Erkeklerde Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkeklerde Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde yumurtalık iltihabı, Genellikle genç yaştaki erkeklerde daha sık görülmektedir. Bu hastalık içerisinde sperm kanallarını bulunduran testislerin enfeksiyon kapmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hastalığın adı ise günümüzde orşit olarak adlandırılır. Küçüklükte meydana gelen kabakulak ve idrar yolu enfeksiyonu ileride yumurtalık iltihabına neden olmaktadır. Ayrıca yaşanılan bu kabakulak ve enfeksiyon erkekte sperm üretimini engellemektedir.

Erkeklerde yumurtalık iltihabı viral veya bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanabilmektedir. Bakteriyel enfeksiyon genellikle cinsel yollarla bulaşabilmektedir. Buda kişide ilerleyerek yumurtalık iltihabına neden olur. Viral olan orşit ise genellikle kabakulak virüsüyle meydana gelmektedir. Çoğunlukla ergenlik dönemi geçirildikten sonra meydana gelen kabakulak hastalığında yumurtalıkta iltihap gözlemlenir. Ancak bu hastalığın yaşanması durumunda mutlaka Uzman bir doktora giderek tedavi olunması gerekmektedir. Aksi halde yumurtalık iltihabı bulunan kişilerde kısırlık yaşanabilir. Bu durumun ise belirtileri farklı şekillerde gözlemlenmektedir. Yumurtalıklarda şişlik, morartı ve büyüme gözlemlenir. Özellikle tesislerde baskı hissedilir. Menide kan gözlemlenebilir ve çoğunlukla da prostat büyümesi meydana gelir.

Erkeklerde yumurtalık iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Erkeklerde yumurtalık iltihabı hastalığın şekline göre değişmektedir. Hastalığın meydana gelmesinin nedeni bakterilerden kaynaklanmış ise çoğu doktor antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Yanı sıra iltihap kurutucu ilaçlar da tavsiye edilebilmektedir. Az da olsa hastalık belirtilerine bu şekilde son verilebilir. Ancak fazla derecede ve ağır geçirilen hastalıklarda kişiler gözlem altında tutulmaktadır. Bu sıra da iltihap ilerlemiş ve apse oluşmuş ise ameliyat ile alınarak son verilir. Ancak erken tedavi olunması fayda sağlamaktadır aksi halde geç kalındığı durumlarda testis dokusunun ölümleri meydana gelir. Ancak henüz ilerlememiş olan durumlarda hastalara evde bazı yöntemler tavsiye edilerek hastalıktan kurtulması sağlanabilir.

Örneğin yumurtalık iltihabı olan kişi evinde bir iki hafta yatarak dinlenmelidir. Dinlenirken ise testisler bir bez ile sıcak tutulmalı ve kalpten yukarıda olması sağlanmalıdır ya da testislere soğuk uygulamalar yapılabilir. Bu şekilde iltihap yüzünden meydana gelen şişlik ve ağrılar kolaylıkla giderilir. Evde dinlenme sırasında mutlaka bol bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. Günlük 2,5 litre su tüketimine özen gösterilmelidir. Ayrıca uzun bir süre hastalık gecene kadar cinsel birliktelik yaşanmamalı ve ağır işler yapılmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca tedavi sürecinde kişi bol bol vitamin depolaması ve meyve sebze tüketimi yapmaya özen göstermelidir.

Erkeklerde Yumurtalık İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı?

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı?

Yumurtalık Nasıl Güçlenir?

Yumurtalık Nasıl Güçlenir?

Sağ Yumurtalıkta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Yumurtalıkta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi