Kadında Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kadında Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlar yumurtalık şişmesi; halk arasında bilinen rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık kadınları zaman zaman ağrılı bir süreç geçirmelerine neden olabilir. Kadınlarda yumurtalık şişmesi çeşitli sebepler sonucu oluşabilir. Sizlerle yazımızın devamında bunları paylaşacağız.

Kadınlarda Yumurtalık Şişmesi Neden Olur?

Kadınlarda yumurtalık şişmeleri iki sebepten dolayı oluşabilir. Özellikle umumi ve hijyenik olmayan tuvaletlerin kullanılması sonucunda bulaşan idrar yolları enfeksiyonları olabilir. İdrar yolları enfeksiyonlarına müdahale edilmediği takdirde kadınlarda yumurtalık şişmesine neden olur. Aynı zamanda korunmadan girilen cinsel ilişkilerde yumurtalık iltihaplanmasını oluşturarak şişkinliklere sebep olabilir. Bir diğer sebep ise kadınlar oluşan yumurtalık kistlerinin tümörlere dönüşmesidir. Bu tehlikeli durumların belirtisi olabilir.

Kadınlarda Yumurtalık Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda oluşan bu şişkinlikler adı üzerinde şişmelere neden olur. Bu şişmeler içinde iltihap olduğu için aynı zamanda kişinin sancılı ve ağrılı bir durum yaşamasına sebebiyet verir. Bu durum karşısında kişi mutlaka Uzman bir ekine görünmelidir. Yapılan testler sonucu hekiminiz sizlere en uygun ilaç ya da cerrahi bir müdahale önerecektir. Kişi aynı zamanda tuvaletini yaparken de ağrı ve hassasiyet hissedebilir ve iltihap vücudun bağışıklık sistemini de bozacağından kişide sık sık ateşlenmeler de söz konusu olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra kusma gibi reaksiyonlarda kadınlar yumurtalık şişmesine delalettir. Eğer kişi üst üste bu durumları yaşıyorsa ciddi bir sorunu teşkil edebilir. Önlem almak üzere en yakın hastaneye başvurun.

Kadınlar Yumurtalık Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlar yumurtalık şişmesi tedavisi nedenlerine göre farklı uygulanabilir. İlaç ve cerrahi müdahaleler söz konusudur. Eğer kişi herhangi bir enfeksiyondan dolayı bu sorunu yaşıyorsa bu durum karşısında hekimler genelde antibiyotik ilaç önerebilir ya da iltihabın kana karışmaması adına da iğneler söz konusu olabilir. Bu durum her ne kadar ciddi sonuçlar doğurmasa da üzerinde durulmadığı takdirde kişinin kalıcı olarak yumurtalıklarına hasar verebilir. Bir diğer tedavi yöntemi de cerrahi müdahalelerdir. Eğer kişi de tümöre rastlanılmış ise kişinin sağlığını korumak amaçlı bu kistler ameliyatlarla alınabilir. Ancak buna karar verecek olan kişi test sonuçlarınıza göre tedavi uygulayacak olan hekimlerdir.

Kadında Yumurtalık Şişmesi Yorumları

soru

Leyla

04 Haziran 2024 Salı

Ben bir gun adet oldum kesildim .oyle olan varmi?

Cevap yaz
cevap

Abdülvaris

04 Haziran 2024 Salı

Regli olacağınız tarih geçtiyse ve reglinin tüm belirtilerini yasadiysaniz ondan kesilmis olabilirsiniz. Diğer regli gününüz de normale dönecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Yumurta Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurta Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?