Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Nedenleri?

Yumurtalıkların yavaş çalışması gerek kadınlarda gerek erkeklerde çok büyük sorunlara neden olan durumlardan biridir. Erkeklerde yumurtalık yerine geçen testislerin yavaş çalışması kadınlarda ise yumurtalıkların yavaş çalışması genel bir isim olarak yumurtalık tembelliği olarak adlandırılmaktadır. Bu durum günümüzde özellikle bayanlarda sorun haline gelen bir durum olduğu için bizlerde bayanlar üzerinden ilerleyelim. Bayanlarda yumurtalıkların yavaş çalışması her on kadından ikisinde görülen bir problemdir. Oldukça yaygın olarak görülen bu durum bazı önlemlerin alınması ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Yumurtalıkların yavaş çalışması özellikle hamilelik üzerinde çok olumsuz durumlara neden olduğu için çocuk sahibi olmak isteyen insanlarda çok büyük bir problem haline gelmektedir. Bu durumda insanlar gerek bitkisel gerek tıbbi müdahaleler ile bu sorunu çok daha kolay bir şekilde çözebilir. Fakat bazı insanlarda yumurtalıkların yavaş çalışması durumu farklı organların etkisi nedeni ile oluştuğu için bu durumda yapılan tedaviler kimi zaman herhangi bir fayda sağlamaz ve sorun çözülemez. Bu durumlara aslında kısırlık adı da verilebilir. Çünkü kısır olan insanlarda genellikle sorun bayanda ise bu durum yumurtalıkların çalışmaması ya da az çalışması gibi bir belirti görülmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Yumurtalıkların yavaş çalışması durumunda kişide sürekli bir şekilde adet düzensizliği görülmektedir. Kimi zaman erken adet olmak kimi zaman ise geç adet olmak gibi belirtiler yumurtalıklarda bulunan problemlerden dolayı meydana gelmektedir. Bu durumun bir diğer belirtisi olarak şiddetli kasık ağrıları örnek verilebilir. Çünkü şiddetli kasık ağrıları insanlarda yumurtalık problemlerinin büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlarda genellikle doktorunuz sizlere en doğru bilgileri verecektir. Tüm bu belirtilerde en önemli belirti tabi ki adet düzensizliği sorunlarıdır.

Nedenleri nelerdir?
  • Bilindiği gibi yumurtalıkların yavaş çalışması sorunu yumurtaların az verimli olması durumudur. Bu durumun en büyük nedeni ise tabi ki yumurtalıklarda görülen kistlerdir. Bu kistlerden özellikle kötü huylu olan türleri kişilerde yumurtalıkların normal çalışmasını engelleyerek çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle yumurtalıkların yavaş çalışması gibi bir sorunu olan insanlar kesinlikle detaylı bir kontrolden geçmeleri gerekir.
  • Bu durumun bir diğer nedeni ise tabi ki kişideki hormonal bozukluklardır. Bilindiği gibi erkeklerde testosteron, kadınlarda ise östrojen olarak adlandırılan hormonlar yumurtalıklarda ve testislerde verim sağlanması ve gelişimin sağlanması amacı ile çok büyük roller oynamaktadır. Bu nedenle hormonal testlerin iyi yapılması sorunun nedeninin hormonlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında sizlere yeterli bir bilgi verecektir.
  • Kişinin aşırı stres altında hayatını sürdürmesi durumunda kişide geçici yumurtalıkların yavaş çalışması gibi bir soruna neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar toplumun yüzde otuzu üzerinde görülen bir sorundur. Fakat bu neden geçici olduğu için genellikle çok büyük sorunlara neden olmaz.
İşte bu nedenlere bağlı olarak gelişen bu problem birçok insanın aklına hamileliği engelleyip engellemediği hakkında sorular getirmektedir. Genel olarak bu durum kişideki yumurtaların ne kadar yavaş olduğuna bağlıdır. Çünkü belli bir yumurta tembelliği sorun olmasa bile bu tembellik biraz daha ilerlediğinde kişide hamileliği engelleyecek kadar sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin gerekli tutumları göstermesi ile oldukça büyük faydalar alınabilmektedir.

Yumurtalıkların Yavaş Çalışması Yorumları

soru

Elif

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta tembelliği var bende et adet görmüyorum ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Admin

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta tembelliği (ovulasyon problemleri) yaşıyor olabilirsiniz. Bir kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli testleri yaptırmanız ve uygun tedavi yöntemlerini görüşmenizi öneririm. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stresi azaltmak da faydalı olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi