Yumurta Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurta Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurta çatlaması, yumurta başka bir ifade ile over olarak tanımlanmaktadır. Kadının üremek için gerekli olan organdır. Bahse konu olan yumurta çatlaması sanıldığı gibi değildir. Çünkü yumurtanın etrafında bulunan folikül isminde kesecikler çatlamaktadır. Yumurta hücresini etrafını çepeçevre saran bu folikül belirli bir döneme geldiği zaman çatlamaya başlamaktadır. Bu durum gerçekleştiği zaman yumurta hücresi yumurtalıktan dışarıya çıkmaktadır. Zaten bu yumurta hücresi tüp yardımıyla yakalanıp sperm ile buluşursa döllenme yani hamilelik süreci başlayacaktır.

Yumurta çatlaması belirtileri nelerdir?

Yumurta çatlaması olayı meydana geldiği zaman kasıklarda birtakım değişiklikler meydana gelir. Yani tek taraflı ya da çift taraflı ağrı meydana gelme ihtimali vardır. Fakat bu ağrı, her zaman yumurtlama döneminde hissedilmesi beklenemez. Yumurta çatlaması belirtilerinde, göğüslerde birtakım hassasiyetler meydana gelir. Yani birden dolgunlaşıp şişebilir ayrıca vücut ısısında artma olur. Bunu cinsel istek artışı takip etmektedir. Bütün bunlar hepsi yumurtlama döneminde görülen belirtilerdir. Bunların yanı sıra vajina bölgesinde ıslaklık görülür.

Yumurta çatlama olayın kaç gün sürer?

Yumurta çatlaması adet günlerine tekabül etmektedir. Yani 26 günde adet gören bir kadın 13. Günde yumurta çatlama olayına tabi olur. Bu sadece belirli bir güne has değildir. Yani adet dönemini geç yaşayan kadınlarda geç gerçekleşir. Yani 35 günde adet gören bir kadının yumurta çatlaması ise 21. Günde gerçekleşir. Yumurta çatlaması belirli bir zamanı yoktur aynı anda gelişip çatlayabilir. Fakat yumurta hücresi yaklaşık olarak 1 gün (24 saat) yaşayabilir. Çünkü yumurta hücresi 24 saat yaşayabildiği için yumurta çatlama olayı gerçekleşse bile 1 gün sonra bile ilişki yapılsa dahi hamilelik olabilir.

Yumurta çatlaması sırasında neler yapılmalıdır?

Yumurta çatlaması için daha çok çocuğu olmayanlar yani kısır olan bireylerin en büyük sıkıntılarında biridir. Ama yumurta çatlaması için her türlü girişimi yapan aileler, her türlü girişimin içinde olmaktadırlar. Başta doktora gider doktorun önerisini ve uygulayacağı ilaç tedavisine tabi olurlar. Bu süreç içerisinde kesinlikle doktor tavsiyesi haricinde hiçbir şey yapılmaması gerekir. Bazen çevreden duyulan bitkisel kürlerin, bitkisel ilaçların bu yumurta çatlaması olayının aşılması için faydalı gelebileceğini tavsiye ederler ama kesinlikle itibar edilmemesi gerekir. Çünkü bu konuda hastaların muhtelif konularda zarar görmesini tetikleyebilir. Bunun sebebi ise hangi bitkide hangi maddeni bulunduğunun belirli bir standardı yoktur. Yani şifalı otlar, çay vs. Gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Yumurta çatlaması için neler yapılmalıdır?

Bu konu hakkında yapılan araştırmalar neticesinde kuru incir kürünün yumurta çatlaması için birebir faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bunun için kuru incirleri yaklaşık olarak 5 dakika kaynattıktan sonra içine taze gevrek bir havuç dilimlerini atarak aynı şekilde 5 dakika kaynatıyoruz. Bu şekilde hazırlanan kür yumurtanın daha kolay şekilde çatlamasına yardımcı olacaktır. Kürün etkisini daha da kuvvetli hale getirmek için mor soğanı ince ince kıyıp üzerine 1 yemek kaşığı kadar sumak katarak yemeklerden 15-20 dakika önce yenilmelidir. Haftada rutin olarak bunu 4 kez yapmak gerekir.

Yumurta Çatlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Haber Bülteni