tehlikeyi ya da lüzumsuz tedirginliği önler. Bunu bir doktordan öğrenip, hayat boyu uygulamakta fayda vardır. Torbaların içerisinde görülen ağrı ya da şişmelerin bir bölümünde kuvvetli ağrı ya da büyük ve hızlı gelişen bir şişlik hastayı anında hekim başvurmaya zorlar. Çoğunda ise bu gelişmeler yavaş ve az belirgindir. Bu hastalıklar içinde en çok görülenleri spermatosel, varikosel, fıtık, kronik testis ağrısı ve kanserdir.
]]> Yumurtalık Nakli https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-nakli.html Wed, 21 Nov 2018 17:45:15 +0000 Yumurtalık Nakli,  Yumurta donasyonu bizzat çocuğuna sahip olamayacak bir bir sürü kadına çocuk sahibi olabilme olanağını sunmaktadır. Yumurtayı veren ve alan eşlerin yeteri kadar bilgilendirilmesi ve çeşitli hastalıklar Yumurtalık Nakli,  Yumurta donasyonu bizzat çocuğuna sahip olamayacak bir bir sürü kadına çocuk sahibi olabilme olanağını sunmaktadır. Yumurtayı veren ve alan eşlerin yeteri kadar bilgilendirilmesi ve çeşitli hastalıklar aracılığıyla araştırılması bir sürü önemlidir. Eşler olayın ruhsal, yasal ve ahlaki yönü ile alakalı kurallardan haberdar edilmelidirler.  

Kimlere Yumurta Donasyonu Önerilir

Rahmi olan erken menapoza giren ve yumurta üretemeyen kadınlar  (40 yaş altında %1-2 kadın bu problemle karşın karşıyadır). Endometriozis, enfeksiyon ya da kanser nedeni ile yumurtalıkları alınmış kadınlar. Fonksiyon göremeyen overle doğan genetik bozukluğu olan bayanlar (Turner Sendromu). Yumurta geliştirici ilaçlara az ya da hiç cevap vermeyen kadınlar. Genetik huzursuzluk taşıyıcısı olan ve bu rahatsızlığı çocuklarına geçirme riski olan kadınlar (hemofili, Duchenne's muscular distrofisi, Huntington's koreası gibi).  Kromozomal anomaliye bağlı tekrarlayan düşük yapan kadınlar. Bu tarz durumda rahatsızlığın anne karnında tanısı olup gebelik sonlandırılabilmektedir, ancak bu eşler amaçlı bir sürü travmatik olmaktadır.  Bu eşlere tüp bebek uygulanıp embriyo biyopsisi ile sağlam çocuklar seçilir ve rahim içine yerleştirilebiliyor.  

Yumurta Donasyonu Amaçlı Vericilerin Seçilmesi
Yumurtayı bağışlayan birey çiftin bildiği birisi ya da hiç tanımadığı kişiler olabilir.  
Yumurta bağışlayan kişiler 20-28 yaş içerisinde ve sağlıklı kişiler olmalıdır.  
Daha öncesinde sağlıklı çocuk doğurmuş olanlar tercih edilir.  
Zeka geriliği ile alakalı aile hikayeleri olmamalıdır  .  
Bulaşıcı hastalıklar istikametinden  (Hepatit B, Hepatit C, AIDS, Sitomegalovirus, Sifiliz, Klamidya) sağlıklı olmalıdır.  
Psikolojik anlamda sağlıklı olmalıdır.  
Aile hikayelerinde kalıtsal hastalıklarla alakalı sıkıntı olmamalıdır.  
Fiziki özellikler  (boy, kilo, saç rengi, göz rengi, ten rengi) ve kan grubu istikametinden alıcı aile ile uyumlu olmalıdır.  
Verici amaçlı tarama testleri

Yumurtalık Nakli
Vericiler enfeksiyon hastalıkları  (HIV, hepatit B ve C,  sitomegalovirus, sifiliz, klamidya),  genetik hastalıklar  (karyotip analizi ve kistik fibrosis taraması) aracılığıyla araştırılmalı, kan grupları ve Rh durumları incelenmeli. Bazı etnik kökeni olanlarda talasemi (akdeniz anemisi) ve orak hücreli anemi aracılığıyla taramalar yapılmalıdır.  

Alıcı Çiftin Değerlendirilmesi

Doktor çiftin tıbbi ve aile hikayesini incelemeli ve gerekli olan muayeneleri yapmalıdır. Çift iyileştirme aşamaları ile alakalı bilgilendirilmelidir. Hekim alıcının rahimini değerlendirmek amaçlı ultrasonografi yapıp,  rahim filmi isteyebilir. Kansızlığı saptamak amaçlı kan sayımı ve veren ile eşleyebilmek amaçlı kan grubu analizi istenir. Alıcının kızamıkçık ve sitomegalo viruse karşın bağışıklık durumu incelenir, eğer kızamıkçık geçirmemişse aşı inşa edilerek bağışıklık sağlanır. Hormon testleri yapılmalıdır.  Eğer alıcı kadın 40 yaşın üstünde ise kan şekeri seviyesine bakılmalıdır. Çünkü diabet hastalarında gebelik çeşitli komplikasyonlarla seyretmektedir. Tekrar çift HIV,  hepatit B ve hepatit C aracılığıyla test edilmelidir.  Alıcı ve veren, etnik yapılarına ve saçın rengi, tenin rengi, göz rengi, boyu, kilosu gibi fizik özelliklerine karşı eşlenmeye çalışılacaktır. Sperm analizi şüphesiz yapılmalıdır.  

Alıcının Bilgilendirilmesi

Yumurta meydan çift doğacak bebeğin yasal ebeveynleri olacaklarını ve çocuğun bütün parasal sorumluluğunun kendilerine ilişkili olarak ortaya geldiğini bilmelidirler. Alıcı çift iyileştirme sonucu gebelik ya da dinamik doğum olmayabileceği, tedavinin yan etkileri ve çoğul gebelik ile alakalı bilgilendirilmelidir.
]]>
Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 10:26:13 +0000 Yumurtalık Ağrısı, yumurtalıklar kadın üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Görevleri çift yönlüdür. Adeti tetikleyen, östrojeni de içeren hormonları üretmektedirler. Ayrıca, olası bir döllenme için her ay bir yumur Yumurtalık Ağrısı, yumurtalıklar kadın üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Görevleri çift yönlüdür. Adeti tetikleyen, östrojeni de içeren hormonları üretmektedirler. Ayrıca, olası bir döllenme için her ay bir yumurta oluştururlar. Kistten tümöre, bir takım koşullar yumurtalık ağrısına sebep olabilmektedirler. Yumurtalıklar alt karın boşluğunda bulunmaktadır. Bunun anlamı, eğer yumurtalık ağrınız var ise bunu büyük olasılıkla alt karnda göbek deliğinin altında ve pelviste hissedilmektedir. Pelvik ağrısı olduğu zaman doktora başvurmak önemlidir. Birkaç farklı durum buna neden olabilmektedir. Yumurtalık  ağrısı aniden başlayan akut ya da kronik olabilmektedir. Akut yumurtalık ağrısı aniden başlayıp birkaç dakikada ya da günde ve kısa süre içerisinde geçmektedir. Kronik yumurtalık ağrısı, daha yavaş başlayıp birkaç ay sürebilmektedir. Yumurtalık ağrısı devamlı olabileceği gibi gelip geçicide olabilmektedir. İdrar çıkarma veya egzersiz gibi belli aktivitelerle daha kötü duruma gelebilmektedir. Hafif olduğu zaman fark edilmeyebilir ya da o kadar şiddetli olur ki gündelik hayata müdahale edebilmektedir. Ultrason ya da diğer yansıtma gibi tanısal yöntemlerle, ağrının nedeni belirlenmelidir. 

Yumurtalık Ağrısının;  belli başlı sebepleri arasında yumurtalık kistleri, endometriyoz kaynaklı ağrılar, pelvik enflamatuar hastalıkları, yumurtalık kalıntı sendromunu sayılabilmektedir.

Yumurtalık kistleri; Kistler, yumurtalıklarda oluşabilen içi sıvı dolu keselerdir. Sıklıkla yumurtlama sürecinde oluşmaktadırlar. Yumurta salınmadığında ya da yumurta salındığında onu tutan kesenin   da meydana gelebilmektedir. Yumurtalık kistlerinin genelde belirtileri yoktur ve kendi kendilerine yok olmaktadırlar. Bununla birlikte eğer bükülür veya parçalanırlar ise hafif bir ağrı ya da keskin bir acı yaratabilmektedir.

Yumurtalık tümörleri; Vücudun diğer kısımlarında oluşabildiği gibi yumurtalıklarda da tümör oluşabilir. Bunlar kanserli kötü hulu ya da kanser yapmayan iyi huylu olabilmektedirler.

Yumurtalık Ağrısı
Endometriyoz; Her ay, rahim astarı büyüyen cenini beslemek için hazırlık yapmaktadır. Döllenme olmadığı zaman, astar yumurtayı çıkarıp atar ve yumurta adet yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bazı kadınların vücutlarının başka yerlerinde rahim astarına benzeyen bir doku ortaya çıkmaktadır. Bu doku her ay şişerek kanar. Dokunun atacak bir yeri olmadığından, bir yara dokusu halini alarak  çok acı verici olabilmektedir.

Pelvik enflamatuar hastalıklar;  yumurtalıkların, rahmin ya da fallop tüplerinin  enfeksiyonudur. Genelde bel soğukluğu ya da klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilmektedir. Kadınlarda pelvik ağrının en yaygın sebeplerindendir.
]]>
Sol Yumurtalık Ağrısı Kadın https://www.yumurtalik.gen.tr/sol-yumurtalik-agrisi-kadin.html Thu, 22 Nov 2018 15:52:54 +0000 Sol yumurtalık ağrısı kadın, bayanlarda sol yumurtalık ağrının nedenlerinin bir çok çeşidi vardır. İlk önce sol yumurtalık ağrısının hangi organdan kaynaklı olduğu bilinmesi gereklidir. Bu sol taraftaki ağrı, yani  Sol yumurtalık ağrısı kadın, bayanlarda sol yumurtalık ağrının nedenlerinin bir çok çeşidi vardır. İlk önce sol yumurtalık ağrısının hangi organdan kaynaklı olduğu bilinmesi gereklidir. Bu sol taraftaki ağrı, yani sol yumurtalıkta arada sırada şiddetli ağrı üreme organlarına girmekte ve sıkıntı yaratmaktadır. Üreme organlarının dışında, idrar yolları, iskelet kas sistemi ve sindirim sisteminden de kaynaklanabilir.

Sol yumurtalık ağrısı, yumurtalık kistinden kaynaklanma ihtimali çok yüksek olan yumurtalık ağrılarının neden kaynaklandığı ve ne zamandan beri olduğu, en kısa sürede tespit edilmesi ağrıların giderilmesi için çok önemlidir. Bunun yanında sol yumurtalık ağrılarının şiddeti, niteliği ve nereden başlayıp ve nerede bittiği de bir o kadar da önemlidir.
Sol yumurtalık ağrısının nedenlerine bakıldığında ise;
 • Üreme Organında görülen iltihaplanmalar
 • Yumurtalıkta oluşan kitleler ve kistler
 • Apandisit ağrıları
 • Dış gebelik yaşanması
 • Sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar ve iltihabi hastalıklar
 •  Böbrek taşı oluşumu ya da safra kumu
 • İdrar yollarında görülen taşlar
 • İdrar yolları iltihapları
Sol Yumurtalık Ağrısı Kadın

Sol tarafta yumurtalık ağrısına neden olan hastalıklar ya da rahatsızlıklar saydığımız belirtilerden kaynaklı olabilir. Bunlar  diğer taraftan genelde kasıkta hissedilip kasık ağrıları da denmektedir. Bunların dışında kadınlarda görülen yumurtalık ağrılarının başka bir sebebi de sayılan durumlardan başka bir sebebi de olabilir. Bunlar, enfeksiyon ve iltihaplardan dolayı, yapışıklıktan dolayı, endometriosisten ve zor doğum gerçekleşmesine bağlı oluşan ağrılardır.

Sol yumurtalık ağrının nedeni ilk önce tespit edilmelidir. Bunun için de doktor hasta kişinin ultrason görüntülerini inceleyerek başlayabilir. Bu ağrıların hastanın durumunun sebebi yumurtalık kisti de olmakla birlikte, kistin varlığı sadece ultrasonla ya da daha gelişmiş lazerli yöntemlerle anlaşılmaktadır. Kasıkta ve yumurtalıkta hissedilen ağrılar kesinlikle hafife alınmamalı ve en kısa zamanda, uzman bir doktora gidilmeli ve gerekli müdahalelerin başlanması hemen gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi sol yumurtalık ağrıları bir başka hastalığın habercisi olup, erken tanı her zaman çok önemlidir.

]]>
Kadın Yumurtalıkları https://www.yumurtalik.gen.tr/kadin-yumurtaliklari.html Fri, 23 Nov 2018 13:44:42 +0000 Kadın Yumurtalıkları, Yumurtalıklar, rahimin her iki yakınında birer tane olmak üzere, karın boşluğunda yer alırlar. Fallop borularının altındadırlar. Tahmini olarak 3 cm uzunluğunda, 1.5 cm genişliğinde ve 1 cm kalınl Kadın Yumurtalıkları, Yumurtalıklar, rahimin her iki yakınında birer tane olmak üzere, karın boşluğunda yer alırlar. Fallop borularının altındadırlar. Tahmini olarak 3 cm uzunluğunda, 1.5 cm genişliğinde ve 1 cm kalınlığında badem biçiminde ve 4-8 gram ağırlığındadır. Erkeklerdeki testislere benzerdir. Yumurtlamanın başladığı erginlik dönemine civarı üzeri düzdür, şuandan sonra, başka bir deyişle yumurtlama başladıktan sonra, üstünde girinti ve çıkıntılar oluşur. Bayanın adetten kesilmesinden sonra üzeri tekrardan düzleşir. Yumurtalığın dış kısmında bağ dokusundan inşa edilmiş bir kabuk bulunur. Bu kabuk, yaş ilerledikçe kalınlaşır ve sertleşir. Bu kabuğun yetkinlik çağında normalden kalın ve katı oluşu, olgunlaşan yumurta hücrelerinin dışarı atılmasını, başka bir deyişle yumurtlamayı engeller. Kız çocukları doğduklarında, her bir yumurtalığında 200 bin civarı olgunlaşmamış yumurta hücresi vardır. Yetkinlik dönemine iştirak eden bir kız çocuğunda her ay bu hücrelerinden birkaçı olgunlaşmaya başlar ve biri tam olgunluğa ulaşarak, karnı boşluğuna atılır. Bu olaya yumurtlama adı verilir.  Kısırlık sebebiyle incelenen bayanların tahmini yüzde yirmisinde kısırlığın sebebi yumurtlama olmamasıdır. 

Yumurta hücrelerinin olgunlaşması ve yumurtlama sırasıyla bir ay bir yumurtalıkta, öbür ay diğer yumurtalıkta olabilirse de bu her an bu gibi sırasıyla olmayabilir. Yumurtalıklar, kadınlık ögelerini yaratan, tane düzenini imkanı sunan hormonları da üretirler, başka bir deyişle yumurtalıklar bir iç salgı bezidir. Yumurtalıklarda başlıca iki horman yapılır;  "östrojen" ve "progesteron" hormonu. Bu ana iki hormondan diğer, yumurtalıklarda bir erkeklik hormonu bulunan  " arid - rojen "  hormon da üretilmektedir.  Bu hormonların yapım ölçüsü her an benzer seviyede değildir, her ay periyodik değişimler işaret etmektedir. Bunların salgılanmasını ve aralarındaki dengeyi hipofiz bezi tertip eder. Bir bayanın sıhhatli tam bir kadın olması ve normal tane görerek gebe kalabilmesi, beyin,  hipofiz bezi ve yumurtalık arasındaki ilişkinin itinalı olmasıyla gerçekleşir. Yumurtalıkların hormon salgılamaya başlaması, çoğunlukla 10 yaş dolaylarında başlar. Salgılanan hormon ölçüsü yetkinlik dönemine civarı gittikçe artar. Bu hormonların tesiriyle kız çocukları, ağır ağır erkek çocuklardan farklılaşmaya, genç kız olmaya başlar. Memeleri gelişmeye, koltuk altı ve pubis kılları belirmeye ve de tane görmeye başlar. Doğuştan bir gelişme bozukluğu neticesi yumurtalıkları olmayan kız çocuklarında, bu gelişmeler görülmez. Bir bayanın tane görmesinde rol alan en mühim organ yumurtalıklardır.  Yumurtalığı olmayan ya da operasyonla alınmış kadınlar tane göremezler. 

Kadın Yumurtalıkları
Kadınlarda yer alan yumurtalıklar bayanın ergenliğine civarı bulunan aşamada pek pek hormon üretmezken, ergenlikten menopoz dönemine civarı östrojen, progesteron benzeri kadınlık hormonları üreten, bayanın ergenlikten menopoz dönemine civarı itinalı tane görmenizi imkanı sunan yapılardır.  Menopoz çağı ardından ise yumurtalıklar hormon üretir ancak hormonların içeriği değişir. Yumurtalıkların basit işlevi her ayın belirli dönemlerinde içinde yer alan yumurta hücrelerinden bir tanesini olgunlaştırarak, olgunlaşan yumurta hücresini mümkün döllenmenin  gerçekleşeceği fallop tüpü denilen kanallara göndermektir.  Yumurtalık ayın belirli dönemlerinde bu işi yaparken,  östrojende boş durmaz elbet. Östrojen hormonu da rahmi mümkün döllenme olasılığına karşı hazırlar ve mümkün bebeğe rahimde hayata şartlarını oluşturur. Bu aşamada döllenme başka bir deyişle hamilelik gerçekleşmediği taktirde hazır yumurta hücresi yok olur bundan dolayı hamileliğe hazır duruma gelmiş bulunan rahmin içerisinde bulunan yapı dışarıya atılır bu da tane kanaması olarak adlandırdığımız olayın özetidir. 
]]>
Yumurtalık Kisti Belirtileri https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kisti-belirtileri.html Sat, 24 Nov 2018 13:24:40 +0000 Yumurtalık Kisti Belirtileri; doğurganlık çağlarındaki  kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Çoğu kist zararsız olmasına ve kendiliğinden geçmesine rağmen  büyüyüp problemlere neden olmayacağından emin olmak için Yumurtalık Kisti Belirtileri; doğurganlık çağlarındaki  kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Çoğu kist zararsız olmasına ve kendiliğinden geçmesine rağmen  büyüyüp problemlere neden olmayacağından emin olmak için her yumurtalık kisti ni takip etmek gerekmektedir. Yumurtalık kistlerinin çoğu küçük ve belirti vermemektedir. Bazıları kendiliğinden zamanla geçerler. Bazıları ise burkulma, kanama ve patlama nedeni ile belirtilere neden olabilmektedirler. Karında  veya ilişki sırasında ağrıya da neden olabilmektedirler. Çoğu işlevsel kist bir veya iki ayda tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçmektedir. Kadınların sağ da ve solda olmak üzere döl yatağının  her iki yanında yumurtalıklar bulunmaktadır. Her iki yumurtada her ay bir yumurta üretir.Yumurta yumurtalığın içerisinde bir su kesesinde bulunmaktadır.Adetin yaklaşık olarak 14. gününde olgunlaşan yumurtalar çatlayarak döllenme için hazır hale gelmektedir. Kadınlar yumurtlama döneminde hamile kalabilirler. Yumurta, erkeğin spermi ile dölleneceği  yer olan rahme bağlı iki tüpten birine doğru hareketlenir. Yumurtlamanın  sonrasında içi boşalan bu kese korpus luteum halini alarak sonraki adet kanamasına kadar orada kalır. Korpus luteum, rahim döşemesini büyüten hormonları üretmektedir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri
Yumurtalık Kisti Belirtileri; bu kistler iyi huylu olabileceği gibi, kötü huylu da olabilmektedir. Fakat genellikle yumurtalık kistleri iyi huylu kistlerdir. Yumurtalıklarda kist  oluştuğunda belirtiler diğer organlara göre daha az görülmektedir. Bu sebeple yumurtalık kistleri büyümelerine rağmen hiçbir belirti vermeye bilmektedirler. Bazı yumurtalık kistlerini ancak rutin kontroller esnasında hekim fark etmektedir. Yumurtalık kistleri 25 cm gibi büyük boyutlara ulaşsalar dahi hastada karında şişkinlik dışında her hangi bir belirti oluşturmayabilir. 

Yumurtalık kistlerinin  belirtileri:

 • Adet düzensizlikleri,
 • Karında normalden fazla şişlik,
 • Karın veya kasık ağrısı,
 • Sindirim sitemi bozuklukları 
 • İdrar yolu şikayetleri sık idrara çıkma gibi.
Yumurtalık kistleri teşhisinde farklı tıbbi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında ultrason, laparoskopi ve bazı kan testleridir. Kist iniz hiçbir belirti vermiyor ise  1-2 ay izleyerek takip edilebilinir. Çoğu işlevsel kist bir veya iki ayda kendiliğinden geçmektedir.

Kist iniz büyük ve şikayet veriyor ise  hormon ilaçları, doğum kontrol hapı tedavisi veya ameliyat önerilmektedir. Tedavinin şekli birçok faktöre bağlı bulunmaktadır.Bunlar;

 • Kistin büyüklüğü ve tipi
 • Yaş
 • Şikayetler
 • Çocuk sahibi olma isteği dir
]]>
Gebelikte Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/gebelikte-yumurtalik-agrisi.html Sun, 25 Nov 2018 03:33:04 +0000 Gebelikte yumurtalık ağrısı, aşağı karındaki kısmında yer alan rahi, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ilişkin patolojilerle alakalı ağrılardır. Kadın hastalıkları polikliniklerine müracaat eden Gebelikte yumurtalık ağrısı, aşağı karındaki kısmında yer alan rahi, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve bağırsaklara ilişkin patolojilerle alakalı ağrılardır. Kadın hastalıkları polikliniklerine müracaat eden hasta kişilerde en sık rastlanan şikayetlerden birisidir. 

Kasıklarda ağrı bazen anlık başlayan yüklü bir şekilde olabilirken (akut kasık ağrısı) bazen de uzunca müddetten beri süren huzursuz edici  ( müzmin kasık ağrısı) biçimde olabilmektedir. Çocuk ve bekarlarda ek olarak az görülürken, ortada yaşta üreme çağlarındaki bayanlarda ek olarak sık rastlanır, menopoz ardından yeniden nadir görülebilen bir şikayettir. Kasık ağrısının çok fazla çeşitli nedenleri olabilmektedir. Üstelik birtakım hasta kişilerde hiçbir neden bulunamayabilir. 

Başlıca nedenleri: 

- Rahim (döl Yatağı), yumurtalık ve tüplerin  enfeksiyonları  ( inflamasyon ) (PID) 
- İdrar yolu enfeksiyonları, sistit 
- Endometrit 
- Dış gebelik 
- Endometriozis 
- Yumurtalık kisti yırtılması 
- Yumurtalık Kisti Torsiyonu (Burkulması) 
- Mittelschmerz (yumurtlama çağı ağrısı) 
- Myom 
- Apandisit 
- Barsak irini 
- İrritabl kolon sağlık sorunu 
- İskelet sistemine ilişkin sağlık sorunları 
- İdrar yollarında ve böbreklerde kaya, kum olması 
 
Gebelikte kasık ağrısı en sık görülebilen şikayetlerden birisidir. Bu konu ile alakalı ayrı bir makalede ayrıntılı şekilde bahsedilmiştir, 
Uzun müddetten beri meydana gelen  " müzmin kasık ağrıları" ise teşhis ve rehabilitasyonu zorluk oluşturan vaziyetler olup genellikle üreme sistemi ile alakalı problemlerden kaynaklanır. Karındaki içerisinde bulunan öbür uzuvlara ilişkin sağlık sorunları da ara ara müzmin kasık ağrıları yapabilmektedir. 

Gebelikte Yumurtalık Ağrısı
Teşhis amaçlı neler yapılır: 
Kasık ağrısıyla müracaat eden hasta kişilerde nedenin araştırılması amaçlı önce olarak vajinal kontrol (bakirelerde yapılmaz), karındaki muayenesi, idrar analizi yapılır. Birtakım vaziyetlerde kan analizi ya da  tomografi benzeri ek olarak ileri görüntüleme  sebebi netleştirmek amaçlı gerekebilir. 
 
Tedavi: 
Tedavisi ağrının sebebine yönelik planlanır. Enfeksiyonlarda genellikle oral antibiyotik rehabilitasyonu yeterlidir iken, yumurtalık kisti, myom benzeri nedenler bazen operasyon gerektirebilmektedir. Yukarıdaki nedenler içinde anlatıldığı benzeri kasık ağrısı her an kadın hastalıklarıyla bir nedenden kaynaklanmaz bazen tipik cerrahi ya da bevliye benzeri branşları ilgilendiren hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu vaziyetlerde alakalı branş uzmanı aracılığıyla rehabilitasyonu planlanır. 

Hamilelikte Kasık Ağrısının Önemli Nedenleri 

Bazı bayanlar gebelikleri esnasında çeşitli türde ağrılara neden meydana gelen önemli komplikasyonlar geliştirirler. Kasık ağrısının yakınında ateş ya da kanama benzeri belirtiler varsa anında doktorunuzu arayın. Gebelikte kasık ağrısının ek olarak önemli nedenleri şunlardır: 

Düşük 
Hamileliğin önce üç ayı içinde kasık ağrısı oluşursa hep düşükten kaygı etmelisiniz. Zira hamileliklerin %15-20'si üzgünüm düşükle sonuçlanır. Az semptomları kanama ve adet (regl) ağrılarına benzer ritmik kramplardır 
Dış gebelik 
Dış gebelik bebeğin rahim (döl yatağı) dışına yerleşmesi demektir. Dış gebelik en sık tüplerde görülür ve yaklaşık şekilde her 50 gebelikten birinde görülür. Az bir tahmin de olsa sizde dış gebelik varsa gebeliğin 6-10 haftaları içinde kuvvetli bir ağrı ve kanama yaşarsınız. Dış gebelik rizikonunu artıran vaziyetler Geçmiş zamanda dış gebelik geçirmiş olma, aşağı karındaki bölgesinden operasyon ge]]> Hamilelikte Yumurtalık Kisti https://www.yumurtalik.gen.tr/hamilelikte-yumurtalik-kisti.html Sun, 25 Nov 2018 23:20:29 +0000 Hamilelikte yumurta kistleri, Bayanlarda hamilelikte veya hamilelik öncesinde yumurtalıklarında kistler oluşabilmektedir. Hamilelikte ortaya çıkan yumurta kistleri nadiren görülmektedir. Hamilelikte yumurtalık kistleri erken gebe Hamilelikte yumurta kistleri, Bayanlarda hamilelikte veya hamilelik öncesinde yumurtalıklarında kistler oluşabilmektedir. Hamilelikte ortaya çıkan yumurta kistleri nadiren görülmektedir. Hamilelikte yumurtalık kistleri erken gebelikte ultrason grafiğinde, yumurtalıklarda kist oluşumlarını görülebilmesi için en uygun zamanlar olarak bilinmektedir. Çünkü zaman geçtikçe gebelik ilerleyecek rahimin büyümesi gerçekleşip ultrasonografide kist oluşumların görülmesi oldukça zorlaşacaktır. İster hamilelik öncesinde isterse hamilelik sonrası yumurtalık kistlerin de olduğu gibi, bilhassa gebelik sonrası döneminde görülen  yumurtalık kistlerin de  göz önünde bulundurulması gerekli önemli birkaç husus vardır.

Kistin iç yapısı ve kistin boyutu göz önünde bulundurulmalıdır. Kistin tek taraflı ve bütünüyle sıvıdan oluşmuş bir iç yapıya sahip olması bu kistin kansere bağlı kalma riskini önemli derecede azaltmaktadır. Hamilelerin genç olması, gebelikte saptanan yumurta kisti habis, yani kötü huylu olma olasılığını daha da azaltmaktadır. Genellikle gebelikte saptanan yumurta kistlerinin bir çoğu bu özelliği taşımaktadırlar.  Yumurta kistinin büyüklüğü de gebelik döneminde veya erken lohusalık döneminde yumurtalık kistine bağlı olarak meydana gelebilecek sorunlar için iyi bir yol gösterici olmaktadır. Her hangi bir sınır olmaması ile birlikte, 10 veya daha fazla santimetre çapı bulunan kistleri lohusalık ve gebelik döneminde ortaya çıkması acil ameliyat gerektirmesi veya boğulmayı gerekmesi olasılığı daha yüksek olarak görülmektedir.

Hamilelikte Yumurtalık Kisti

Hamilelikte en sık görülen yumurtalık kistleri ise, erken gebelik döneminde görülen ve yumurtalık kisti gibi görünen yapısı sarı cisim olarak görünen normal gebelik yapısıdır. Gebelikte hormon desteği veren bu sarı yapı, gebeliğin ilerleyen zamanlarında kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Bazı gebeliklerde de çok büyük boyutlara ulaşmakta, daha sonra ise gebeliğin ilerleyen zamanlarına kadar görülebilmektedir. Yapısı sarı cisim olan yumurtalık kistleri, gebelik döneminde her hangi bir sıkıntı yapma riskleri çok düşük olan kistlerdir.

Yumurtalık kistlerin de sarı yapıda olan kistin yanında genellikle genç kadınlarda daha sık görülen kist türlerinden birisi de "işlevsel kistler" denilen ve gebelik döneminde de görülen bu kistler, yumurtlama sırasında oluşan foliküllerden birisinin çatlamak yerine büyümeye daha da devam ederek kist haline gelerek oluşmaktadırlar. Bu şekilde oluşan kistlerin gebelikte sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı ise, kistin çapıyla alakalıdır.

Çok sık görülen bu iki kist türünün yanında gebelik sonrası dönemlerinde yumurtalıklarda her türlü kist görülebilmektedir. Çok nadir olarak görülen bu kist türlerinde tedavi şekli ve türü yine habaset şüphesi riskinin olup, olmamasına ve kistin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Gebelikte oluşan yumurtalık kistlerinin tedavisinde, ameliyat gerekli olanlar, olma olasılığı çok düşük olan habaset şüphesi düşünülen her kist (çift taraflı kistler, içlerinde bol sıvıyla birlikte sert alanlar da bulunan kistler, çok büyük kistler gibi) gebeliğin hangi zamanında olursa olsun cerrahi operasyonlarla çıkarılır. Şüpheli durumlarda yapılması gereken MR incelemesi ise kist hakkında bize  daha iyi bilgi verebilir.

Yumurtalık kistinin çapının 5 santimetre ve daha az olan çapının altında olduğu ve torsiyon gibi bir sorunla karşılaşılmadığı kistlere genellikle, gebelikte döneminde herhangi bir müdahale yapılmaması tercih edilmektedir. Yumurtalık kist çapının 5-10 santimetre arasında ise böyle durumunda, iç yapısı tümüyle sıvı olduğu belirlenmiş kistlere de herhangi bir sorun çıkarmadıkları zaman müdahale edilmemesi tavsiye edilmekle birlikte iç yapısı değişik olan kistlerinde ameliyatla çıkarılması daha uygun olmaktadır. Kist çapının 10 santimetreden daha fazla olması durumunda beklenilmesi, bir yandan torsiyon riskinin yüksek o]]> Yumurtalık Kisti Ameliyatı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kisti-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 19:15:24 +0000 Yumurtalık Kisti Ameliyatı, Yumurtalıklar karın boşluğunda, rahmin yanlarında ve rahme bağlarla bağlı bulunan organlardır. Kadınlarda doğurganlığı sağlayan ana hücreler olan yumurtalar bu organlarda depolan

Yumurtalık Kisti Ameliyatı, Yumurtalıklar karın boşluğunda, rahmin yanlarında ve rahme bağlarla bağlı bulunan organlardır. Kadınlarda doğurganlığı sağlayan ana hücreler olan yumurtalar bu organlarda depolanır. Ayrıca beyinden salgılanan hormonların etkisiyle yumurtalıklardan salgılanan hormonlar, adet döngüsünü, düzenini sağlar. Yumurtalık kistlerinin içi genellikle sıvı ile doludur. Yumurtalık kistlerinin farklı tipleri vardır. Hemen hemen her kadında yaşamının bir döneminde yumurtalıklarında kiste rastlanabilir. Bu kistlerin çoğu bulgu vermezler ve tedavi de gerektirmezler. Fakat bazen kistler içerdikleri hücre türüne bağlı olarak hormon benzeri maddeler salgılayıp şikayete sebep olabilir.  Hormon salgılayan yada sorun yaratan kistlerin içi sıvı ile birlikte katı yapılarda barındırabilir. En sık rastlanan şikayetlerse kasık ağrısı, karında dolgunluk, ilişki esnasında ağrı ve basınç hissi ve adet düzensizliğidir. Kistin  patlaması durumunda çok şiddetli karın ve kasık ağrısı meydana gelir. Basit kistlerin oluşma nedeni  hormonal düzensizliklerdir. Normalde her adet döneminde yumurtalıklarda  boyutları 2-2,5 cm'ye kadar ulaşabilen folikül adı verilen basit bir kist oluşur. Daha sonra bunun çatlaması sonucu yumurtlama gerçekleşir. Eğer kadın gebe kalmaz ise bu dönemden yaklaşık 14 gün sonra adet görür. Hormonal düzensizliklerde yumurta taşıyan bu sıvı dolu kesecik ya çatlamaz sabit kalır ya da büyümeye devam ederek basit bir kiste dönüşür. Bunlar genellikle tek taraflıdır ve eğer fazla büyümezler ise ağrıya neden olmaz ve çoğu zaman da kendi kendine kaybolurlar. Eğer kistler 5-6’ cm’nin üstüne çıkarlar ise bu durum sapları etrafında dönme risklerinin artmış olduğunun göstergesidir. Böyle bir durum geliştiği zaman yumurtalığın alınması gibi bir ihtimal meydana geleceğinden genellikle böyle bir duruma meydan vermemek için hekim duruma müdahale etmeyi tercih eder. 

Yumurtalık Kisti Ameliyatı
Ayrıca kistler çapları büyüdükçe ve ultrason cihazı ile diğer bazı özellikler de gösteriyorlarsa (her iki yumurtalıkta da görülme,  içerisinde katı yapıların izlenmesi, çeperinin kalın olması, kistin dışına taşan yapıların olması, içerisinde bölmelerin olması, karın içerisinde sıvı toplanması gibi) bu kistlerin kötü huylu olma ihtimali arttığı için müdahale edilmelerinde fayda vardır.

Eğer gerekiyorsa mutlaka operasyonun tipi genellikle laparoskopi  olmalıdır. Böylelikle karın katları kesilmediği için hasta evine, işine... kısa sürede dönebilecek ve ameliyat sonrası şikayetleri de çok az olacaktır. Eğer kistin kötü huylu olma olasılığı yüksek ise bu durumda hekim açık operasyona başvurabilir. Bir yumurtalık kistinin yerleşmiş bulunduğu yumurtalık dokusundan tümüyle çıkarılacağının asıl belirleyicisi kistin türü ve onun yumurtalık dokusu içindeki konumudur. Basit yapıdaki kistler kolay bir şekilde etrafındaki sağlam yumurtalık dokusundan soyularak çıkarılabilmektedirler.

Kist ameliyatının riskleri nelerdir

Kist aldırma ameliyatları genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır. Bundan dolayı genel anesteziye bağlı oluşacak riskler bu ameliyatta da ortaya çıkabilir. Bu risklerin ortadan kaldırılması için  dikkatli bir ön değerlendirme ve tecrübeli bir doktor tarafından verilen anestezi gerekir. Karından uygulanan jinekolojik ameliyatların tümünde genital organlarda yapışıklık olması riski söz konusudur. Bu yapışıklıklar yumurtalık ve tüpler etrafında olduklarından dolayı bu organların işlevlerini olumsuz yönde etkileyerek kısırlık nedeni olabilirler. 

Kist aldırma ameliyatlarında ön plana sadece kistin çıkarılması planlanmasına karşın sağlam yumurtalık dokusunun bulunması her zaman mümkün değildir. Her kadının bu tür ameliyatlarda kistin bulunduğu taraftaki yumurtalığın da alınması ihtimalini bilmesi gerekir. Ameliyat yapılırken kistin kanser olduğunun düşünülmesi ve bunun ameliyat devam ederken yapılan acil patolojik incelem]]> Yumurtalık Ameliyatı Sonrası https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-ameliyati-sonrasi.html Tue, 27 Nov 2018 01:57:39 +0000 Yumurtalık ameliyatı sonrası, yumurtalık (over) kisti operasyonu açık yolla yapılmışsa hasta kişi çoğunlukla hastanede operasyondan sonra 1-2 gün yatar. Laparoskopik (kapalı yolla ) yapılmış vaziyette olan ameliyatlarda Yumurtalık ameliyatı sonrası, yumurtalık (over) kisti operasyonu açık yolla yapılmışsa hasta kişi çoğunlukla hastanede operasyondan sonra 1-2 gün yatar. Laparoskopik (kapalı yolla ) yapılmış vaziyette olan ameliyatlarda çoğunlukla operasyondan sonraki gün taburcu edilir. Kapalı yolla operasyonda iyileşme zamanı çok daha kısa ve ağrısızdır. Kapalı yolda hasta kişi birden çok günde kolayca gündelik işlerini yapabilecek duruma gelmektedir, şayet çalışıyorsa 1-2 hafta içerisinde işine başlayabilir. Açık operasyonda bu süreler 2 kat daha uzun olabilmektedir. Tipik bir benzetme yerine getirmek gerekirse açık yapılmış vaziyette olan kist operasyonu sonrası iyileşme zamanı ve ağrı sezaryen ameliyatıyla benzerlik gösterir ama kapalı operasyonda daha kısa zamanda, daha az ağrıyla iyileşme gerçekleşir. 

 
Yumurtalık kisti operasyonu ne türlü yapılır 
Açık yapılmış vaziyette olan yumurtalık (over kisti) ameliyatlarında sık sık kullanılan karındaki kesisi benzer sezaryen ameliyatlarında yapılan pubik tüylerin üzerinden yanlamasına yapılmış vaziyette olan tahmini 8-10 cm uzunluğu tahmini olarak da kesidir (pfannenstiel kesi). Kimi Zaman kistin çok kocaman olması sebebiyle ya da yabancı sebeplerle karındaki ortasından dikine yapılmış vaziyette olan kesi ile ameliyat gerçekleştirilebilir, bu vaziyette pubik tüylerden göbeğe gerçek ortada üstelik tahmini 10 cm kesi yapılır. Kapalı (laparoskopik) yolla yapılmış vaziyette olan yumurtalık kisti ameliyatlarında göbekten ve kasık bölgelerinden açılan tahmini bir santimlik delikler aracılığıyla ameliyat yapılır, karında kocaman bir kesi ya da ameliyat izi olmaz. Açık operasyonda tipik anestezi ya da spinal anestezi uygulanabilir fakat kapalı yolda her vakit tipik anestezi  uygulanır. 
 
Yumurtalık kisti operasyonu ne denli sürer 
Açık ve kapalı yolda ameliyat müddetleri benzerdir, aşağı yukarı bir saat denli sürer fakat 1/2 saat ile 2-3 saat aralarında değişiklik gösterebilir ameliyat ömrü. Kistin büyüklüğü, türü, karındaki içerisindeki yapışıklıklar ve varsa ek sıkıntılar, hastanın ağırlığı benzeri çoğu etken ameliyat müddetini etkiler. 
Yumurtalık Ameliyatı Sonrası 
Yumurtalık kisti ameliyatından sonra cinsel ilişki 
Yumurtalık kisti ameliyatından sonra hastanın ağrılarının geçtiği ve kendisini huzurlu hissettiği vakit cinsel ilişkiye başlamasında mahzur bulunmaz. Operasyonda rahim (döl yatağı) alınmışsa bu vaziyette en az bir ay seks yasaklanır, sonra doktor muayenesinde mani görülmezse yasak kaldırılır ((dikişlerden ötürü ). Fakat yalnızca kist ya da yumurtalıkların alındığı vaziyetlerde sık sık hasta kişi operasyondan birden çok hafta sonra kendisini ağrısız ve huzurlu hissettiğinde cinsel ilişkiye başlayabilir. Kapalı ya da açık ameliyatlarda seks bakımından değişiklik bulunmaz fakat kapalı operasyonda hastanın ağrılarının çabuk geçmesi ve çabuk iyileşmesi bu vakti kısaltır. 
 
Yumurtalık kisti ameliyatından sonra adet (adet) ne vakit başlar 
Yumurtalık kisti ameliyatlarından çoğunlukla 20-30 günün ardında adet kanaması başlar fakat bu süre hastanın operasyondan öncesinde ne vakit adet (adet) gördüğüne yönelik değişebilir. Çoğunlukla bir önceki adetinden bir ayın ardından başlar kanama.  Ameliyat stresine ilişkili olarak da önce aylarda adet (adet) düzensiz olması ortaya gelebilir. Ameliyattan sonra vaziyette olan her kanama adet olmayabilir, bu nedenle kanama olması halinde hekime müracaat edilmesi gereklidir. İdrar kesesinin travmatize olmasından ötürü hastanın idrar yapması kolay değil olabileceğinden idrar sondası operasyon sonrasında 18-24 saat müddetle takılı bırakılır. Ameliyat bugünü hastanın oral beslenmesi yasaklanır. Bağırsak hareketleri başladıktan sonra sıvı/akışkan gıdalarla beslenmeye başlanır. Hastanın sindirebileceği olarak sert yiyecekler diyetine katılır. Hastanın çabuk ayağa ka]]> Yumurtalıkta Kitle https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalikta-kitle.html Tue, 27 Nov 2018 08:17:31 +0000 Yumurtalıkta kitle, Her doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda çok sık görülen yumurtalıkta ki kitleler genellikle kistleri oluşturmaktadırlar. Çoğu yumurtalık kistleri zararsız olmasına ve kendiliğinden yol olmasına rağmen Yumurtalıkta kitle, Her doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda çok sık görülen yumurtalıkta ki kitleler genellikle kistleri oluşturmaktadırlar. Çoğu yumurtalık kistleri zararsız olmasına ve kendiliğinden yol olmasına rağmen kistlerin zamanla büyüyüp sıkıntılara neden olmayacağından emin olmak için her yumurtalık kitlesini takip etmek gerekir. Yumurtalık kistlerinin genelde çoğu küçüktür ve her hangi belirtilerle ortaya çıkmaz. Yumurtalıkta oluşan kitlelerin bazıları kendiliğinden geçmektedirler. Bazı yumurta kitleleri de burkulma, patlama ve kanama nedeniyle bazı belirtilere neden olur. Karın kısmında küt bir ağrı veya ilişki sırasında da ağrıya da neden olmaktadırlar. Çoğu fonksiyonel kist denilen (işlevsel kist) türü oluşturup bir veya iki ayda tedaviye gerek duymadan  kendiliğinden geçer. Kist yeterince büyük ve bazı şikayetlere neden oluyorsa doktor hormon (doğum kontrol hapı) tedavisi veya cerrahi operasyon önerebilir.

Bayanlarda iki yumurtalıktan biri (her biri ceviz büyüklüğünde olan), adet döngüsü sırasında her ay bir yumurta üretmektedir. Yumurta, yumurtalığın içinde bir su kesesi içinde büyür. Adet döngüsünün genellikle 5’inci gününde öströjen hormonu rahim döşemesini, olası bir gebelik için hazırlamak için, büyüterek kalınlaştırmak için uyarıya geçer. Ortalama 14’üncü günde yumurtalıktaki kese 2-3 cm çapa ulaşır ve çatlayıp karnın içine toz parçası kadar büyüklükte bir yumurta salınır, bu sisteme de yumurtlama denmektedir.

Kadınlar yumurtlama zamanlarında hamile kalabilirler. Yumurta, erkeğin spermi ile dölleneceği yer olan rahime bağlı iki tüpten  her hangi birine doğru hareketlenmeye başlar. Yumurtlama sonrası içi boşalan kese korpus luteum durumunu alır ve daha sonraki adet kanamasına kadar durağan hale geçer.

Yumurtalıkta kitle belirtilerine, bakıldığında yumurtalık kitleleri genellikle çoğu küçüktür ve  herhangi belirtilere neden olmaz.  Yumurtalıkta oluşan kitlelerden bir tanesi de over kistleridir. Over kistleri kaba şekilde söylersek habis ( kötü huylu) ve selim ( iyi huylu) olarak ikiye ayrılmaktadırlar. En sık görülen yumurtalık kistleri ise iyi huylu olanlardır.

Yumurtalıkta Kitle

Yumurtalıklarda bir problem oluştuğunda belirtileri diğer organlara göre daha az yaşanmaktadır. Bu nedenle yumurtalık kistleri zamanla büyümelerine rağmen hiçbir belirti vermez ve sadece rutin kontroller sırasında doktor tarafından fark edilir. Yumurtalık kistleri 5 santimetreden başlayarak, 25 santimetreye kadar büyük boyutlara ulaşsalar da hastada karın kısmında şişkinlik dışında hiçbir belirti oluşmamaktadır.

Yumurtalıkta kitler belirtileri, genellikle çok sık görülen adet düzensizliği, karında şişlik oluşumu, kasık ve karın ağısı, sindirim sisteminde oluşan bozukluklar, sık idrara çıkma gibi belirtiler yumurtalıkta kitle belirtileri olmaktadır. Bazı yumurtalık kitleleri ise habis olup kansere neden olabilir.  Yumurtalık kanseri olma olasılı tehlikesi yaşınız ilerledikçe  artar. Yumurtalık kanserinin erken aşamalarında hiçbir belirtisi olmamasına rağmen onun bazı uyarı işaretlerinin farkında olmalısınız. Bu uyarı işaretleri ise karnın şişmesi ve büyümesi, uzun süre süren mide yanması ve geçmeyen mide bulantıları, iştahta çok azalma görülmesi ve kasıklarda oluşan ağrı bu belirtiler aynı anda gözüküyor, yada bir kaçını görüyorsanız acilen, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Yumurtalıkta kitle görüldüğünde erken tanı yolu ile oluşan sağlık sorunlarının çoğu tedavi yolu vardır. Yumurtalıkta bulunan kitleleri her hangi bir rutin kontrol sayesinde görülmektedir. Her hangi bir belirti göstermeyen yumurtalık kitleleri ses dalgaları kullanıp, iç organlarının görüntüsü çıkarılarak ultrason yoluyla, cerrahi bir işlem olan laparoskopi ile doktorun yapacağı kan testleri ile birlikte yumurtalıkta kitlelerin yeri, boyutu cinsi belli olmaktadır. Yumurtalıkta bulunan kitle çeşitleri ise, fonksiyonel (işlevsel) yumurtalık kisti, dermoid kisti, kistadenom yumurt]]> Rahim Ve Yumurtalık https://www.yumurtalik.gen.tr/rahim-ve-yumurtalik.html Tue, 27 Nov 2018 23:50:23 +0000 Rahim ve yumurtalık, kadın üreme organları, dış ve iç üreme organları olmak üzere iki bölümde incelenebilir. Dış üreme organları gebelik oluşması için spermin geçişine izin verirken, enfeksiyon ajanlarının içeriy Rahim ve yumurtalık, kadın üreme organları, dış ve iç üreme organları olmak üzere iki bölümde incelenebilir. Dış üreme organları gebelik oluşması için spermin geçişine izin verirken, enfeksiyon ajanlarının içeriye geçişini engeller.


 • Labium majus: Vajina girişini sağlı sollu örten yapıların en dıştaki bölümüdür.  
 • Labium minus (İç dudaklar): Sağ ve sol labium majus'un iç bölümünde bulunan yapılardır.  
 • Vajina girişi: Labium minus'un anında iç bölümünden başlar ve kızlık zarından sonra vajinayla sürdürür.  
 • Kızlık zarı: Hymen olarak da da da isimlendirilen bu mimari, ince meydana gelmesine karşın oranla esnektir. Enfeksiyondan savunduğu söylense de bu işlevi tartışmalıdır.  
 • Klitoris: Erkekte glans alet'in  kadındaki karşılığıdır. Aynen erkekteki sünnet derisi benzeri üzeri deri ile örtülüdür. Kan damarlarından epeyce zengin bu mimari kadın orgazmında mühim görevler üstlenir. Birtakım ilkel topluluklarda "kadın sünneti" inşa edilmesi yaygındır. Bu uygulamada klitoris üzerindeki deri ve üstelik bazen de klitorisin bizzat kesilmektedir.
 • Üretra: Mesanenin devamında yer alan bu boru şeklindeki mimari idrar boşaltım sisteminin son basamağını teşkil eder. Üretra kadında erkekten çok fazla daha kısadır. Bu kısalık ve genital sistemin vajina ve anüs personellerine yakınlığı, bayanlarda idrar yolları enfeksiyonlarının daha sık sık yaşanmasına yol açar. Tekrardan önce cinsel deneyimlerini hayatını sürdüren bayanlarda "tahriş" ilişki ardından sık sık idrara çıkış, idrarı kolay değil inşa etme, idrarı boşaltamamış olma hissinin yaşanmasına sürükleyebilir.  
 • Anüs: Kalın bağırsağın bu son bölümünün vajinaya ne denli uzak olmayan olduğuna İlgi edin. Bu anatomik yakınlık sebebiyle kalın bağırsaktan defekasyon (haricikılama) anında iştirak eden bakteriler vajinayla uzak olmayan temasta olurlar.  
Rahim Ve Yumurtalık
İç genital sistem  
 • Vajina: vajina girişiyle başlayan ve uç bölümünde rahimin yeraldığı boru biçimde ve tahmini 10 cm uzunluğu tahmini olarak da bir yapıdır. Yapısında bulunan salgı bezleri ilişki anında vajina girişi ve vajinanın kayganlaşmasını olanağı sağlar. Normalde duvarları birbiri üst kısmına katlanmış olarak da da duran bu mimari, doğum eyleminde bebeğin başının geçmesine izin edecek denli esner.  
 • Fallop tüpü (Kanallar): Sağlı sollu ve öyle ki birer boynuz benzeri uterus  ( rahim (döl yatağı) ) yanlarında bulunan bu yapıların harici uçları saçak stilinde ve fimbria denen yapılara sahiptir, bu yapılar yumurtlama anında yumurtalıktan (4) atılan oosit'in (yumurta hücresi) kanal içerisine alınmasını olanağı sağlar. Fallop tüpü içerisinde sürüklenerek ilerleyen oosit, 12-24 saatlik bir zaman içerisinde "yüzerek iştirak eden " spermlerle karşılaşırsa döllenme gerçekleşir.  
 •  Endometrium boşluğu  ( Rahim (döl Yatağı) iç tabakası): Döllenen yumurta hücresi rahim (döl yatağı) içerisinde yeralan bu boşlukta en  " randımanlı " bulduğu bölgeye yerleşir ve çoğalmaya başlar. Çocuk burada gelişir.  
 • Gebelik oluşmazsa bu tabaka her ay adet (regl) kanamasıyla "dökülür" ve tekrar kalınlaşmaya başlar.  
 • Over: Yumurtalık isimli bu yapılar, oositlerin (yumurta hücreleri) olgunlaşarak folikül haline geldikleri ve yumurtlama sürecinde "çatlayarak" atıldıkları bölgelerdir. Anatomik yakınlık yardımıyla Fallop tüpünün fimbriaları (saçakları) oosit hücresini anında yakalar.
Ovulasyon (yumurtlama)  
Sol ya da sağ over (yumurtalık)  ( bir ) dokusunda her ay normal koşullarda bir oosit (yumurta) hücresi olgunlaşma sürecine girer. Bu sürecin bitiminde içerisinde yetişkin başka bir deyişle döllenmeye hazırlıklı oosit hücrelerinin yer aldığı 16-20 mm. genelinde içi sıvı/akışkan dolu folikül denen mimari gelişir.  
]]>
Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/erkeklerde-sol-yumurtalik-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 14:47:04 +0000 Erkeklerde sol yumurtalık ağrısı, testislerin bir tanesi veya her ikisinde olan bir sağlık sorunudur. Ağrı bazen karnın altına denli yayılabilmektedir. Bilindiği benzeri testisler skrotum(testis torbası) içerisinde bulunmak Erkeklerde sol yumurtalık ağrısı, testislerin bir tanesi veya her ikisinde olan bir sağlık sorunudur. Ağrı bazen karnın altına denli yayılabilmektedir. 
Bilindiği benzeri testisler skrotum(testis torbası) içerisinde bulunmaktadır. Skrotum içerisinde bulunan testislerin bir tanesi aşağıya ve ötekisi yukarıya konumlu olup, aşağıya yukarı her bir tanesi benzer boyda ve 20 gr civarındadır. Birçok okuyucumuz bu bilgiyi bilmediğinden sorunmuş benzeri yakınmaktadırlar. 

Testisler dış tesirlere karşın çok fazla duyarlıdır. Üstelik minik bir yaralanma testislerin amaçlı ağrı veya sağlık sorunlarına yöntem açabilir. Anlık, kuvvetli testis ağrıları ivedi tıbbi bakım gerektirir. 
 
Kasık Fıtığı 
Kasık fıtığı erkekler içinde çok yaygın meydana gelmesine nazaran birçok adam bu rahatsızlığın farkında değildir. Testis ağrısı yaşıyorsanız ve sebebini tam anlamıyla da belirleyemiyorsanız, sorunuzun yanıtı kasık fıtığı olabilir. Kasık fıtığı ağrısı çoğunlukla her 2 testisi de etkiler. 
Testis Kanseri 
Testis ağrısı, nadir olarak da testislerde kanser belirtisi olarak da meydana çıkar. Testis kanseri olan erkeklerin yalnızca %10'u testis ağrısından yakıntı etmektedir. Fakat bu %10'luk dilim kanserin erken teşhis edilmesi ehemmiyeti düşünüldüğünde ciddiye alınmalıdır. Testis kanserinin ağrı haricinde kalan; göğüs, sırtın altı ve karındaki kısmında duyarlık, skrotumda sıvı/akışkan toplanması, testisler üstünde veya etrafında şişlik benzeri diğer semptomları görüldüğünde derhal hekim kontrolüne gidilmelidir. 
Testislerin Bükülmesi 
Testislerin bükülmesine yöntem açan yaralanmalar, testislere olan kan akışının kapanmasına yöntem açabilir. Bu vaziyette meydana gelen ağrılar çok şiddetlidir ve kendinizi arzu eder istemez hekim muayenesinde inceleyebilirsiniz. Damarın kapanması ve testislere kan akışının durması önemli bir problemdir ve testis kaybına yöntem açabileceğinden ivedi müdahale edilmesi gereklidir. Cerrahi müdahaleyle damar düzeltilerek kan akışı normale döndürülebilir. 
Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı
Kan Çıbanı 
Testislere edinilen darbeler her vakit belli bir süre ağrılarla atlatılamayabilir. Çok fazla katmanlı bir kese ile çevrili testislere gelen kuvvetli darbeler, bu keseler içinde kan birikmesine yöntem açar ve bunun için milletçe içinde "kan çıbanı" adı verilir. Kan çıbanı bazen yalnızca dinlenme ile spontane geçebilir. Birtakım vaziyetlerde ise hekim muayenehanesinde benzer zaman içerisinde gerçekleştirilen minik operasyonla kanın akıtılması gerekebilir. Kan çıbanının ciddiyeti kanamanın ortaya çıktığı bölgeyle alakalıdır. 
Epididimit 
Çoğunlukla, bakteriyel enfeksiyon sebebiyle görülebilen "epididim irini " testis ağrısına sürükleyebilir. Her testisin (erbezi) arkasında koltuk alan sarmal tüp şeklindeki "epididim" spermin depolanması ve olgunlaşması amaçlı gereklidir. Epididim irini cinsel yöntemle bulaşan sağlık sorunları (bel soğukluğu veya klamidya benzeri ) ile bu bölgeye yerleşen bakterilerin çoğalmasıyla meydana gelir. İltihapla beraber testisler hafifçe şişer ve kızarıklık görülür. Ağrılar, bilhassa boşalma ve idrara çıkış esnasında kuvvetli olabilir. Spermde kan görülebilmektedir. Rehabilitasyonunda çoğunlukla bakteri tipine özel antibiyotikler kullanılır. 
Varikosel 
Spermatik kordon venalarının verisli olmasından ileri gelen şişlik olan "varikosel"in semptomları içinde testis ağrısı bulunmaktadır. Bilhassa ayakta durduğunuzda testislerde kitle hissedebilirsiniz fakat oturduğunuzda bu kitle ortadan kalkabilir. Bu durum skrotum içerisinde bulunan damarlarda genişlemeye delil sayılmaktadır. Varikosel'e ilişkili ağrılar hafif, orta veya kuvvetli olabilir. Damarlar genişledikçe tanımlanması kolaylaşır. Varikosel her 2 testiste görülebilmektedir fakat fazladan fazla sol testiste me]]> Sağ Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/sag-yumurtalik-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 21:56:25 +0000 Sağ yumurtalık ağrısı, kadınlarda yumurtalık (over) kistleri sağ ya da sol yumurtalıkta bazı durumlarda 2 tarafta ansızın olabilen içi su dolu kesecikler biçimde çeşitli boyutlarda oluşumlardır. Boyutları 2-3 cm'den 20- Sağ yumurtalık ağrısı, kadınlarda yumurtalık (over) kistleri sağ ya da sol yumurtalıkta bazı durumlarda 2 tarafta ansızın olabilen içi su dolu kesecikler biçimde çeşitli boyutlarda oluşumlardır. Boyutları 2-3 cm'den 20-30 cm'ye denli değişebilir, üstelik ek olarak büyüklerine de kimi zaman rastlanır. Yumurtalık kistlerinin çok fazla çeşitli çeşitleri yer alır, kistin versiyonu, büyüklüğü, hormon salgısı yapıp yapmadığı, yırtılma ya da burkulma olup olmaması benzeri vaziyetler kistin yaratabileceği semptomları yakıntıları belirler. 
 
Yumurtalık kisti bulunan hasta olanların bir çoğunda hiçbir şikayet yoktur ve kontrol, ultrasonografi esnasında tesadüfen kist saptanır. Tekrardan hasta olanların birçoğunda yalnızca kasık ağrısı şikayeti yer alır. Ağrı kistin bulundukları tarafa yönelik sağ ya da sol kasıkta olabilir. Kimi zaman birtakım hasta kişilerde kist ve ağrı ters taraflarda olabilir ya da tek tarafta kist meydana geldiği takdirde ağrı hem bir sağ hem bir sol kasıkta olabilir. Yumurtalık kistlerine ilişkili kasık ağrısı çoğunlukla çok fazla kuvvetli değildir, bilhassa oturmak, dizleri karna çekmek benzeri karındaki içerisini sıkıştıran hareketlerde ağrı ansızın hissedilir. Fakat kistte rüptür (yırtılma, patlama) ya da torsiyon (burkulma, dönme) ortaya gelirse bu vaziyette birdenbire başlayan kuvvetli kasık ve karındaki ağrısı, bulantı, öğürme, göz kararması, bayılma benzeri yakınmalar ortaya gelebilir. Yumurtalık kistlerine ilişkili ek olarak nadir görülebilen yakınmalar içinde adet (regl) gecikmesi, adet görememe, reglin düzensiz olması, ilişki esnasında ağrı, regl çağında ağrı, karında ve kasıklarda dolgunluk, şişlik duygusu, karında ele gelen kitle duygusu, sık sık idrara çıkış, kabızlık benzeri yakınmalar sayılır. Adet (regl) ile alakalı sorunlar kistin hormon salgılamasına ilişkili gelişebilir. Bilhassa 10 cm'den kocaman kistlerde karında şişlik, ele bir kitle gelmesi benzeri belirtiler hastanın ilgisini çekebilir.

Sağ Yumurtalık Ağrısı
Kocaman bir kist idrar torbasına ve bağırsaklara stres yaparak sık sık idrara çıkış ve kabızlık benzeri yakıntılara sürükleyebilir. Şunu bahsetmek gereklidir ki yumurtalık (over) kistlerine ilişkili belirti ve yakınmalar farklı çok fazla hastalıkta da görülebilecek belirtilerdir. Yumurtalık kistlerine özel bir belirti yoktur. Yukarıda belirtilen kasık ağrısı, adet (regl) düzensiz olması, ilişki ya da adet (regl) çağında ağrı benzeri yakıntılara neden olabilecek onlarca sağlık sorunu vardır ve yumurtalık kistlerinin çok fazla kocaman bir kısmında hiçbir belirti, şikayet ortaya gelmez, kontrol esnasında tesadüfen saptanırlar. Alt sağ karındaki ağrısı, hastanelerin aciliyetli servislerine gelen hasta olanların en sık sık şikayetlerinden biridir. Sağ alt karındaki bölgesi, sağ alt kaburga alt kısmında çizilen afaki bir yatay şerit altı ve göbek deliği süresince uzanan bir afaki dikey çizginin sağında bulunan bölüme verilen addır. Bu kısımda çeşitli organlar, doku, kemik ve adele bulunmaktadır. Ve bu organlardaki veya etraf bölgelerdeki rastgele bir sıkıntı bu alanda ağrı veya yansıma ağrılara yöntem açabilir. Sağ alt karındaki ağrısı akut, müzmin veya spontan takdirde ortaya gelebilir. Bununla Birlikte donuk veya keskin, tek bir yere oturmuş veya yayılabilen nitelikte olabilir. bulantı, öğürme, gerginlik, kabızlık, ishal, iştah kaybı, şişkinlik ve gaz ve ateş içerir belirtiler sağ alt karındaki ağrısına eşlik edebilir. Sağ alt karındaki kısmında çekum adu verilen kalın bağırsak parçası, apandis, çıkan kolon, ince bağırsağın bir kısmı, sağ yumurtalık ve fallop tüpü denen yumurtalık kanalı ve sağ üreter bulunmaktadır. Sıralanan bu organlardaki normallik sizin de ihtimal edebileceği benzeri ağrının kaynağını oluşturur. 
]]>
Yumurtalık Tembelliği https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-tembelligi.html Thu, 29 Nov 2018 09:11:21 +0000 Yumurtalık Tembelliği, denilen polikistik yumurtalık rahatsızlığı  polikistik over sendromu PCOS), yumurtalık fonksiyonundaki bir bozukluktur. Yumurtlama tembelliğinin bulguları Yumurtalık fonksiyon bozukluklarını anlayabilmek am Yumurtalık Tembelliği, denilen polikistik yumurtalık rahatsızlığı  polikistik over sendromu PCOS), yumurtalık fonksiyonundaki bir bozukluktur. Yumurtlama tembelliğinin bulguları Yumurtalık fonksiyon bozukluklarını anlayabilmek amaçlı öncelikle yumurtalığın normal işleyişi konusunda bilgi vermek yerinde olacaktır. Kadın üreme sistemi içinde hipotalamus (beyinde hormon salınan bir adacık), yumurtalık ve rahim üç ayaklı bir denge oluşturarak çalışır.  Hipotalamustan gelen hormonal dikkat ile yumurtalıklar çalışmaya başlar ve o ay amaçlı döllenmesi planlanan yumurta büyür ve olgunlaşır. Uyumlu koşullar sağlandığında döllenme olabilir ve hamilelik gerçekleşir. 

Yumurta tembelliği gebeliği etkiler mi Tabiki. Uyumlu şartlara nazaran hamilelik oluşmadıysa o ay mümkün hamilelik amaçlı kendisini hazırlayan ve yuva oluşturan rahim iç dokusu, hormonların geri çekilmesi etkisiye kanar ve kadın tane görür. Bu üç ayaklı sistemin bir ayağında bozukluk olduğunda hem hamilelik meydana gelmesi aynı zamanda tane düzeni bozulmaktadır.  Polikistik yumutalık rahatsızlığı da hem hipotalamusu aynı zamanda yumurtalıkları ilgilendiren bir hastalıktır. Hastalığın oluşumunu anlatır mısınız Polikistik yumurtalık rahatsızlığının oluşum mekanizmasındaki bildiğimiz ve bilmediğimiz pek çok faktör var.  Genetik yatkınlık,  çevresel koşullar benzeri faktörlerin yakınında bugün en fazla konuşulan mekanizma bedende insülin hormonuna karşın direnç gelişmesidir.Yumurtalık Tembelliği  Bedende yer alan fakat kullanılamayan insülinin ölçüsü giderek artar ve bu hipotalamus üzerine etkiyerek hormonal dengeleri değiştirir. Bu değişimin sonucunda yumurtalıklarda bir çok küçük yumurtacık oluşur fakat bu yumurtalardan hiçbiri yetişkin büyüklüğe erişemez. Bu nedenle polikistik yumurtalık hastalarında döllenme gerçekleşemediğinden hamilelik geç ve kuvvet oluşur. Tekrardan bu nedenle adetlerde düzensizlik olabilir. Polikistik yumurta rahatsızlığı en fazla kimlerde görülüyor Rahatsızlık,  doğurganlık çağındaki bayanlarda görülmektedir. Toplumda görülme sıklığı yüzde 5-10 iken, infertilite  (kısırlık) nedeniyle müracaat eden hastaların yüzde 25-35'i polikistik yumurtalık rahatsızlığı tanısı almaktadır. Yumurtlama Tembelliğinin Bulguları nelerdir Polikistik yumurtalık hastalığında, hastanın hekime müracaat etme sebebi çeşitlilik gösterebiliyor. Bir grup hasta,  bilhassa evlenmemiş olanlar tane düzensizliği,  kıllanmada yükseliş  (bilhassa erkek tipi kıllanma artışı - çenede,  meme uçlarında, karın ve kasık bölgelerinde), sivilcelenme şikayetleriyle başvururlar. Evli grup korunmadan ilişkiye girmelerine nazaran hamile kalamamaktan yakınır.
]]>
Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/kadinlarda-yumurtalik-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 23:24:29 +0000 Kadınlarda yumurtalık ağrısı, yumurtalıklar kadın üreme (eşey) sisteminin mühim bir parçasıdır. Vazifeleri çift istikametlidir. Adeti tetikleyen, östrojeni de içerir hormonları üretirler. Bununla beraber, mümkün bir döllen Kadınlarda yumurtalık ağrısı, yumurtalıklar kadın üreme (eşey) sisteminin mühim bir parçasıdır. Vazifeleri çift istikametlidir. Adeti tetikleyen, östrojeni de içerir hormonları üretirler. Bununla beraber, mümkün bir döllenme amaçlı her ay bir yumurta salıverirler. Kistten tümöre, kimi koşullar yumurtalık ağrısına (ovaryan ağrı) neden olabilirler. Yumurtalıklar aşağı karında konumlanmıştır. Bunun manası, şayet yumurtalık ağrınız varsa bunu kocaman ihtimalle aşağı karnınızda- göbek deliğinizin altı- ve pelvisinizde hissedersiniz. Pelvik ağrınız olduğunda doktorunuz veya doğum uzmanı/jinekolog aracılığıyla kontrol edilmesi mühimdir. Birçok çeşitli durum bunun için sürükleyebilir. 

Yumurtalıklardaki ağrı birdenbire başlayan (akut) veya müzmin olabilir. Akut yumurtalık ağrısı birdenbire gelmektedir  ( birden çok dakikada veya günde) ve kısa zaman içerisinde geçer. Müzmin yumurtalık ağrısı, daha yavaşça başlayarak birden çok ay sürer. Yumurtalık ağrısı sürekli olabilir; veya gelip geçebilir. İdrar emisyon veya egzersiz benzeri belirli aktivitelerle daha berbat olabilir. Hafif olabileceğinden değişiklik edemezsiniz; veya o denli kuvvetli olur ki günlük hayatınıza müdahale edebilir. Ultrason veya öbür yansıtma benzeri tanısal yollarla, ağrının nedenine odaklanılabilir. İşte yumurtalık ağrısının mümkün sebepleri ile tanı ve tedavi yöntemlerinin bir özeti: 

Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı
Yumurtalık Kistleri 

Kistler, yumurtalıklarda oluşabilen sıvı/akışkan dolu keselerdir. Bilhassa bayanların doğurma yaşı esnasında çok fazla miktarda yaygınlardır. Sık sık yumurtlama sürecinde oluşurlar. Yumurta salınmadığında veya yumurta salındığında onu tutan kesenin (bezcik) dağılmamasıyla da ortaya gelebilir. Yumurtalık kistlerinin çoğunlukla semptomları bulunmaz ve bizzat kendilerine yok olurlar. Bununla beraber şayet bükülür veya parçalanırlarsa hafif bir ağrı veya keskin bir acı yaratabilirler. 

Yumurtalık kistlerinin öbür belirtileri: 
 • Düzensiz adet (regl) dönemleri 
 • Cinsel ilişki veya bağırsak hareketleri esnasında acı 
 • Bulantı veya öğürme 
 • Az bir miktar yedikten ardından doymuş hissetme 
 • Şişme 
Yumurtalık Kistlerinin Teşhisi 

Pelvik muayene: Bu kontrol pelvik bölgedeki yumruyu ortaya çıkarabilir. 

Ultrason: Bu tarama yumurtalıklarının görüntüsünü oluşturmak amaçlı ses dalgalarını kullanır. Bu da hekimin kistin yerini ve büyüklüğünü belirlemesinde destekçi olur . 

Yumurtalık kistlerinin rehabilitasyonu 

Yakından izlemek: Birçok yumurtalık kisti bizzat kendine kaybolur. Şayet huzursuz edici belirtileriniz yoksa, bilhassa şimdilik menapoza girmediyseniz, doktorunuz "yakından izlemeyi" destekleyecektir. Doktorunuz sizi tedavi etmeyecek, onun mahalline durumuzda değişiklik olup olmadığını periyodik model kontrol edecektir. 

Laparoskopi Bu, küçük yarıkları ve plastik ince bir borunun ucundan karnın içerisine yerleştirilmiş çok fazla miktarda küçük, ışıklandırılmış bir kameranın kullanıldığı bir operasyon şeklidir. Cerrah borunun ucundaki aletleri faydalanarak kistlerin bazılarını alabilir. Bu teknik küçük kistlerde etkilidir. Daha kocaman kistlerin ise, karına açılacak daha kocaman yarıklar faydalanılarak çıkartılması gerekebilir. Bu, laparotomi denen işlem ile yapılır. 

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları yumurtalık kistlerinden meydana gelen acıyı hafifletebilir. Yumurtlamayı engellerler ve buna bağlı olarak yepyeni kistlerin oluşumunu azaltırlar. 
Y
umurtalık Tümörleri 
Vücudun öbür kısımlarında oluşabildiği benzeri yumurtalıklarda da t]]> Yumurtalık Kanseri Belirtileri https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kanseri-belirtileri.html Fri, 30 Nov 2018 00:41:32 +0000 Yumurtalık kanseri belirtileri, Bütün yumurtalık kanserleri erken teşhis için belirti vermeyebilir. Bundan nedenle kadın belirli aralıklarla yumurtalıklarını kontrol ettirmelidir. Yumurtalıktaki kanserin büyüklükleri farklı Yumurtalık kanseri belirtileri, Bütün yumurtalık kanserleri erken teşhis için belirti vermeyebilir. Bundan nedenle kadın belirli aralıklarla yumurtalıklarını kontrol ettirmelidir. Yumurtalıktaki kanserin büyüklükleri farklı olabilir ancak çoğu birbirine benzemektedir. Bu kanserler tam olarak büyürse karında ağrıma, karın bölgesinde şişlik, sık idrara çıkma, hazımsızlık gibi belirtileri vardır. Fakat bu kanserler çoğunlukla belirti vermemekle birlikte genellikle jinekolojik muayene sırasında tesadüfen ortaya çıkar. Eğer ilerlediyse kanser vajinal kanama, karında aşırı şişlik gibi problemler ortaya çıkar. Yumurtalık kanseri ülkemizde çok yaygın görülen ve oldukça riskli olan kanserlerden biridir. Bu kanserin belirtileri bağırsak ve sindirim sistemindeki yaygın hastalıklarla benzer belirti gösterdiği için hasta tarafından önemsenmeyip doktora geç gidildiği için teşhis konulma da geç kalınıyor bu da hastalığın iyi olma sürecini uzatabiliyor. Bu nedenden için kadınların yılda bir kez jinekolojik muayene ve ultrason yaptırmalarında olası bir kanser riskini teşhis etmede büyük fayda sağlar.

 • Kasıkta ağrı ve şişlik
 • Karında basınç olması
 • Kabızlık
 • Uzun süren hazımsızlık, bulantı ve gaz
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Vajinal kanama
Yumurtalık Kanseri BelirtileriBu belirtilere rağmen daha önce belirtildiği gibi yumurtalık kanserleri ancak hastalığın ilerlemiş evrelerinde belirti göstere kanser türüdür. Bu şu demektir, hastalığın kendine özel, tipik bir belirtisi bulunmaz. Örneğin, karın ağrısı, şişkinlik, mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi çok farklı türlerdeki hastalıklarda hatta kimi zaman normalde de ortaya çıkan ve önemsenmeyen problemlerdeki belirtilerle benzemektedir. İlerlemiş belirtilerde ise, karın bölgesinde ele gelen kitle, aşağı doğru basınç hissi, karında sıvı birikmesine yani, karın şişliği,  yumurtalık çevresindeki organlara baskı yapmasına bağlı olarak idrar ve bağırsak problemleri ortaya çıkabilir. Kimi zaman bu kanserler hormon da salgıladığı olabilir. Bunun sonucunda adet düzensizlikleri ortaya çıkabilir. Bu salgılanan hormonlardan bazıları erkeklik hormonu olabileceği için kadınlarda aşırı tüylenmede başlayabilir.Fakat en yaygın olan şikayet aşırı karın şişliği olmasıdır bu da kanserin ileri evreleridir. Bu belirtilerin dışında menopoz döneminde kanama meydana gelmesi,cinsel ilişkinin ardında kanama olması durumlarında da hekime başvurulmalıdır. Karın, bel, kasıklarda adet dönemi dışında aşırı  ve sık ağrı olması, vajinal bölgede devamlı yanma ve kaşıntı, derisinin rengindeki değişiklikler, yaralar ve kabarmalar da yumurtalık kanseri ile bağlantılı olabilir. Vajinal akıntının kanlı ve kötü kokulu gelmesi enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi kanser belirtisi de olabilir. İdrar yollarındaki değişikliklerde örneğin kabız, ishal ve aşırı gazın uzun sürmesi durumunda da doktora başvurulmalıdır. Bölgesel belirtiler dışında bütün vücudu etkileyen şikayetlere de dikkat etmek gerekir. uzun süre dinlenilmesine rağmen sürekli halsizlik hissedilmesi ve sebebi bilinmeden ateşin aşırı yükselmesi, bu ateşin yedi günden uzun sürmesi de ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Sayılan bu belirtiler uzun sürerse ihmal edilmeyip kesinlikle doktora başvurulmalıdır, erken teşhis hayat kurtarır.]]>
Yumurtalık Çatlaması https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-catlamasi.html Fri, 30 Nov 2018 19:06:11 +0000 Yumurtalık Çatlaması; rahimin her iki yanında birer tane olan kadın üreme organına yumurtalık denmektedir. Karın boşluğunda yer almaktadırlar. Yaklaşık olarak 3 cm uzunluğunda, 1.5 cm genişliğinde ve 1 cm kalınlığında bad Yumurtalık Çatlaması; rahimin her iki yanında birer tane olan kadın üreme organına yumurtalık denmektedir. Karın boşluğunda yer almaktadırlar. Yaklaşık olarak 3 cm uzunluğunda, 1.5 cm genişliğinde ve 1 cm kalınlığında badem biçiminde ve 4-8 gram ağırlığında dırlar. Erkeklerdeki testislerin karşılığı kadında yumurtalık dır. Yumurtlamanın oluştuğu  erginlik dönemine kadar üzeri düzdür, yani yumurtlama başladıktan sonra, üzerinde girinti ve çıkıntılar oluşmaktadır. Kadının adetten kesilmesinden sonra yani menapoz da üzeri yine düzleşmek tedir. Yumurtalığın dış bölümünde bağ dokusundan yapılmış bir kabuk  bulunmaktadır. Bu kabuk, yaş ilerledikçe kalınlaşıp  sertleşmektedir. 

Yumurtalık Çatlaması; kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya atılması  anlamına gelmektedir. Bu durumda, aslında çatlayan veya yırtılan yumurtanın kendisi değildir.Çatlayan ve yırtılan   yumurtanın çevresini saran foliküldür. Yumurta hücresi, yumurtalık içerisinde folikül olarak ifade edilen keseciklerin içerisinde bulunmaktadır ve yumurta hücresini çevreleyen bu folikül, belli bir olgunluğa geldiği zaman, genellikle 18-20 milimetre çatlamaya başlar ve içerisinde bulunan yumurta hücresi yumurtalıktan dışarıya doğru atılmış olur. Bu yumurta hücresi, tüp aracılığı ile yakalanarak sperm ile buluşması durumunda hamilelik yani döllenme olmaktadır. Yumurtanın yumurtalıktan atılmasından sonra, yani yumurtlamanın  gerçekleşmesi durumunda çatlama gibi bir durum olmaz. Yumurtalık ÇatlamasıÇatlama olayı zaten yumurtlama olayının kendisidir. Yumurtlama olduğu zaman çatlayan folikülün içerisinde bulunan sıvı,  rahim ve yumurtalıkların çevresine aktığından dolayı, bu durum genellik ile hafif bir ağrının hissedilmesine sebep olabilmektedir. Kadınlar daha çok, yumurta çatlaması meydana geldiği zaman, kasıklarında tek taraflı veya iki taraflı bir ağrı hissede bilmektedirler. Ancak bu ağrı, her yumurtlama döneminde hissedilmeye bilinir. Yumurtlama gününün yaklaştığı zamanlarda vajinanın ıslaklığında  ve akıntıda artış görülmektedir. Göğüslerde hassasiyet, şişme ve dolgunluk, vücut ısısında artma ve cinsel istekte artış yumurtlama döneminde görülen diğer belirtilerdendir.  Yumurtalıktan salınan yumurta en fazla 12-24 saat kadar yaşayabilmektedir. Bu sebeple yumurta çatlaması olduktan sonra en fazla bir gün içerisinde gebelik şansı bulunmaktadır.
]]>
Yumurtalık İltihabı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-iltihabi.html Sat, 01 Dec 2018 07:41:59 +0000 Yumurtalık iltihabı, kadınların üreme organları olan yumurtalıkta meydana gelen bir hastalıktır. Bu gibi hastalıklar genellikle kişilerde soğuk algınlığı gibi durumlarda çok daha fazla belirtilerini göstererek kişinin yatakt Yumurtalık iltihabı, kadınların üreme organları olan yumurtalıkta meydana gelen bir hastalıktır. Bu gibi hastalıklar genellikle kişilerde soğuk algınlığı gibi durumlarda çok daha fazla belirtilerini göstererek kişinin yataktan bile kalkamayacak kadar sorun yaşamasına neden olmaktadır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşan yumurtalık iltihabı, bu nedene bağlı olarak en çok cinsel ilişki yaşayan kişilerde meydana gelmektedir. Aslında yumurtalık iltihabı gerekli önlemler alındığında ve bu hastalığa gerekli önem verildiğinde bazı tedaviler ile oldukça azaltılabilmektedir. Bu sorun tabi ki yumurtalıklar ve bu organa bağlı olarak diğer organlarda oluşan bakterilerin bölgede artması ve yoğunlaşması ile meydana gelmektedir. Kişilerde birçok belirtiye neden olarak insanların farklı rahatsızlıklar duymasına neden olan bu gibi durumlar birçok zaman kişiden kişiye farklı belirtiler göstermektedir. Bu hastalık için gerekli müdahaleler yapılmadığında uzun süreler sonrasında kişilerde hamile kalmayı zorlaştırabilir. Hatta bu sorun nedeni ile günümüzde kalıcı kısırlık sorunları yaşayan insanlar bile bulunmaktadır. Bilindiği gibi yumurtalıklar kadınların en önemli üreme organıdır. Kadınlarda üremenin gerçekleşmesi ve yumurtanın döllenmesi için öneli roller taşıyan bu organ, rahmin sağında ve solunda olmak üzere iki farklı noktada bulunur. Bu nedenle yumurtalık iltihaplanması kimi insanlarda her iki tarafta ya da sadece tek tarafta görülebilmektedir. Tek tarafta iltihaplanma görülen kişiler biraz daha şanslıdır. 

Yumurtalık iltihaplanması sorununda en büyük sorun kişilerin kondom kullanmadan seks hayatı yaşamasıdır. Bu durumda özellikle sık sık partner değişen kişilerde bu durum çok yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle cinsel ilişkilerinizde bu gibi korunma önlemlerini almanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Bunun yanı sıra daha önce de söylemiş olduğumuz gibi soğuk algınlığı sorunları bu gibi durumların oluşmasında çok daha büyük etkiler sağlamaktadır. Çünkü bu gibi durumlarda bölgedeki bakteri artışı daha hızlı olacaktır. 

Yumurtalık İltihabı
Belirtiler
 • Yumurtalık iltihabı sorununun en büyük belirtilerinden biri tabi ki kasık bölgesinde sürekli olarak görülen ağrılardır. Bu ağrılar bazı kişilerde ara ara da görülebilmektedir. Kimi zaman şiddetli olarak görülen bu ağrı diğer zamanlarda şiddetini arttırabilmektedir. 
 • Bu durumun yanında adet dışı görülen kanamaları yumurtalık iltihabı sorununda çok büyük bir belirti niteliği taşımaktadır. Öyle ki bu gibi bir sorun olan kişide kanama durumu iltihaplanmanın ileri evrelerinde görülmektedir. 
 • Yine hastalığın ilerlemiş evrelerinde kişilerde ara ara meydana gelerek etkisini ortadan kaldıran yüksek ateş problemleri görülmektedir. Bu durumlar ile birlikte birçok kişide mide bulantısı ya da baş dönmesi görülebilmektedir.
İşte bu belirtilerin biri ya da birkaçı sizlerde de görüldüğü zaman yapmanız gereken en önemli şey tabi ki zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmektir. Aksi durumlarda sorunlar çok daha büyüyebilir. 

Tedavisi

Bu gibi durumlar genellikle yapılan tedavilere tam olarak uyulduğunda herhangi bir sorun olmadan kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bu durum için genellikle doktorlar etkili antibiyotik tedavisi ve yatak istirahati uygularlar. Genellikle ilaçların doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması ile kişiler oldukça rahatlar. Fakat bu tedaviler kişilerde fayda etmezse bu durumda hastalığın ilerlememesi amacı ile ameliyatlar gerçekleştirilebilir. Bu nedenle erken teşhis yumurtalık iltihabı durumunda çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu durumlar birlikte kişinin de cinsel hayatına daha dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü meydana gelen sorunların birçoğu bu durum nedeni ile oluşmaktadır. 
]]>
Yumurtalık Tümörü https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-tumoru.html Sat, 01 Dec 2018 16:26:11 +0000 Yumurtalık tümörü, kadınlarda yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Birçok kadında görülen bu gibi durumlar genellikle kişiyi çok zor durumlara neden olmaktadır. Kimi zaman çok geç fark edildiği için geri dönüşü olm Yumurtalık tümörü, kadınlarda yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Birçok kadında görülen bu gibi durumlar genellikle kişiyi çok zor durumlara neden olmaktadır. Kimi zaman çok geç fark edildiği için geri dönüşü olmayan durumlara neden olmaktadır. Aslında bu durum son derece ciddiye alınması gereken hastalıklardan biridir. Kimi insanlarda son derce tehlikeli durumlara neden olan bu durum, her geçen gün çok daha zarar vermektedir. Günümüzde bu hastalığa yakalanarak sonucunda ölümle karşılaşan birçok insan bulunmaktadır. yani yumurtalık tümörü ölümcül bir hastalıktır demek son derece doğru olacaktır. Ölümcül kanserler arasında ilk beşte bulunan yumurtalık tümörü her on hastadan ikisi kurtulmaktadır. fakat bunun için erken teşhis şarttır. Aksi durumlarda yumurtalık tümörü durumunda yapılan tedavilere cevap alınamamaktadır. Bu hastalık özellikle ilk zamanlarında herhangi bir belirti göstermediği için genellikle bu hastalık ileri evrelerde belirti göstererek sorunlar büyüdükten sonra ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durumda tedaviler oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle özellikle cinsel ilişki yaşayan bayanlar bu gibi kontrollerini sık sık yaptırmalıdır. Aksi durumlarda hiç beklenmeyen anlarda yumurtalık tümörü kişilerde sorun haline gelerek çok büyük problemlere neden olabilmektedir. Yumurtalık tümörü sorunu olan kişiler en fazla yedi yıl içerisinde hayatını kaybederler. Bu durum tedavi edilmeyen hastalarda meydana gelmektedir. Sonu ölüme giden bu gibi tümörler genellikle yumurtalık ile birlikte alınmaktadır. 

Yumurtalık tümörü sorununa neden olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bu duruma neden olan sorunlardan en büyüğü tabi ki hiç doğum yapmamış olmaktır. Yani hayatı boyunca doğum yapmayan kadınlarda bu yumurtlar hiç değişmediği için yumurtalık tümörü meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar birkaç kez doğum yapan kişilerde son derece az rastlanmaktadır. Bu durumun yanı sıra bu sorun aile içerisinde genetik olabilir. Bu durumu anlamanın en iyi yolu tabi ki aile bireyleri arasında böyle bir durumun olup olmadığına bakmaktır. Eğer aynı sorun kardeşte, annede, anneannede var ise bu durum genellikle genetiktir. Bu nedenle yapılacak olan tedavilere farklı yönler verilebilir. Bu riske neden olan durumlardan bir diğeri ise kişilerin uzun süreler boyunca doğum kontrol haplarını kullanarak hamile kalmalarını engellemeleri durumu nedeni ile yumurtalık tümörü meydana gelmektedir. Aslında iki tip yumurtalık tümörü bulunmaktadır. bu tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu tümörler genellikle cerrahi operasyonlar ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılır. Fakat kötü huylu tümörlerde durum hiçte böyle değildir. Bu tümörler alınsa bile aslında tekrar oluşum gösterdiği için kişiler tam olarak iyileşmez. Eğer yumurtalık tümörü iyi hulu ise bu durumda kişi oldukça şanslıdır. Son olarak menopoz dönemine giren insanlarda yumurtalıklara sadece östrojen hormonunun salgılanması nedeni ile kanser riski daha da artmaktadır. 

Yumurtalık Tümörü
Belirtileri:
Bu hastalık ilerlemeden önce çok fazla belirti vermemektedir. Bu nedenle gösterdiği belirtiler genellikle hastalığın ilerlemesi ile ortaya çıkar. 
 • En büyük belirtilerden biri tabi ki kasıkta dolgunluk hissi ve ağrı hisleridir. Oldukça yaygın olarak görülen belirti budur.
 • Bu durumun yanında diğer bir belirti hazımsızlık ve gaz ağrılarıdır.
 • Sürekli olarak görülen bir diğer durum ise kısa sürede kilo kaybıdır.
 • Hastalık iyice ilerledikten sonra kişilerde vajinal kanamalar görülebilmektedir. 
 • Bazı kişilerde kabızlık sorunları görülse bile aslında bu durum kişiye yumurtalık tümörü durumları olduğunun farkına varılmamaktadır. 
]]>
Yumurtalık Şişmesi https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-sismesi.html Sun, 02 Dec 2018 15:13:32 +0000 Yumurtalık şişmesi, tıbbi olarak "hidrosel" adı ile adlandırılmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu hastalık genellikle testisin etrafından bulunan zarlar içerisinde sıvı artışı nedeni ile büyüyen bölümden kaynak Yumurtalık şişmesi, tıbbi olarak "hidrosel" adı ile adlandırılmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen bu hastalık genellikle testisin etrafından bulunan zarlar içerisinde sıvı artışı nedeni ile büyüyen bölümden kaynaklanır. Zaten hastalığın adına bakıldığında Hidrosel kelimesinden sıvı ile bir hastalık olduğunu anlayabiliriz. Halk arasında bu hastalığa torba şişmesi denilmektedir. Bu durum genellikle çok büyük ciddiyet taşımayan bir hastalıktır. Genellikle sağlık açısından herhangi bir probleme neden olmayan bu hastalık sadece estetik açıdan sorun haline gelmektedir. Bu durum eğer çok artmış ise kişiler oturduklarında bacak üst üste attıkları zaman rahatsız olabilirler. Bu durumda kişiler hidrosel oluşan bölgeleri aldırır. Günümüzde doğan bebeklerin bir kısmında hidrosel doğuştan görülmektedir. Bu durum hemen hemen yüzde on kadar yükselmiştir. Yumurtalık şişmesi sorunu olan bebeklerde daha ilk yıllarda bu durum kendiliğinden ortadan kalkabilir. Aslında her yumurtalık şişmesi hidrosel hastalığı olarak görülmemelidir. Bu durum kimi insanlarda bir darbeye bağlı olarak görülebilir. Eğer bu gibi durumların dışında herhangi bir ağrı baskı ve diğer durumlar var ise bu durumda acilen doktorunuza başvurun. 

Yumurtalık şişmesi nasıl oluşur
Daha önce de belirttiğimiz gibi bu gibi şişmeler genellikle testisler üzerinde bulunan zarlar üzerinde gelişmektedir. Bu zarlar kimi zaman bir darbeye maruz kaldığında ya da herhangi bir durumda şişme durumları gösterebilir. Testisi çevreleyen zarlar içerisinde şeffaf bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvılar genellikle beyaz ve şeffaf bir yapıdadır. Bu sıvılar normalde 5-10 cc kadardır. Fakat bu zar içesinde bir ya da birkaç damarın tıkanması ile testisi koruyan zarın bir bölgesinde şişlik meydana gelebilir. 

Yumurtalık Şişmesi
Yumurtalık şişmesi belirtileri:
Bu durumun aslında pek bir belirtisi bulunmamaktadır. Kişilerde herhangi bir ağrıya neden olmayan yumurtalık şişmesi eğer darbeye bağlı olarak gelişmişse genellikle kasıkta şiddetli ağrılar göstererek kimi zaman kişinin ayakta bile duramayacağı kadar büyük ağrılara neden olabilmektedir. Fakat bu durum kişilerde hidrosel nedeni ile oluşuyorsa bu durumda kişilerde sadece şişlik hissedilir. Kişi bu şişliği eline alabilir. Genellikle bölgesel olarak sıvının toplanması nedeni ile şişlik durumu kişinin hissedeceği kadar büyür. Bu durumda bir doktor muayenesinden geçmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.

Yumurtalık şişmesi durumu eğer herhangi bir travma sonucu gelişmemiş ise bu durumda genellikle doktorlar elle muayeneden sonra ultrason ile tedaviler yaparak sorunun herhangi bir nedenden dolayı oluşum oluşmadığına bakarlar. Bu durumda genellikle patolojik olarak bulgu olup olmadığına bakılır. Kişide eğer patolojik bir bulgu yok ise bu durumda sorun çok daha zararsızdır. Fakat patolojik olarak bulgular elde edilir ise bu durumda tedavilere başlanması gerekmektedir. Aksi taktirde yumurtalık şişmesi, yumurtalık testisine neden olabilmektedir. Eğer sorun sadece sıvı toplanması ise bu durumda kişinin bütünlüğünün bozulmaması nedeni ile ameliyat önerilmez. Fakat kişi estetik olarak rahatsızlıklar duyarsa isteğe bağlı olarak yumurtalıklar ameliyat yapılarak bu sıvı alınır. Sıvı alındıktan sonra sıvının tekrar oluşmaması için bölgeye bir sıvı verilir. Bu sıvı genellikle bir daha oluşmasını engeller. Son olarak belirtmek isterim ki ne olursa olsun bu gibi durumların uzman bir doktor kontrolünden geçmesi sizler için çok daha iyi olacaktır.
]]>
Yumurtalık Fıtığı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-fitigi.html Sun, 02 Dec 2018 16:34:31 +0000 Yumurtalık fıtığı, aslında kasık bölgesinde meydana gelen bir durumdur. Günümüzde en çok erkeklerde görülen bu sorun müdahale edilmediği zaman çok büyük olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar ülkemizde de ço Yumurtalık fıtığı, aslında kasık bölgesinde meydana gelen bir durumdur. Günümüzde en çok erkeklerde görülen bu sorun müdahale edilmediği zaman çok büyük olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar ülkemizde de çok karşılaşılsa da aslında insanların birbirlerine çok açamadığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Yumurtalık fıtığı günümüzde insanlarda iki farklı tipte bulunmaktadır. Bu iki tip fıtıkta kişilerde aynı belirtileri göstermektedir. Bu sorun insanlarda, karın duvarının zayıflaması durumunda görülürler. Bu sorun, genellikle kişilerde orta yaşlarda görülen durumlardan biridir. Direk ve indirek olarak iki grupta incelenen bu sorun, tedavi olarak herhangi bir farklılık göstermemektedir. İnsanlarda görülen yumurtalık fıtığı aslında çok zararsız gibi görülmektedir. Bu nedenle doktora gidilse bile kişiler bu fıtığın tehlikelerine varamamaktadır. Fakat bu fıtık son derece tehlikelidir. Bu gibi durumlarda doktorlar genellikle kişilere ameliyat önermektedir. Kişiler en kısa zamanda ameliyat olarak bu gibi durumlardan kurtulmalıdır. Aksi durumlarda kasık fıtığı zaman geçtikçe insanlarda sorun haline gelecektir. Çünkü, bu fıtık oluştuktan bir süre sonra göstereceği komplikasyonlar ile kişilerde çok büyük rahatsızlığa neden olarak kimi zaman kişilerin iş hayatında ya da eğitim hayatında sorun haline gelmektedir. Bu gibi durumların meydana gelmemesi için erken teşhis birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok büyük önem teşkil etmektedir. 

Belirtileri:
 • Kasık fıtığında kişilerde görülen belirtilere bakıldığında bu sorun anlaşılmasa da tıbbi görüntüleme cihazlar ile yapılan kontroller sonucunda durum ortaya çıkarılır. Bu sorunun en büyük belirtilerinden bir tanesi ara ara meydana gelen yüksek ateş problemleridir. Bu durum özellikle yaş olarak küçük olanlarda çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Yüksek ateş kimi zaman düşürülememektedir.
 • Zaman zaman çok şiddetli olan karın ağrısı yumurtalık fıtığı sorununun en büyük belirtisidir. Fakat bu belirti kişilerde hastalığın iyice ilerlemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılar için evde sıcak torba tedavisi uygulamanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Bir diğer durum ise sürekli gaz sancısı sorunları yaşayabilmektedir. Bu durum da meydana getirdiği ağrıların yanı sıra kişilerde çok büyük dikkat dağınıklığı durumlarına neden olmaktadır.
 • Bir diğer belirtiye örnek verecek olursak kişilerde görülen bulantı ve kusma durumlarını örnek verebiliriz. Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
Yumurtalık Fıtığı
Nedenleri:

Yumurtalık fıtığı sorununda kişilerde birçok neden bu duruma neden olmaktadır. Genelikle karaciğer hastalıkları ya da diğer nedenlerden dolayı karın duvarında meydana gelen sıvı birikmeleri durumu çok yaygın bir şekilde yumurtalık fıtığına neden olmaktadır. Bu durumun yanı sıra kadınlarda görülen hamilelik durumları yumurtalık fıtığı sorununun oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumun yanı sıra kişilerin çok ağır işler yapmaları ya da tuvalette çok fazla ıkınmaları durumunda yumurtalık fıtığı meydana gelebilmektedir. Son olarak bu durumun bir diğer nedeni ise kişilerin karın içerisindeki karın iç basıncının kayda değer şekilde artması ve bu durumun sık sık meydana gelmesi nedeni ile oluşabilmektedir. 

Tedavisi:

Yumurtalık fıtığı sorununda öncelikle kişilerde ilaç tedavileri uygulanmaktadır bu uygulamalar sonrasında eğer kişilerdeki sorun tedavilere cevap vermez ise kişilerde ameliyat gerekebilir. Doktorlar tıbbi görüntüleme cihazını kullanarak fıtığı tam olarak incelerler ve çok kısa süren bir operasyonlar ile bu sorunun önüne geçebilirler.
]]>
Erkek Yumurtalık Kisti https://www.yumurtalik.gen.tr/erkek-yumurtalik-kisti.html Mon, 03 Dec 2018 13:29:24 +0000 Erkeklerde yumurtalık kisti direk olarak testislerde gelişen bir durumdur. Sadece erkeklerde bulunan testislerde görülen kistler kimi zaman kötü huylu kimi zaman ise kötü huylu olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır.
Erkeklerde yumurtalık kisti direk olarak testislerde gelişen bir durumdur. Sadece erkeklerde bulunan testislerde görülen kistler kimi zaman kötü huylu kimi zaman ise kötü huylu olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Erkeklerde yumurtalık kisti epididem denilen bölgede meydana gelir. Testislerin üst kısımlarında ye alan epididem bölgesi direk olarak kişilerin testislerinde üretilen spermlerin depolandığı bölgedir. Burada meydana gelen kistler genel olarak kişinin sperm üretimine ya da cinsel hayatına herhangi bir etkide bulunmamaktadır. Meydana gelen bu kistler kişilerde genellikle herhangi bir ağrıya ya da kiste neden olmamaktadır. Bu kistler içerisinde genellikle beyaz, berrak bir yapıda bulunmaktadır. Günümüzde geliştirilmiş olan tedavilere ve araştırmalara rağmen yumurtalık kisti henüz neden dolayı meydana geldiği bilinmeyen hastalıklar arasında yer almaktadır. Fakat günümüzde de bu durumların neden dolayı meydana geldiği araştırma konusu olmaktadır. Fakat bu durumun genellikle küçük sperm yollarından herhangi birinin tıkanması nedeni ile meydana geldiği düşünülmektedir. Genellikle erkeklerde yumurtalık kisti herhangi bir soruna neden olmadığı için ameliyat ya da diğer tedavileri gerektirmez. Fakat bu kistler son derece büyümüş ise diğer organlara zarar vermemesi için kişilerden alınması gerekebilir. Bu durum hakkında doktorlarınız ile görüşerek gerekli bilgileri alabilirsiniz. 

Erkeklerde yumurtalık kisti neden olur

Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi bu kistlerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat buna rağmen yapılan araştırmaların sonucuna bakılarak bazı tahminlerde bulunulur. Özellikle sperm yolu tıkanıklığı gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bunun dışında kişilerde herhangi bir travma durumu görülebilmektedir. Bu gibi  durumlar da yine oldukça büyük nedenlerden biri olmaktadır. Bu durumun ilerlemesinde en büyük nedenlerden birini söyleyecek olursak yaşı örnek verebiliriz. Bu gibi durumlarda yaş ilerledikçe oluşum riski artmaktadır. Bu durum en çok 40 ile 60 yaş arasında görülen durumlardan biridir. 

Komplikasyon: 

Bu gibi durumlarda genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmamaktadır. Eğer erkeklerde yumurtalık kisti meydana gelmesinin yanı sıra ağrı durumlarına neden oluyorsa bu durumun altında çok daha değişik sorunlar olabilmektedir. Özellikle testislerde ya da diğer organlarda meydana gelen durumlar direk olarak bu kistlerin oluşumuna neden olabilir. Bu nedenler herhangi bir komplikasyon görülür ise acilen doktora giderek detaylı muayeneler yapmalısınız. 

Erkek Yumurtalık Kisti
Yumurtalık kisti belirtileri
 • Bu durumun en büyük belirtilerinden bir tanesi tabi ki testislerin yanında meydana gelen şişliktir. Bu şişlikler genellikle kişilerin eline gelecek büyüklüktedir. Genellikle boyut olarak sürekli aynı boyda kalan bu sorun büyüme gösterdiğinde sorun kişi tarafından daha net bir şekilde anlaşılacaktır. 
 • Bazı insanlarda görülen komplikasyonlar ile oluşan ağrılar bu sorunun varlığını kişiler tarafından anlaşılmaktadır. Fakat bilinmelidir ki bu gibi durumlar genellikle herhangi bir ağrı meydana getirmemektedir.
 • Son olarak belirtiler arasında erkeklerde yumurtalık kisti sorununun olduğu testis diğer testise göre biraz daha ağır olmaktadır. Bu durum çokça karşılaşılan durumlardan biridir. 
Ne gibi tedaviler uygulanır

Bu gibi sorunlar genellikle herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Bu kistler kendiliğinden geçmeyen sorunlardır. Genellikle herhangi bir ağrı ya da sızıya neden olmadıkları için kişilerde bu durum sorun olmaz. Fakat bazı kişilerde meydana gelen ağrılar son derece arttığı için doktorlar bu ağrıların giderilmesi amacı ile ağrı kesici tedavisi uygulayabilir. Eğer sorun gerçekten çok]]> Yumurtalık Kisti https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kisti.html Tue, 04 Dec 2018 12:34:37 +0000 Yumurtalık kisti, neredeyse her kadının hayatının bir döneminde yumurtalıklarında rastlanabilen ve genelde iyi huylu, tedaviye ihtiyaç duyulmayan, birçok farklı türü olan, hormonların yarattığı etki nedeniyle olu Yumurtalık kisti, neredeyse her kadının hayatının bir döneminde yumurtalıklarında rastlanabilen ve genelde iyi huylu, tedaviye ihtiyaç duyulmayan, birçok farklı türü olan, hormonların yarattığı etki nedeniyle oluşan, içi sıvı dolu oluşumlar kist olarak tanımlanır. Özellikle üreme çağına ulaşmış kadınlarda çok sık karşılaşılan, genelde iyi seyirli olan ve tedavi edilmeden kendiliğinden kaybolan yumurtalık kistleri türüne göre çeşitlendirilir.

Yumurtalık kisti Çeşitleri

Fonksiyonel Kistler: Fonksiyonel kistler, kadınlarda çok sık görülür. Yaklaşık 3-8 santime kadar büyüyebilir. FSH ve LH gibi yumurtlamaya yardımcı olan hormonların salgısında yaşanan bazı bozukluklar nedeniyle yumurtlamanın gerçekleşmemesi nedeniyle oluşur. Tam olarak gelişemeyen yumurta keseciğinin içinde yer alan sıvı emilemez ve beraberinde follikül kistler oluşur. Bu tür kistler genellikle her hangi bir belirti vermeyebilir. Tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden yok olabilen fonksiyonel kistler, bazı durumlarda kanama ve yumurtalık torsiyonu olarak adlandırılan sorunlara yol açabilir. Eğer tedaviye ihtiyaç duyulmuşsa doğum kontrol hapları kullanılır.

Korpus Leteum Kistleri: Adet kanaması düzenli seyreden kişilerde her adet döngüsünde yumurta keseciği çatlayarak, yumurta atılır. Bu sürecinde devamında gebeliği sağlayacak kesecik oluşur. Bu kesecik corpus luteum olarak adlandırılır. Gebelik gerçekleşmediğinde bu kesecik kendiliğinden erir. Bazı durumlarda ise bu kesecik uzun süre yumurtalıklarda kalarak kendi içine kanar. Bu durumda boyutu 3-11 santim arasında değişen kistler oluşur. Bu kistler bazen adet gecikmesine neden olabilir. Bazı durumlarda da yumurtalığın kendi etrafında dönmesine sebep olarak ciddi anlamda ağrılara yol açabilir. Eğer kist patlayarak karın içine boşalırsa gerçekleşen kanamayı kontrol etmek için laparoskopi ya da laparotomi ile tedavi edilebilir.

Yumurtalık Kisti

Dermoid Kistler: Daha çok 20 yaşlarında görülen dermoid kistlerin içi deri, saç ve diş gibi farklı dokular ile dolabilir. Bu tür kistlerin mutlaka ameliyat ile alınması gerekir.

Teka Lütein Kistleri: Vücutta aşırı şekilde salgılanan hormonlar nedeniyle oluşan kist çeşitleridir. Özellikle bebek sahibi olmak için tedavi gören kadınlarda yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaçların kullanımı ile gelişir. Çok nadir durumlarda gebelik döneminde de görülebilir. Daha çok her iki yumurtalıkta gelişirler ve yaklaşık 20 santim boyutuna ulaşabilirler. Bu kistin içi berrak bir sıvı ile doludur. Yumurtalıkları uyarmak için uygulanan tedavi sonlandığında müdahale gerekmeden kendiliğinden kaybolabilirler. Kanama ve torsiyon gelişirse nadir olarak cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

Gebelik Luteoması: Gebelik döneminde ortaya çıkan içi sıvı dolu oluşumlardır. Gebe kadınların yaklaşık %25'inde görülebilir. Kist erkeklik hormonunun fazla salınmasına neden olur ve beraberinde tüylenme yaşanabilir. Doğum gerçekleştikten sonra kendiliğinden ortadan kaybolan kistler arasınadır.

Polistik Over Kisti: Polistik over sendromu yetişkin kadınların yaklaşık %5'inde görülür. Adet düzensizliğine yol açan sendrom, aynı zamanda tüylenme ve aşırı kilo artışına da yol açar, kısırlık için de bir nedendir.

Çikolata Kisti: Çikolata kisti, rahim iç tabakasını saran endometrium olarak adlandırılan tabakanın yumurtalıklarda konumlanması ve her adet döngüsünde kanayarak oluşan kistler olarak tanımlanır. Her adet döneminde yaşanan kanama, kist içinde zamanla kan pıhtılaşmasına neden olur. Kistin içi çikolata renginde bir sıvı ile dolu olduğundan çikolata kisti olarak tanımlanır. Kısırlık, ağrılı cinsel ilişki, ağrılı adet döngüsü, ara kanama gibi şikayetlere yol açabilir.

Yumurtalık Kisti Nedenleri

Yumurtalık kistleri genellikle hormonal dengesizlik nedeniyle oluşum gösterir. Ayrıca o]]> Erkek Yumurtalık Kanseri https://www.yumurtalik.gen.tr/erkek-yumurtalik-kanseri.html Tue, 04 Dec 2018 21:32:30 +0000 Erkek Yumurtalık Kanseri, Erkeğin yumurtalığına yani kadının döllenmesini sağlayan spermleri üreten, penisin alt kısmında asılı bir şekilde duran ve skrotum isimli bir cilt kesesi içinde toplam iki adet bulunan organa t Erkek Yumurtalık Kanseri, Erkeğin yumurtalığına yani kadının döllenmesini sağlayan spermleri üreten, penisin alt kısmında asılı bir şekilde duran ve skrotum isimli bir cilt kesesi içinde toplam iki adet bulunan organa testisler adı verilmektedir ve testisler bir anlamda erkeğin yumurtalığıdır.

Erkek Yumurtalık Kanserinin Belirtileri

Testiste kanser hücresinin bulunması yani kişinin testis kanseri olması durumunda bazı belirtiler gözlemlenmektedir ve bu belirtiler içinde en yaygın olanı testiste genellikle ağrısız olan yumru ya da yumruya benzer şişlik olmasına karşın bu şişlikler kişiyi hemen korkutmamalıdır çünkü bu yumru ya da şişliklerin sebebi genellikle kanserden farklı çıkmaktadır. Genellikle ağrılı olmayan kanserli yumru, erkekte testis zarar görmüş ise ya da abdomende hafif ağrılı bir şekilde olabilmektedir. Testis kanseri vücutta farklı bölümlere de yayılabilmektedir. Karnın arka kısmında bulunan lenf bezlerine kanser hücrelerinin yayılması durumunda erkekte sırt ağrısı görülebilmektedir.  Yine, testiste kanser oluşması durumunda bu kanserli hücrelerin göğüs kısmının ortası, akciğerlerin arka tarafında bulunan lenf düğümlerine yayılması durumunda kişide öksürük, nefes alıp verirken ya da yutkunurken zorlanma ve göğüste şişlik oluşmasına sebep olabilmektedir. Testis kanserinin yayılması halinde vücudun başka kısımlarında da kanserli lenf düğümleri olan yumrular meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra, testis kanserinin akciğerlerin dışındaki organlara yayılması nadir olarak görülmektedir.

Erkek Yumurtalık Kanseri

Diğer kanser çeşitlerinde de olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhis çok önemlidir, çünkü kanserin erken teşhis edilmesi tedaviyi de kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple de kişinin kendini iyi tanıması ve testislerinde bir farklılık hissetmesi durumunda doktora başvurması gerekmektedir.  Testisi her gün kontrol etmek yerine duş ya da banyonun ardından yani skrotum gevşemiş olduğu zaman ara sıra kontrol etmek gerekmektedir.

Erkek Yumurtalık Kanserinin Türleri

Testis kanserinin iki ana türü bulunmaktadır. Bu iki ana tür seminom ile seminom dışıdır ve bu türler testislerde bulunan germ hücrelerinden gelişmektedir. Tedavi yöntemleri hemen hemen aynı olan 100 testis kanserinin yarısına yakını tamamen seminom, geri kalanı ise seminom dışı testis kanserinin farklı türlerinin karışımından oluşmaktadır. 50 yaşını aşmış çoğu erkekte görülen ve yaygın olan bir başka kanser türü ise lenfomadır.
Erkek yumurtalık yani testis kanserinin kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber kanser oluşmasını tetikleyecek faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 11 yaşına kadar düzeltilmeyen inmemiş testis kanser oluşumuna neden olabilecek faktörlerden biridir.
 • Erkeğin orşit isimli bir kabakulak geçirmiş olması kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Karsinoma in situ (CIS) bir kanser türü olmamakla birlikte, tedavi edilmediği zaman kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Üreme sorunu yaşayan erkeklerin de kanser olma riskleri vardır ancak bu risk çok fazla değildir.
 • Genetik faktörler yani ailedeki erkeklerden birinde testis kanseri olası kanserin riskini arttıracak faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra, kişinin etnik kökeni de sebebi bilinmemekle beraber testis kanseri üzerinde etkilidir.

Testis kanseri ileri evrelerde çok ciddi sorunlara sebep olacağı için erkeğin testisinde şüpheli bir durum olduğunu düşünmesi, eline bir yumru geldiğini ya da testisinde şişlik olduğunu hissetmesi halinde uzman bir doktor ile görüşmesi ve bu durumlarda teşhis koyma zor olduğu için detaylı inceleme yapılmasını talep etmesi gerekmektedir.

]]>
Erkek Yumurtalık Şişmesi https://www.yumurtalik.gen.tr/erkek-yumurtalik-sismesi.html Wed, 05 Dec 2018 16:30:48 +0000 Erkek Yumurtalık Şişmesi, erkekte yumurtalık şişmesi (hidrosel), testisi çevreleyen zarların arasındaki sıvının miktarının çoğalması demektir. Halk deyimi ile torbaların şişmesi veya testislerin su toplaması denilir. Erkek Yumurtalık Şişmesi, erkekte yumurtalık şişmesi (hidrosel), testisi çevreleyen zarların arasındaki sıvının miktarının çoğalması demektir. Halk deyimi ile torbaların şişmesi veya testislerin su toplaması denilir. Kritik bir hastalıktan ziyade estetik bir hastalıktır. Erkeklerde pantolon giyerken, otururken, bacak bacak üzerine atarken huzursuz edici bir vaziyettir. Doğum esnasında erkek bebeklerin % 10'u hidroselli olarak doğar ama yaşamın ilk seneyi içerisinde tedaviye sebep kalmadan kendiliğinden iyileşir. Normal kurallar altında hem testisin natürel anatomik yapısı içerisinde kendi içerisinde bir zar yer alır, aynı sürede torbaların içinde bir zar vardır. Bu iki zarın içinde 5-10 cc  civarı sıvı vardır.  Bu sıvının misyonu, testisin darbelere karşı korunmasıdır. Farklı nedenlerden ötürü bu zarlar arasındaki sıvının ya çoğalması veya sıvının geri emiliminin azalması nedeni ile torbalarda şişme meydana dönecektir. Belirtiler; torbaların su toplaması ve en ehemmiyetlisi ağrısız şişmelerdir. Ne civarı şişerse şişsin üzerine basıldığında, vurulduğunda veya bireyin kendini muayene ettiğinde torbaları sıktığında hiçbir ağrı duymaz. Sadece birey sıkışma dolayısı ile huzursuzluk hisseder ama normalde hiçbir ağrı hissetmez. Hidroselde uyarı edilecek husus %10 olaylarda testis tümörlerinin, testis kanserinin yan bulgusu olarak da hidrosel olabilmektedir. 35 yaşın altındaki erkeklerde kısa dönemli şişmelerde altında %10 olaylarda testis tümörü çıkabileceği unutulmaması gerekli olan bir bulgudur. Bu yönden, kişide çok kısa sürede su toplaması söz konusu ise ve birey torbasının üzerine hiçbir darbe hatırlamıyorsa kesinlikle en kısa sürede hekime müracaat etmesi gerekir.  yumurtalık şişmesinin nedenlerinden biri testisin %10 civarı testis tümörünün yan tesiri olarak meydana çıkabiliyor olabilmektedir. Bunların dışarısında skrotum içerisinde bulunan iltihap veya torbalara edinilen bir darbeden ötürü da testisler su toplayıp şişebilir. 

Erkek Yumurtalık Şişmesi
Erkek Yumurtalık Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir
Gerçek bağlamda tek tedavi yolu cerrahidir. Hastaların operasyonu onay etmemeleri halinde belli bir süre tedaviler denilen iğneyle aspirasyon yolu,  iğneyle girip ultrason rehberliğinde içerideki sıvının boşaltılması ve sıvı boşaltıldıktan hemen ardından iğnenin içerisinde kimi nedbe oluşturucu bilhassa tentürdiyot benzeri maddelerin torbaların içerisine geri verilmesi belli bir süre zaman kazanma söz konusu olabilmektedir.  Bu sürede böyle bir tedavide uygulanmamaktadır. Hakikat tedavi zarların yapısının değiştirilmesi ve bir daha etmemesi amaçlı özel tekniklerle operasyon edilmesi gerekir. Mandalina boyutunda bir torbadan birey huzursuz ise tedavisi gerekir veya birey portakal boyutundaki bir şişmeden huzursuz olmuyorsa tedavi olmayabilir. Altında kanserle ilgili bir sebep yoksa iyi huylu bir hastalıktır. Birey huzursuz olana civarı tedavi edilmez. Açık ve temel operasyon yapılır, tahmini bir saat sürer. Aynı zaman hastanın evine gidebileceği huzursuzluk vermeyen bir işlemdir. Hastada, skrotal şişlik varsa testis kanseri veya öbür şartları ekarte etmek amaçlı bir doktora görünmek isteyebilir. 

Erkek Yumurtalık Şişmesi Tedavi Edilmezse Neye Yol Açar
Kişi huzursuzluk hissediyorsa bu konuyla alakalı en ciddi bakılması gerekli olan durum yaşıdır. Birey 35 yaş ve altında ise kısa sürede şişlik geliştiyse, rastgele bir travma söz konusu değilse kesinlikle ultrasonla bakılması gerekir. Ultrasonla yapılmış olan kontrolde rastgele bir patolojik bulgu yok ise ve tümör tarayıcı kan testleri de olumsuz netice veriyorsa, o zaman bu iyi huylu bir hidrosel olarak onay edilir. Aksi taktirde bunlarda bir sorun varsa dolayısı ile testis tümörü ihtimalinden ötürü acil müdahale gerekebilir. Bunun dışarısında iyi huylu diye onay ediliyorsa, birey yaşlıysa, hikayesi çok eskiyse, uzun senelerdir hidroseli varsa, birey görüntüden huzursuz]]> Yumurtalık Dönmesi https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-donmesi.html Thu, 06 Dec 2018 13:12:58 +0000 Yumurtalık dönmesi, tıp dilinde over torsiyonu olarak tanımlanan hastalık kadınlarda şiddetli karın ve kasık ağrısına neden olabilir. Yumurtalık dönmesi bazen hiçbir belirtiye yol açmayabilir. Bazı vakalarda şika Yumurtalık dönmesi, tıp dilinde over torsiyonu olarak tanımlanan hastalık kadınlarda şiddetli karın ve kasık ağrısına neden olabilir. Yumurtalık dönmesi bazen hiçbir belirtiye yol açmayabilir. Bazı vakalarda şikayet konusu over torsiyonu olmadığından tanı için gecikmiş olunabilir ve ciddi semptomlar ortaya çıkabilir.

Yumurtalık Dönmesi Nedir

Yumurtalıkların normal şartlarda ucunun biri karın yan duvarında, diğeri ise serbest olarak durur. Bu bağ dokusu içerisinden kan damarları geçiş yapar. Yumurtalık farklı nedenlerden dolayı bu bağ dokusu etrafında dönerse kan akımı azalır ya da kan akımı hiç gerçekleşmeyebilir. Yaşanan bu durum yumurtalık dönmesi olarak tanımlanır. Genellikle yumurtalıklarda gelişen bir ya da birden fazla kist ya da farklı bir nedene bağlı olarak büyüme gerçekleşen yumurtalıklarda oluşum gösterir. Örneğin, tüplerin fazla uzun olması ya da doğumsal kusurlarda yumurtalık dönmesine neden olabilir. Yumurtalık dönemsi genellikle tek tarafta olur ve daha fazla sağ yumurtalıklarda ortaya çıkar.

Yumurtalık Dönmesi Ne Sıklıkta Görülür

Yumurtalık dönmesi genellikle her yaş grubunda görülebilen bir sorundur. Ancak %75 oranında 30 yaş altı kadınlarda görülür. Ayrıca kayda alınmış yumurtalık dönmesi vakalarının %20'si de gebelik döneminde görülmektedir.

Yumurtalık Dönmesi Nedenleri

Yumurtalık dönmesinin neden kaynaklandığı her zaman tespit edilemeyebilir. Fakat aşırı büyük, ağır ve hareketli bir yumurtalık, yumurtalık dönmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Yumurtalıklarda oluşan dermoid kistler de yumurtalık dönmesi için risk faktörüdür. Dermoid kistlerin içi, saç, deri, diş ve yağ gibi farklı maddeler ile dolabilir. Bu kistler oldukça ağır olur ve yumurtalıkların hareket etmesine yol açabilir. Yumurtalık dönmesinin %50-80 arası dermoid kistler nedeniyle ortaya çıkabilir. Yine bebek sahibi olmak için uygulanan kısırlık tedavilerinde yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar da yumurtalık dönmesine yol açabilir. Yumurtalık dönmesi için diğer bir neden de gebelik sürecidir.

Yumurtalık Dönmesi

Yumurtalık Dönmesi Belirtileri

Yumurtalık dönmesinde karşılaşılan en tipik belirti şiddetli karın ağrısıdır. Yumurtalık kendi etrafında döndüğü için yumurtalığa kan akışı azalır ya da tamamen durur. Bu durumda dokular oksijensiz kalarak iskemi ortaya çıkar.

Yumurtalık Dönmesinde Tanı

Yumurtalık dönmesinde tanı genellikle muayene ile ve hastanın şikayetleri doğrultusunda konulabilir. Yumurtalık dönmesinde yaşanan ağrı tipiktir. Fakat tanı için akut apandisit ve dış gebelik gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Ultrasonografi ile yumurtalığın normalden büyük, kistik bir yapıda olduğu tespit edilebilir. Ultrasonografi bulguları kan dolaşımının ne derecede etkilendiği ve yumurtalık dönmesinin süresine bağlı olarak değişebilir. Yumurtalık dönmesi için kesin tanı yöntemi laparoskopi yöntemidir.

Yumurtalık Dönmesi Tedavisi

Yumurtalık dönmesi cerrahi ile tedavi edilir. Dönen yumurtalık laparoskopi yöntemi ile eski haline getirilir. Operasyon gerçekleşene kadar hastanın ağrılarını azaltmak amacıyla ağrı kesici kullanılabilir. Yumurtalık dönmesi erken dönemde fark edilmişse cerrahi nedeniyle kalıcı bir hasar oluşmaz. Fakat tedavi için geç kalınmışsa, kan akımı uzun dönem kesilmişse yumurtalık dokusunda nekroz oluşabilir. Nekroz dokuların canlılığını kaybetmesi olarak tanımlanabilir. Bu gibi olasılıklarda yumurtalığın alınması en iyi tercih olur.

]]>
Erkek Yumurtalık Ağrısı https://www.yumurtalik.gen.tr/erkek-yumurtalik-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 23:09:10 +0000 Erkek yumurtalık ağrısı, yumurtalıklarda meydana gelen ağrılar erkek açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Fakat ağrıların şiddeti dayanılmayacak dereceye ulaşana kadar doktora başvurmak çoğu zaman ihm Erkek yumurtalık ağrısı, yumurtalıklarda meydana gelen ağrılar erkek açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Fakat ağrıların şiddeti dayanılmayacak dereceye ulaşana kadar doktora başvurmak çoğu zaman ihmal edilir. Erkekler de yumurtalık ağrısı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Yumurtalık ağrısı başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Yumurtalık ağrısı, travma, çıban, kasık fıtığı, kist, böbrek taşı gibi pek çok farklı nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Devamlı yumurtalık ağrısı yaşayan kişiler mutlaka doktora başvurarak ağrıya neyin sebep olduğunu tespit ederek gerekli tedaviye başlamalıdır.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Nedenleri

Kasık Fıtığı: Kasık fıtığı erkeklerde çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Ancak çoğu zaman fıtık fark edilmeyebilir. Şayet yumurtalık ağrısı yaşanıyor ve nedeni bilinmiyorsa kasık fıtığı yumurtalık ağrısı için bir neden olabilir.

Testis Kanseri: Yumurtalık ağrısı çok sık olmasa da testis kanseri nedeniyle yaşanıyor olabilir. Testis kanseri yaşayan erkeklerin %10'unda yumurtalık ağrısına rastlamak mümkündür. Testis kanseri yumurtalık ağrısı haricinde karın ve göğüs ağrısına da neden olabilir. Aynı zamanda yumurtalıklarda şişlik fark edilmişse hemen doktora başvurulmalıdır.

Testis Bükülmesi: Testislerde bükülmeye yol açabilecek yaralanmalar kan akışına engel olabilir. Kan akışı gerçekleşmediğinde yumurtalıklarda şiddetli ağrı oluşur ve kişi bu ağrı nedeniyle doktora başvurma ihtiyacı hisseder. Damar kapanması ve yumurtalıklarda kan akışının durması çok ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum yumurtalık kaybına neden olabileceğinden vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Cerrahi tedavi ile kan akışı normal seyrine döndürülebilir.

Erkek Yumurtalık Ağrısı

Kan Çıbanı: Yumurtalıklara alınan darbe bazı durumlarda çok ciddi semptomlara neden olabilir. Yumurtalıklara alınan şiddetli darbe bölgede kan birikmesine yol açabilir. Bu durum kan çıbanı olarak tanımlanır. Kan çıbanı bazı vakalarda istirahat ile kendiliğinden geçebilir. Bazı vakalarda ise muayene ile aynı gün ufak bir cerrahi ile sorun kontrol altına alınabilir. Kan çıbanının bölgede yarattığı hasar kanamanın nerede gerçekleştiğine bağlı olarak değişir.

Varikosel: Varikosel yumurtalık ağrısına yol açan diğer bir nedendir. Fazla ayakta kalındığında yumurtalıklarda kitle hissedilebilir. Kişi oturduğunda kitlenin kaybolduğunu fark eder. Varikosel skrotum içinde bulunan damarlarda genişleme anlamına gelir. Hastalığa bağlı yaşanan ağrılar bazen çok şiddetli bazen hafif seyredebilir. Damarlarda genişleme yaşandıkça hastalığın tanısı kolaylaşır. Aynı anda her iki yumurtalıkta birden görülebileceği gibi daha çok sol yumurtalıkta fark edilir. Ufak bir cerrahi ve antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Epididimit: Daha çok bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşan epididim iltihabı yumurtalık ağrısına yol açabilir. Epididim sper depolanması ve spermin olgunlaşması için gerekli bir yapıdır. Hastalık cinsel yolla bulaşarak bölgeye yerleşir ve bölgede bakteriler çoğalır. İltihap ile beraber yumurtalıklarda şişlik, kızarıklık ve ağrı hissi oluşur. Ağrılar daha çok idrar yaparken ve cinsel birliktelik sırasında boşalma ile beraber sıklaşır. Spermde kana rastlanabilir. İltihabı yok etmek için antibiyotik tedavisi yeterli olur.

Orşit: Orşit yine yumurtalıklarda gelişen bir tür iltihap hastalığıdır. Yumurtalıklarda şişlik ve ağrıya yol açabilir. İltihap viral bir enfeksiyon ya da cinsel birliktelik ile bulaşan bir bakteri nedeniyle oluşum gösterebilir. Yumurtalıklarda gelişen ağrıya, menide kan, ateş gibi belirtiler eşlik eder. Bazı durumlarda kabakulak hastalığı da yumurtalıklarda iltihap gelişimine yol açabilir.

Spermatosel]]> Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-usutmesi-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 00:14:29 +0000 Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri, Yumurtalık üşütmesi belirtileri, halk arasında ifade edilmekte olan hastalık Tıp dilinde ki ismi ile "pelvik enfeksiyonu" yani yumurtalık iltihaplanması olarak geçmektedir. Aslında geçmişten b Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri, Yumurtalık üşütmesi belirtileri, halk arasında ifade edilmekte olan hastalık Tıp dilinde ki ismi ile "pelvik enfeksiyonu" yani yumurtalık iltihaplanması olarak geçmektedir. Aslında geçmişten beri yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilmesinde annelerin ve ninelerin söylemlerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu söylemlerin annelerin genel olarak çok ufak yaşlardan itibaren çıplak ayakla dolaşma sırtını sıcak tut yoksa evladın olmaz kısır kalırsın gibi ifadelerden kaynaklı olarak dilimize yumurtalık üşütmesi olarak yapıştığını fakat bu hastalığın tıptaki ismi ile "pelvik enfeksiyonu" olduğunu belirttikten sonra bu hastalığın genel anlamda bir kadınsal hastalık olduğunu ve dikkat edilmemesi takdirde gerçekten de eski toprak diye tabir ettiğimiz ninelerimizin belirttiği gibi kısırlığa kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. Yumurtalık üşütmesi "Pelvik enfeksiyonu"  aynı zamanda hastalarına çok ciddi rahatsızlıklara da neden olan rahatsızlık türüdür. Genel olarak bakterilerin ve virüslerin yumurtalıklara nüfuz etmeleri ile gerçekleşen hastalık önlemi ve tedavisi alınmadığı takdirde bu virüs ve bakterilerin yumurtalara bulaşması ile yumurtalara zarar vererek, yumurtaların görevlerini yerine getirememesi gibi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bizde sizler için yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilen pelvik enfeksiyonu oluşumu sırasında önlem almanız ve tedavi sürecinde geç kalmamanız için belirtilerini maddeler haline açıklayacak olursak;


Şiddetli Ağrılar; Yumurtalık üşütmesi olarak bilinen pelvik enfeksiyonunda genel olarak alt karın bölgelerinde sık sık şiddetli ağrı ve sancılar meydana gelmektedir. Aynı zamanda kasık bölgelerde kasılmalar ve ağrılarda meydana gelmektedir.

Kanamalar; Yumurtalık üşütmesi olarak bilinen pelvik enfeksiyonlarında bir diğer belirti ise kadın üreme bölgesinde meydana gelen kanamalardır. Bu kimilerinde adet düzensizliği gibi boy gösterse de genel anlamda cinsel birlikteliklerde şiddetli ağrı ile kanamalarda meydana gelebilir.

Akıntılar; Yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilen pelvik enfeksiyonunda bir diğer belirti ise genel olarak kadın üreme kısımında şiddetli kokuya sahip akıntılar meydana gelmektedir. Bu akıntılar kötü kokmakla birlikte aynı zamanda akıntı esnasında ağrılar ve cinsel organın iç kısımında ateşlenmeler ile birlikte gerçekleşmektedir.

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri
Yüksek Ateş; Yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilen pelvik enfeksiyonun bir diğer belirti ise normal vücut ısınız 38,5 gibi değerlere kadar şiddetli ateşlenmelere neden olur. Aynı zamanda alt karın bölgenizde yanma hissi uyandırırcasına iç ateşlenmelerde meydana gelmektedir.

Baş Dönmesi Ve Halsizlik; Yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilen pelvik enfeksiyonun bir diğer belirtisi ise genel olarak gün içerisinde ani olarak baş dönmeleri ve genel olarak halsizlik ve kırgınlıklar meydana gelmektedir. 

İdrar Sancıları; Yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilen pelvik enfeksiyonun bir diğer belirtisi ise genel olarak idrarınızı yaparken aşırı sancılanmalar ve idrarınız çok ağır derece kokulu olması ve sarımsı olarak dışarı çıkması bir diğer belirtileridir. Nadir de olsa kimilerinde idrar kan ile birlikte gelebilmektedir.

Adet Düzensizliği; Yumurtalık üşütmesi olarak ifade edilen pelvik enfeksiyonunda bir diğer belirtisi ise genel olarak adet düzensizliklerin meydana gelmesidir. Kanamalara bağlı olarak adetlerin uzun sürmesi neticesi ile adetlerin düzensizleşmesi meydana gelir. 

]]>
Rahim Ve Yumurtalık Ameliyatı https://www.yumurtalik.gen.tr/rahim-ve-yumurtalik-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 17:15:30 +0000 Rahim ve yumurtalık ameliyatı rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Çoğu jinekolojik sıkıntı histerektomi ile giderilebilir. Fakat kocaman bir cerrahi girişim olduğu amaçlı doktorunuz ilk şeklinde öbür iyileştirme şek Rahim ve yumurtalık ameliyatı rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Çoğu jinekolojik sıkıntı histerektomi ile giderilebilir. Fakat kocaman bir cerrahi girişim olduğu amaçlı doktorunuz ilk şeklinde öbür iyileştirme şekillerini önerebilir. Öbür iyileştirme şekillerine cevap vermeyen vaziyetlerde histerektomi en güzel seçenek olabilmektedir. Hüküm vermeden önce iyileştirme alternatifleri bakımından doktorunuzdan haber isteyiniz. Histerektomi sebepleri, histerektominin rizikoları, harekat ardından iyileşme çağı ile ilgili sualler sorunuz. 

Rahim leğen kemiğinin çevrelediği alanda (pelvis) düz kastan oluşmuş, hamilelikte içerisinde bebeğin geliştiği bir organdır. Doğum eylemi esnasında kasılarak bebeğin doğumunu olanağı sağlar. Hamilelik yoksa rahmin içini döşeyen tabaka (endometriyum) her ay adet (regl) kanaması biçimde atılır. 
Histerektomi Nedir 
Rahmin ameliyatla çıkarılmasıdır. Bayan hastalıkları ve doğum grubunun en sık sık ameliyatlarından biridir. Histerektominin nedenlerinden bazıları şunlardır: 
 • Myomlar(rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları) 
 • Endometriozis 
 • Anormal kanama 
 • Uzun devam eden, tatbik edilen tedavilere cevap alınamayan rahim (döl yatağı) kaynaklı ağrılar 
 • Rahim sarkması 
 • Kanser 
Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması şeklinde bu organlar da alınabilir (salpingo-ooforektomi). 
Histerektomi Tipleri 
Ameliyatın tipi kontrol belirtilerine, operasyona yol açan hastalığa ve hekimin seçimine ilişkili şeklinde değişir. 
Abdominal Histerektomi (Rahmin karından çıkarılması): Aşağı karındaki kısmında rahme erişmek amaçlı ciltten başlayan bir kesi yapılır. Rahmin büyüklüğü ve operasyonun yapılış nedenine ilişkili şeklinde kesi yatay ya da dikey olabilmektedir. Karından yaklaşım öbür histerektomi çeşitlerine yönelik ek olarak uzunca iyileşme vakti gerektirir. Bununla birlikte birtakım avantajları da vardır. Bu tip histerektomide doktor, rahim (döl yatağı) ve öbür birtakım karındaki içi organları ek olarak iyi görüp değerlendirebilir. Bilhassa kocaman urlarda, kanser şüphesinde güzel bir yöntemdir . 
Rahim Ve Yumurtalık Ameliyatı
Vaginal Histerektomi (Vagen yolu ile rahmin çıkarılması): Bu yolda karnınızda kesi olmaz. Kesi vagen içerisinde olduğu amaçlı iyileşme vakti karından yapılmış olan histerektomiden ek olarak kısadır. 
Laparoskopik Histerektomi: Operasyonun kısmi olarak ya da tamamiyle laparoskop olarak bilinen aletin tarafından yapılmasıdır. Laparoskop ışıklı, mercek sisteminden meydana gelen, ince bir alettir. Minik bir kesi ile  ( çoğunlukla göbek etrafından ) karna sokulur. Doktor hastanın karındaki içi organlarını laparoskop yardımıyla büyütülmüş şeklinde ekranda görür. Operasyona destekçi aletlerin sokulması amaçlı birden çok minik kesi ek olarak yapılır. Harekat ömrü karından ve vaginal yolla yapılmış olan histerektomilere yönelik ek olarak uzunca, hastanın iyileşme çağı ek olarak kısadır. 
Histerektomi Öncesi Yapılacaklar 
Ameliyata hazırlık amaçlı sizden bazı tetkikler istenecektir (kan, idrar, akciğer filmi, kalp grafiği -EKG- benzeri ).  
Yine hazırlık evresinde rahim (döl yatağı) içinden parça alınabilir.  
Ameliyattan bir gece önce ve/veya ameliyat sabahı lavman yapılabilir.  
Enfeksiyonu engellemek maksadı ile antibiyotik yapılır.  
Ameliyat esnasında ve ardından gereken sıvıların verilebilmesi amaçlı el üstünde ya da koldan damarınıza plastik zoka takılır.  
Riskler 
Genel şeklinde kocaman cerrahi teşebbüslerde görülen risklerdir. Bunlar:  
Toplar damar ya da akciğerlerde pıhtı gelişmesi ya da buralara pıhtı atması (venöz tromboz, tromboemboli)  
Enfeksiyo]]> Yumurtalık Sancısı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-sancisi.html Sat, 08 Dec 2018 12:48:22 +0000 Yumurtalık sancısı, yumurtalıklar kadın üreme sisteminin önemli organlarından biridir. Çift taraflı bulunurlar ve görevleri de çift taraflıdır. Adet dönemini tetikleyen, östrojen içerikli hormon salgılarlar. Ayn Yumurtalık sancısı, yumurtalıklar kadın üreme sisteminin önemli organlarından biridir. Çift taraflı bulunurlar ve görevleri de çift taraflıdır. Adet dönemini tetikleyen, östrojen içerikli hormon salgılarlar. Aynı zamanda gebelik için her ay yumurta salarlar. Kist, tümör gibi pek çok faktör yumurtalık sancısına neden olabilir. Yumurtalıklar alt karın kısmına yerleşmiştir. Bu nedenle yumurtalıklarda sancı varsa, alt karın bölgesinde ve pelviste sancı hissi oluşabilir. Pelvis ağrılarda mutlaka doktora danışılarak ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Çünkü pelvis ağrısı farklı nedenlerden dolayı oluşabilir.

Yumurtalık sancısı bazen aniden başlayabilir, bazen ise kronik olarak gerçekleşebilir. Aniden başlayan yumurtalık sancısı akuttur ve bir kaç dakika ya da birkaç gün sürebilir. Kronik yumurtalık sancısı ise yavaş yavaş başlayarak uzun süre devam edebilir. Yumurtalık sancısı, idrar yaparken ya da bazı aktiviteler anında daha şiddetli olabilir. Bazen çok hafif seyredebilir, bu durumda sancı fark edilemeyebilir. Bazen ise yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilir. Ultrason ya da farklı tanı yöntemleri ile yumurtalık sancısının neden kaynaklandığı tespit edilebilir.

Yumurta Sancısı Nedenleri Ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti: Kistler tek bir yumurtalık ya da her iki yumurtalıkta birden oluşabilen içi sıvı dolu oluşumlardır. Daha çok doğurganlık zamanında, yumurtlama sürecinde oluşurlar. Yumurtalıklarda yumurta salınamadığında veya yumurta salınsa da yumurtayı tutan kesenin dağılmaması sonucu oluşurlar. Genel olarak belirti vermeden seyrederler ve müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kaybolurlar. Şayet bükülme ya da parçalanma gerçekleşirse yumurtalık ağrısı, karın ağrısı, adet düzensizliği, mide bulantısı ve kusma, cinsel birliktelik anında ağrı ve şişme gibi belirtilere yol açabilir. Yumurtalık kistleri pelvik muayene ve ultrason yardımı ile teşhis edilebilir. Tedavisinde ise kendiliğinden kaybolma özelliğine sahip oldukları için takip etme yöntemi ile durumda değişiklik olup olmadığına bakılır. Ayrıca tedavide laparoskopi ve doğum kontrol hapları da kullanılabilir.

Yumurtalık Sancısı

Yumurtalık Tümörleri: Tümör vücudun her hangi bir bölgesinde oluşabildiği gibi yumurtalıklarda da yaygın bir şekilde görülebilir. Bu tümörler iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Yumurtalık tümörleri, yumurtalık ağrısı, iştah kaybı, kabızlık veya ishal, hazımsızlık, sık ve acil idrara çıkma isteği, karın içinde şişme ve baskı gibi belirtilere yol açabilir. Teşhisinde bilgisayarlı tomografi, MR ve pozitron emisyon tomografisi kullanılır. Ayrıca kanda protein aranan CA-125 testi de yumurtalık tümörünü tespit etmek için gerekli görülebilir. Yumurtalık tümörü tedavisinde, laparotomi, kemoterapi, radyasyon tedavisi uygulanabilir.

Endometriyoz: Yumurtalık sancısı endometriyoz kaynaklı gelişebilir. Rahim zarı rahme yerleşen cenini beslemek için her ay hazırlık yapar. Döllenme gerçekleşmediği zaman zar yumurtalıktan salınan yumurtayı dışarı atar. Yumurta adet kanı ile birlikte atılır. Bazı kadınlarda başka bir yerde rahim zarına benzeyen dokular oluşabilir. Oluşan doku her ay şişerek kanar. Dokunun yumurtayı atacak bir yeri olmadığından dolayı zamanla yara dokusu halini alır ve yumurtalıklarda şiddetli sancı başlayabilir. Endometriyoz nedeniyle, ağrılı adet, kısırlık, cinsel birliktelik anında ağrı ve adet düzensizlikleri yaşanabilir. Teşhis için, ultrason, MR, Laparoskopi, yöntemleri kullanılır. Tedavisinde ise, doğum kontrol hapları, ağrı kesici ilaçlar, laparoskopi ve laparotomi, ganadotropin salgılatıcı hormon ilaçları kullanılabilir.

Yumurtalık Kalıntı Sendromu: Rahim ve yumurtalıkların alınması operasyonu olarak tanımlanır. Rahim ve yumurtalıkların her ikisi de operasyon ile alınır. Çok nadir durumlarda operasyon sırasında yumurtalıklarda ufak kalıntılar kalabilir. Kalan ka]]> Yumurtalık Varisi https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-varisi.html Sun, 09 Dec 2018 07:03:48 +0000 Yumurtalık varisi, erkeklerde yumurtalıklardaki toplardamarların genişleyerek varisleşmesi nedeniyle içerisinde kan birikmesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Daha çok 20 yaşlarından sonra oluşum göstererek, hast Yumurtalık varisi, erkeklerde yumurtalıklardaki toplardamarların genişleyerek varisleşmesi nedeniyle içerisinde kan birikmesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Daha çok 20 yaşlarından sonra oluşum göstererek, hastalığa maruz kalan erkeklerin yarısında kısırlık tespit edilir. ilk defa baba olduktan sonra da ortaya çıkabilen ve kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin de sayısı oldukça fazladır. Kısaca özetlemek gerekirse yumurtalık varisi erkeklerde kısırlığa yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Yumurtalık varisi %90 civarında sol yumurtalıkta görülür. Sağ yumurtalıkta ya da her iki yumurtalıkta birden de görülme olasılığı vardır. Tek taraflı oluşan yumurtalık varisinin daha sonra diğer yumurtalığı da etkileme olasılığı yüksektir. Sol yumurtalıkta oluşum gösterme nedenleri ise, sol yumurtalığın daha yukarıda olması, pozisyon olarak kanı rahat boşaltamaması, sol tarafta basıncın daha yüksek olması ve sol toplardamarların sağ toplardamarlara göre daha uzun olması olarak sayılabilir.

Yumurtalık Varisi Nasıl Oluşur

Normal şartlarda yumurtalıklardaki toplardamarlarda, kanın geriye akmasını önleyen kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar kanın geriye gitmeden tek bir yöne akmasını sağlar. Kapakçıklarda yaşanan her hangi bir sorun damarlarda kanın geriye doğru basınç yapmasına neden olabilir ve bu nedenle yumurtalık varisi ortaya çıkabilir. Yumurtalık varisi varikosel olarak tanımlanır. Sol tarafta bulunan toplardamarın ana damara boşaldığı yer dik bir yapıdadır. Bu nedenle de kan rahat bir şekilde boşalamaz. Yumurtalık varisinin sol yumurtalıkta görülmesinin sebeplerinden biri de bu durumdur. Yaşanan kan basıncı nedeniyle yumurtalıklarda ağrı oluşabilir.

Yumurtalık Varisinin Belirtileri

Yumurtalık varisi bazı hastalarda her hangi bir yakınmaya neden olmayabilir. Hastalık yapılan her hangi bir muayene sonucu tesadüfen tespit edilebilir. Bazı hastalarda ise oldukça belirgin yakınmalar olur. Bu tür hastaların yumurtalıklarında devamlı seyreden sancı şeklinde ağrı görülür, ağrı uzanınca hafifler ya da tamamen geçebilir. Sıcak ortamlarda ya da ayakta iken yumurtalıklardaki damarlar belirgin hale gelir. Hastalık ileri aşamaya ulaştığında ise yumurtalıklar küçülüp daha yumuşak bir hal alabilir.

Yumurtalık Varisi

Yumurtalık Varisi Tanısı Nasıl Yapılır

Yumurtalık varisi için ilk olarak üroloji dalında uzman bir doktora muayene olmak gerekir. Hastanın vermiş olduğu bilgileri, doktor göz önünde bulundurarak, genişlemiş damarları el ile muayenede tespit edebilir. Bu şekilde tanı konulamamışsa ultrasonografi tanı yöntemi kullanılabilir. Ardından sperm testi ile hastanın sperm hücre yapısı ve sayısı detaylı bir şekilde araştırılır. Bu yöntem ile her hangi bir sorun varsa tespit edilebilir. Bu gibi durumlarda hastanın 4-5 gün cinsel birliktelikten uzak kalması söylenir.

Yumurtalık Varisi Tedavisi

Yumurtalık varisi genellikle cerrahi ile tedavi edilir. Cerrahi, kısırlık problemi yaşayanlarda, sperm üretiminde sorun olanlarda ve yumurtalığı küçülen kişiler için uygun görülür. Hastalık ne kadar erken tanınırsa tedavi o kadar başarılı olur. Varisleşen damarlar cerrahi ile bağlanarak, yumurtalıklarda birikmiş damarlar alınır. Oldukça basit bir cerrahi yöntemidir. Cerrahi lokal anestezi altında yapılır.

Yumurtalık varisi ilerlemiş kişilerde, kasık bölgesinden girilerek cerrahi gerçekleştirilir. Hasta genel anestezi ile tamamen uyutulur. Cerrahiden 3 ay sonra sperm üretimi normal halini almaya başlar. Ameliyattan sonra gelen 5-6. ayda sperm testi ile hastalığın durumu kontrol edilir. Bu ameliyatın başarı şansı %75 civarındadır. Teknolojik imkanlar sayesinde ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar en aza indirilir. Hastaların büyük kısmı ilk 1-2 yılda baba olabilir.

Yumurtalık varisinden korunmak adına da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Örneğin yumurtalıkların hareketini kısıtlayan kıy]]> Yumurtalık Büyümesi https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-buyumesi.html Sun, 09 Dec 2018 07:23:59 +0000 Yumurtalık büyümesi, insanlarda bir ya da her iki yumurtada görülen sorunlardan biridir. Bu büyüme aslında yumurtalıkların genişlemesi durumudur. Erkeklerde görülen bu sorun tabi ki müdahale edilmediğinde çok daha büyük sorun Yumurtalık büyümesi, insanlarda bir ya da her iki yumurtada görülen sorunlardan biridir. Bu büyüme aslında yumurtalıkların genişlemesi durumudur. Erkeklerde görülen bu sorun tabi ki müdahale edilmediğinde çok daha büyük sorunlara neden olarak kişilere rahatsızlıklar vermektedir. Yumurtalıklarda meydana gelen büyümeler birçok zaman yumurtalıklar üzerinde görülen kistlerden kaynaklanmaktadır. Yumurtalık kistinin iyi huylu ya da kötü huylu olması ile herhangi bir farklılaşma göstermeyen yumurtalık büyümesi durumu günümüzde her ne kadar insanlarda görülse bile bu durumu kişiler birbirlerine söylemedikleri için çok fazla duyulmayan bir durumdur. Bazen insanlarda meydana gelen yumurtalık tümörü sorunlarda da bu gibi büyümeler çok yaygın bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Aslında bu hastalık, her ne kadar kistler ve tümörler nedeni ile meydana gelse bile yumurtalıklarda görülen her büyümeyi kistler ile ilişkilendirmemekte gerekmektedir. Çünkü daha birçok hastalık ve diğer sorunlar bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yumurtalık büyümesi durumlarında kesinlikle acilen uzman bir doktora giderek problemleri çözebilirsiniz. İnsanlarda görülen birçok hastalık erken teşhisle çok daha kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. 


Yumurtalık büyümesi, genellikle yumurtalıkların içerisinde meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Kimi insanlarda her iki yumurtalıkta görülen bu durum kimi insanlarda her iki yumurtada görülmektedir. Bu gibi durumlarda tabi ki sorunun tek yumurtada olması, her iki yumurtada olmasından iyidir. Bu gibi sorunların nedenlerini ele alacak olursak birçok durumu söyleyebiliriz. Sorun eğer kadınlarda görülüyorsa bu durum genellikle adet döngülerinde meydana gelen sorunlardan dolayı görülmektedir. Bu nedenle adet gecikmesi ya da adet kanamasının dışında kanama görülebilir. Erkeklerde bu durum genellikle kistlerden dolayı olsa bile bazen bu durum yumurtalıklara çok daha önceden alınmış olan darbelerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar genellikle yıllar sonra kişinin karşısına çıkarak bu gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu durumun yanı sıra bazen çok ilerlemiş olan kasık fıtığı ya da yumurtalık fıtığı gibi durumlarda yumurtalık büyümesi hastalıklarına neden olabilmektedir. Son olarak kadınlarda görülen bir diğer durum ise doğurganlıkları nedeniyle oluşan yumurtalık sorunlarıdır. 

Yumurtalık Büyümesi
Yumurtalık büyümesi problemi genellikle Ateş ve mide bulantısı gibi durumlar ile kişilerde belirtilere neden olmaktadır. Bu gibi durumlar daha çok yaş olarak daha küçük insanlarda sorun haline gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi belirtilerin yanı sıra kasık bölgesinde ağrılar oluşuyorsa bu gibi bir sorundan şüphe duyabilirsiniz. Yumurtalık büyümesi eğer cinsiyet olarak erkekte görülüyorsa bu durumda kişi yumurtalıklardaki büyümeyi görebilir. Bu nedenle kişinin kendi kendini ön muayene yapması uygun olacaktır. Böylece kişi şikayetlerini çok daha rahat bir şekilde doktoruna bildirebilir. Yumurtalık büyümesi durumunda erkeklerde en çok rahatsızlık veren durum ya da tehlike büyümüş olan yumurtalıkların çok daha bükülme yanlısı olduğu bilinmelidir. Büyümüş olan yumurtalığın bükülme riski çok daha fazladır. Bazen bu gibi durumlarda kişilerde idrar yaparken zorlanma ya da idrar içerisinde kan görülebilmektedir. Böyle durumlarda sorun çok daha büyük bir nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir. 
]]> Sol Yumurtalıkta Kist https://www.yumurtalik.gen.tr/sol-yumurtalikta-kist.html Mon, 10 Dec 2018 01:59:37 +0000 Sol yumurtalıkta kist, kadınların çoğunda görülen sorunlardan biridir. Ancak kadınlarda fazla rahatsızlığa yol açmadığından, genellikle tedaviye gerek kalmaz. Ancak sol yumurtalıkta oluşan kistler farklı türde olabilir. Çü Sol yumurtalıkta kist, kadınların çoğunda görülen sorunlardan biridir. Ancak kadınlarda fazla rahatsızlığa yol açmadığından, genellikle tedaviye gerek kalmaz. Ancak sol yumurtalıkta oluşan kistler farklı türde olabilir. Çünkü yumurtalık dokusundaki hücrelerde farklıdır. Bu yüzden yumurtalık dokusu çeşitli hormonların etkisinde olur. Hücreler bu nedenle büyüyerek, kistleşme eğilimine girer. Kist içinde sıvı olan, farklı bir dokuyla çevrelenmiş yapıdır. Çevresinde olan  yapı kist duvarı olarak tanımlanır. Kistin oluşumu yine vücudun kendi mekanizmasının etkisiyle olur. Sürekli olarak yenilen hücreler ve hücrelerin ürettiği salgılar, herhangi bir anormallikte sıvı birikime yol açar. Sıvı birikimi daha farklı dokularla çevrelendiğinde, kistin oluşu söz konusu olur. Vücuttaki tüm dokularda kist meydana gelebilir. Normalde vücuttaki kistler kolay fark edilir, çünkü organların işleyişini bozarlar. Ancak yumurtalıklarda oluşan kistler bu etkiyi göstermediğinden, fark edilmeleri güç olur. Eğer yumurtalık kisti tespit edilirse, mutlaka yumurtalığın işlevinde bozukluğa yol açtığı içindir. Gerek sağ yumurtalıkta, gerekse sol yumurtalıkta kist oluşumu iki farklı şekilde olabilir. Oluşumuna göre fonksiyonel ve tümöral kist şeklinde tanımlanır.

Sol yumurtalıkta neden kist olur

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin en önemli nedenleri hormonal düzensizliklerdir. Adet döneminde kadınların yumurtalıklarında olan, yumurta hücresini içine alan 3 cm ebadında folekül denilen kist oluşur. Bu çatladığı zaman yumurta açığa çıkar. Kadın gebe kalmazsa, bundan yaklaşık 14 gün sonra adet kanaması olur. Hormonal sorunlar yüzünden kistin çatlamaması durumunda, bunun büyüklüğü aynı şekilde kalabilir ya da büyüyebilir. Ayrıca aşırı radyasyonda oluşan yumurtalık iltihapları sağ ve sol yumurtalıkta kist oluşumuna neden olabilir. Yumurtalık kisti genellikle adet gören kadınları etkiler. Adet görmeyen ve menopozda olanlarda nadiren görüür. Özellikle ailede yumurtalık kanseri ve rahim kanseri varsa, kadınlar yumurtalık kisti bakımından riskli kabul edilir.

Sol Yumurtalıkta Kist
Sol yumurtalıkta kist belirtileri

İyi huylu ve kötü huylu şekilde oluşan kistlerin en fazla görülenleri iyi huylu olanlarıdır. Özellikle yumurtalıklarda oluşan kistler fazla belirti vermez. Bu açıdan kistler genellikle kadının rutin kontrollerinde fark edilebilir. Ancak belirti veren sol yumurtalık kistleri genellikle adet düzensizliğine, karında şişkinliğe, karında ağrıya, sindirim sistemi sorunlarına, idrar yolu yakınmalarına yol açar. Genellikle büyümediklerinde şişliğe yol açmaz, ağrı etkisi göstermez. Ancak yumurtalık kisti dönmesi ya da patlaması gibi bir sorun yaşanırsa, bu akut karın ağrısına yol açabilir. Kistin mesaneye baskı yapması sıkça idrara çıkmaya yol açarken, rektum bölgesine baskı yapması da dışkılama sırasında ağrıya, kabızlığa yol açabilir. Nadiren iştahsızlık, kilo kaybı, mide bulantısı gibi etkilere yol açabilir.

Sol yumurtalık kistleri

İnklüzyon kisti: Bu genellikle rahim ameliyatlarında görülen fonksiyonel olmayan kisttir. Mikroskobik boyutta olduğundan, kolay belirti vermez. Bunlar yumurtlamadan sonra yumurtalık çeperindeki bozulma yüzünden, iyileşme sırasında dokudaki germinal epitel hücrenin kalmasıyla oluşur.

Folikül kist: Bu türde olanlar genellikle gençleri etkiler. Yumurta hücresinin çatlamaması yüzünden bu kistlerin oluştuğu düşünülmektedir. Berrak bir sıvıyla dolu olan kistler, 2-3 cm kadar olur. Komplikasyonlara yol açmaz, fazla belirti vermezler. Genellikle tedavi edilmeden kendiliğinden yok olurlar. Bazen kistlerin küçülmesi için doğum kontrol hapı kullanılır. Küçülmezler ise, operasyonla alınabilirler.

Korpus luteum kist: Yumurta hücresi normalde yumurtlamadan sonra  farklılaşır ve korpus luteum doku]]> Yumurtalık Kisti Patlaması https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kisti-patlamasi.html Mon, 10 Dec 2018 09:14:25 +0000 Yumurtalık kisti patlaması, yumurtalık kisti, özellikle doğurganlık çağına ulaşmış kadınlarda sıkça karşılaşılan, her zaman bir şikayete yol açmayan ve kendiliğinden kaybolabilen içi sıvı dolu keseciklerdi Yumurtalık kisti patlaması, yumurtalık kisti, özellikle doğurganlık çağına ulaşmış kadınlarda sıkça karşılaşılan, her zaman bir şikayete yol açmayan ve kendiliğinden kaybolabilen içi sıvı dolu keseciklerdir. Ancak bazı durumlarda yumurtalıklarda oluşan kistte patlama ya da dönme yaşanabilir. Kist büyüdükçe içinde bulunan sıvı da orantılı olarak artmaya başlar. Bu sayede kist her geçen gün gerilir ve kistte yırtılma ve patlama olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Bu durum ''over kist rüptürü'' olarak adlandırılır.

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri

Yumurtalıklarda oluşan kist patladığında her zaman çok ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Bazen patlayan kist çok küçüktür ve bu durumda hasta kistin patladığını bile anlayamaz. Bu durumda hasta hiçbir şeyden habersiz yaşamına devam edebilir. Bazı vakalarda ise kist patladığında bölgede kanama başlayabilir. Bazı durumlarda kanama belli bir süre sonra kendiliğinden kesilerek, hiçbir soruna neden olmayabilir. Bazı vakalarda ise kanamanın boyutu oldukça ciddi olur ve kanamanın kendiliğinden kesilmesi mümkün olmayabilir. Karın içinde şiddetli bir kanama olduğundan, hastada şiddetli ağrı, baygınlık, göz kararması ve hayati ciddi anlamda riske sokabilecek komplikasyonlar gelişebilir. Bu gibi olasılıklar söz konusu olduğunda vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve hasta zaman kaybı yaşamadan ameliyata alınmalıdır. Yumurtalıklarında kist olduğundan haberdar olan hasta bu tarz şikayetler yaşadığında kistin patlaması söz konusu olabileceğinden dolayı hemen doktora gitmelidir.

Yumurtalık kistleri bazı vakalarda kendiliğinden patlarken, bazı vakalarda ise cinsel birliktelik anında ya da başka bir aktivite ile uğraşırken patlayabilir. Hastada şiddetli kasık ve karın ağrısı oluşur. Ağrıya mide bulantısı, kusma gibi şikayetler eşlik edebilir. Bazı durumlarda ise kist patlasa bile sadece içinde bulunan sıvı karın içine akar ve kanama olsa bile bu durumda kendiliğinden geçer. Bu durumda da hastada her hangi bir şikayet oluşmayabilir.

Yumurtalık Kisti Patlaması

Yumurtalık Kisti Patlamasında Tanı

Yumurtalık kisti patlamasında tanı için detaylı muayene ve ultrason görüntüleme yöntemi kullanılır. Bu tanı yöntemleri ile hastaya rahatlıkla teşhis konulabilir. Ultrason yardımı ile kistin patladığı, içinden akan sıvı ve kan tespit edilebilir. Eğer ultrason ile ciddi bir kanama tespit edilmişse hastanın tansiyonu ve kan seviyesi düşük olur.

Yumurtalık Kisti Patlamasında Tedavi

Yumurtalık kisti patlamasında bazı durumlarda tedavi olarak yalnızca takip etmek yeterli olur. Kist patlaması nedeniyle yaşanan ağrıyı kesmek için ağrı kesici önerilebilir. Takip tedavisinde hasta kısa süre sonra normal hayatına döner. Fakat bazı vakalarda kist patlaması karın içinde ciddi anlamda kanamaya neden olabilir. Bu durumda kanama durmayabilir ve hasta şoka girecek dereceye ulaşabilir. Bu gibi durumlarda kanamanın acilen durdurulması gerekir. Kanamayı durdurmak için cerrahiye ihtiyaç duyulur. Cerrahi ile kist etrafındaki kanama büyük olasılıkla durdurulur. Bazı vakalarda ise kistin geliştiği yumurtalığın alınması gerekebilir. Cerrahi laparoskopi ya da açık ameliyat yöntemi ile yapılabilir.]]>
Yumurtalık Kanseri https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-kanseri.html Mon, 10 Dec 2018 16:11:23 +0000 Yumurtalık kanseri; Tıpta adı ' Over ' kanseri olarak bilinmektedir. Ciddiye alınması gereken önemsenmediği takdirde sonucu ölüme kadar giden bir kanser türüdür. Kadınlarda ortaya çıkan kanserler arasında 4. sırada yer al Yumurtalık kanseri; Tıpta adı ' Over ' kanseri olarak bilinmektedir. Ciddiye alınması gereken önemsenmediği takdirde sonucu ölüme kadar giden bir kanser türüdür. Kadınlarda ortaya çıkan kanserler arasında 4. sırada yer alır.
Yumurtalık, kadınların üreme sistemlerinin bir parçasıdır. İşlevi yumurta üretmek ve dişilik hormonu salgılamaktır. Sağlıklı kişilerde yumurtalıklar vücudun gereksinim duyduğu kadar çoğalan hücrelerden oluşur. Gereksinim dışı çoğalan olursa bunlar anormaldir ve tümör olarak adlandırılır. Tümörlerin iyi ve kötü huyluları vardır. İyi huylu olan kendiliğinden kaybolabilir eğer istenirse alınabilinir. Kötü huylu olan hem yumurtalıkları hemde çevresindeki dokular etkiler. Buda zamanla kansere dönüşmesine sebep olur.

Erken Tanı Konması;
Sık sık kontrol yaptırmak şartıyla ortaya çıkan erken teşhiste tedavi edilen bir kanser türüdür. Fakat bu kanser başlangıç evrelerinde herhangi bir şikayete yada ağrıya yol açmadığı için genelde teşhis edildiğinde hastalığın ilerlemiş haliyle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle yumurtalık kanseri ölüm oranı daha yüksektir. Her yaşta ortaya çıkabileceği istisnasını unutmamak kaydıyla bu kanser genelde 45 yaşlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe riskte aynı oranla artmaktadır.

Belirtileri;
Erken teşhisi zor olduğundan bahsetmiştik. Şikayete yol açana kadar çok ilerlemiş olmaktadır. Bu durumda da belirtileri şöyledir:
 • Karında basınç hissi, şişkinlik
 • Karın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe
 • Akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına
 • Kasıkta ağrı, şişlik
 • Hazımsızlık ve gaz 
 • Mide bulantısı
 • İştah azalması veya tok hissetme
 • Bunlara bağlı olarak kilo kaybı
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Vajinal kanama
Sayılan bu belirtilerin 2-3 günden uzun sürmesi halinde hemen doktora gidilmesi gerekir. Bu belirtiler dikkate alınmalıdır. Bunlar gerçekleşmeden önce de sık sık kontrol olmamız gerektiğininde farkında olalım.

Yumurtalık Kanseri
Nedenleri;
Yumurtalık kanserinin birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki doğum yapmamış olmaktır. Az doğum yapmış kadınlarda yada hiç doğum yapmamış kadınların riski daha fazladır. Genç yaşta hamile kalmak riski azaltmaktadır. Diğer neden ise ailesel genetiktir. Yani aile geçmişinde kanser  kişilerin var olması durumudur. Ayrıca hormonların ve çevresel etmenlerin yumurtalık kanserinin meydana çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Tanısının Konulması ve Tedavisi;
Doktorun hastalık belirtilerini dinlemesi sonucu muayene yapılır. Bu muayene kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Muayene sırasında bu bölgede kitle saptanması doktorun bazı testlere tabi tutacağı anlamına gelir. Testlerin ilki ultrasonografi ile yumurtalıklar incelenir. Bu yöntemde tümörün iyi yada kötü huylu olduğu saptanmaz bu yüzden bir sonraki teste tabi tutulur. Bu test ise karın bölgesinde küçük bir kesik yaparak laparoskop denilen bir aletle yumurtalıkları görüntüler. Tümörden küçük bir parça alınır. Patolog tarafından incelenmesi istenir. Eğer parça kanser tanısı görürse ne oranda yayılmış olduğu saptanır ve tedavisi başlar.

Tedavi hastanın yaşı ve genel durumuna göre değişmektedir. Yumurtalık kanserinin klasik tedavisi cerrahi operasyon ve ardından yapılan ilaç tedavisidir. Cerrahi operasyon hem rahimin hemde yumurtalığın alınması durumu yada ameliyatın yapılamadığı durumda ise tümör dokusunun çıkartılması işlemidir.
Ameliyat sonrası yapılan ilaç tedavisi işlemine kemoterapi denilmektedir. Bu işlem ağızdan ilaç yutma yoluyla yada damardan serumla ilaç verilmesi şeklinde olur.  Ayakta uygulanır hastanın yatmasına gerek yoktur. İlaçların bulantı, kusma, halsizlik, saç dökülmesi ve kas ağrısı en sık rastlanan yan]]> Sağ Yumurtalıkta Kist https://www.yumurtalik.gen.tr/sag-yumurtalikta-kist.html Tue, 11 Dec 2018 06:05:54 +0000 Sağ yumurtalıkta kist, yumurtalık kisti içi sıvıyla dolu olup, sağ ve sol yumurtalıkta ya da her ikisinde birden oluşabilir. Boyları 1-2 cm den 30-40 cm kadar farklı büyüklükte olabilir. En belirgin belirtileri cinsel ilişkide a Sağ yumurtalıkta kist, yumurtalık kisti içi sıvıyla dolu olup, sağ ve sol yumurtalıkta ya da her ikisinde birden oluşabilir. Boyları 1-2 cm den 30-40 cm kadar farklı büyüklükte olabilir. En belirgin belirtileri cinsel ilişkide ağrı, kasıklarda ağrı, adet döneminde ağrı olmasıdır. Eğer kistlerde burkulma ve patlama diye tabir edilen durumlar olursa, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi belirtilerde meydana gelebilir.

Sağ yumurtalıkta görülebilen kist türleri

Yumurtalık kistlerinin çeşitli türleri bulunmaktadır. Korpus luteum kisti, teka lutein kisti, folikül kisti yumurtalıklarda görülen fonksiyonel kistler arasındadır.

Folikül kisti: Bu tür kistler gelişen folikülde yumurtlama meydana gelmemesi halinde oluşur. Boyutları 3-5 cm kadar olan kistler, birkaç ayın içinde kaybolur. Bazen kasık ağrısına yol açabilirler. Kistlerin patlaması halinde, kasık bölgesinde keskin bir ağrı hissedilir. Genellikle adet döneminin ortasında bu ağrı olur. Kistler kendiliğinden kaybolmazsa, tedavi uygulanır.

Korpus luteum kisti: Kadınlarda normalde yumurtlama olduktan sonra korpus luteum denilen bir yapı oluşur. Bu yapı gebelik olmazsa kendiliğinden yok olur. Bazen yapının kaybolmaması halinde, içi kanla ve sıvıyla dolu kist haline dönüşür. Boyları genellikle 4-5 cm kadar olur. Bu kistlerde birkaç ayın içinde kendiliğinden kaybolabilir.

Hemorajik kist: Kistin içine kanam olmasıyla oluşan kistlerdir. Oldukça sık rastlanan bu yumurtalık kistleri de kendiliğinden kaybolabilir.

Sağ Yumurtalıkta Kist
Teka lutein kisti: Bu kistler gebelikte HCG hormonun yükselmesi nedeniyle yumurtalıkların aşırı uyarılmasıyla oluşur. Özellikle çoğul gebeliklerde daha fazla oluşurlar. Gebelikten sonra HCG hormonu düştüğünde kistlerde kaybolur.

Dermoid kist: Bu kistlerde gebelikte yüksek HCG hormonu nedeniyle oluşur ve yumurtalıkta genellikle tek taraflı ortaya çıkar. HCG düzeyi normale indiğinde, kistlerde kendiliğinde kaybolur.

Çikolata kisti (Endometrioma): Bu kistler rahim iç tabakasının yumurtalıklarda olması ve burada kistleşmesi sonucunda oluşur.

Sağ yumurtalıkta kist gebeliğe engel olur mu

Genellikle yumurtalık kistlerinin gebeliğe engel olmadığı bilinir. Kistin varlığı halinde ya da kaybolduğunda kadının hamile kalması mümkündür. Fakat çikolata kisti yüzünden yapışıklık gibi sorunlar meydana geldiyse, gebeliğe engel sorunlar olabilir. Bu durumda hastanın tedavi edilmesi gerekebilir.

Sağ yumurtalıkta kist belirtileri

Genellikle yumurtalık kistleri fazla belirti vermez. Kist denilen yapılar vücudun her yerinde görülebilir. Yumurtalık dışında kist meydana gelirse, buralarda organların işlevlerine engel olduğundan, çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak yumurtalık işlevine engel olmadıklarından burada fazla rahatsızlık vermeden gelişirler. Bazen kasık ağrısı, adetlerde ağrı, adet düzensizliği gibi belirtiler görülür. Kistin patlaması ya da burkulması söz konusu olursa, hastada mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi belirtilerde ortaya çıkabilir.

Sağ yumurtalıkta kist tanısı ve tedavisi

Kistlerin fazla belirti vermemesi nedeniyle genellikle rutin muayene sırasında teşhis edilirler. Eğer hastada ağrı varsa, yumurtalık kistinin bulunduğu tarafa göre sağda ya da solda ağrı hissedilir. Fakat sağ yumurtalıkta ya da sol yumurtalıkta kist fazla şiddetli ağrıya yol açmaz. Otururken, dizlerle karın bölgesi sıkıştırılırsa ağrı daha fazla hissedilir. Bu nedenle yumurtalık kisti tanısı kolay olur. Yapılacak muayene ve ultrason tetkiki ile teşhis konulabilir. Tedavi için kistin türü tespit edilir. Eğer kist kendiliğinden kaybolacak türden olursa, sa]]> Yumurtalık Ameliyatı https://www.yumurtalik.gen.tr/yumurtalik-ameliyati.html Tue, 11 Dec 2018 18:54:02 +0000 Yumurtalık ameliyatı rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Çoğu jinekolojik sıkıntı histerektomi ile giderilebilir. Fakat kocaman bir cerrahi girişim olduğu amaçlı doktorunuz ilk olarak da öbür iyileştirme şekillerini Yumurtalık ameliyatı rahmin (uterus) alınması ameliyatıdır. Çoğu jinekolojik sıkıntı histerektomi ile giderilebilir. Fakat kocaman bir cerrahi girişim olduğu amaçlı doktorunuz ilk olarak da öbür iyileştirme şekillerini önerebilir. Öbür iyileştirme şekillerine cevap vermeyen vaziyetlerde histerektomi en güzel seçenek olabilmektedir. Hüküm vermeden önce iyileştirme alternatifleri bakımından doktorunuzdan haber isteyiniz. Histerektomi sebepleri, histerektominin rizikoları, harekat ardından iyileşme çağı ile ilgili sualler sorunuz.

Rahim: Leğen kemiğinin çevrelediği alanda (pelvis) düz kastan oluşmuştur, hamilelikte içerisinde bebeğin geliştiği bir organdır. Doğum eylemi esnasında kasılarak bebeğin doğumunu olanağı sağlar. Hamilelik yoksa rahmin içini kaplayan tabaka (endometriyum) her ay adet (regl) kanaması biçimde atılır. 

Histerektomi Nedir Rahmin ameliyat yöntemiyle çıkarılmasıdır. Bayan hastalıkları ve doğum grubunun en sık sık ameliyatlarından biridir. Histerektomi sebeplerinden bazıları şunlardır: 
 • Myomlar(rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları) 
 • Endometriozis 
 • Anormal kanama 
 • Uzun devam eden, tatbik edilen tedavilere cevap alınamayan rahim (döl yatağı) kaynaklı ağrılar 
 • Rahim sarkması 
 • Kanser 
 • Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması şeklinde bu organlar da alınabilir (salpingo-ooforektomi). 

Histerektomi Tipleri: Ameliyatın tipi kontrol belirtilerine, operasyona yol açan hastalığa ve hekimin seçimine ilişkili olarak da değişir. 

Abdominal Histerektomi (Rahmin karından çıkarılması): Aşağı karındaki kısmında rahme erişmek amaçlı ciltten başlayan bir kesi yapılır. Rahmin büyüklüğü ve operasyonun yapılış nedenine ilişkili olarak da kesi yatay ya da dikey olabilmektedir. Karından yaklaşım öbür histerektomi çeşitlerine yönelik ek olarak uzunca iyileşme vakti gerektirir. Bununla birlikte birtakım avantajları da vardır. Bu tip histerektomide doktor, rahim (döl yatağı) ve öbür birtakım karındaki içi organları ek olarak iyi görüp değerlendirebilir. Bilhassa kocaman urlarda, kanser şüphesinde güzel bir yöntemdir.

Yumurtalık Ameliyatı
Vaginal Histerektomi (Vagen yolu ile rahmin çıkarılması): Bu yolda karnınızda kesi olmaz. Kesi vagen içerisinde olduğu amaçlı iyileşme vakti karından yapılmış olan histerektomiden ek olarak kısadır. 

Laparoskopik Histerektomi: Operasyonun kısmi olarak da ya da tamamiyle laparoskop olarak bilinen aletin tarafından yapılmasıdır. Laparoskop ışıklı, mercek sisteminden meydana gelen, ince bir alettir. Minik bir kesi ile (tipiklikle göbek etrafından) karna sokulur. Doktor hastanın karındaki içi organlarını laparoskop yardımıyla büyütülmüş olarak da ekranda görür. Operasyona destekçi aletlerin sokulması amaçlı birden çok minik kesi ek olarak yapılır. Harekat ömrü karından ve vaginal yolla yapılmış olan olarak uzunca, hastanın iyileşme çağı ek olarak kısadır. 

Histerektomi Öncesi Yapılacaklar 
 • Ameliyata hazırlık amaçlı sizden bazı tetkikler istenecektir (kan, idrar, akciğer filmi, kalp grafiği -EKG- benzeri).  
 • Yine hazırlık evresinde rahim (döl yatağı) içinden parça alınabilir.  
 • Ameliyattan bir gece öncesinde ve/veya ameliyat sabahında lavman yapılabilir.  
 • Enfeksiyonu engellemek maksadı ile antibiyotik yapılır.  
 • Ameliyat esnasında ve ardından gereken sıvıların verilebilmesi amaçlı el üstünde ya da koldan damarınıza plastik zoka takılır.  
 • Ameliyat esnasında huzurlu olabilmeniz amaçlı durumunuza yönelik tipik (uyuyarak) ya da yerel (belden) anestezi uygulanır.  
 • Sizin durumunuzu izleyebilmemiz, sıvı/akışkan]]>