Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık kanseri ameliyatı; over kanseri halk arasında bilinen adıyla yumurtalık kanseri teşhisi zor kanser türlerinden biridir. Hemen hemen hiç belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerler. Bu yüzden yumurtalık kanseri ameliyatı hastalığın tanısından sonra ilk tedavi ayağı olarak yapılır. Yumurtalık kanseri kişinin yumurtalarındaki tümör yapılarının bulunmasıdır. Yumurtalık kistlerinde içi su dolu yapılar vardır. Bunlar kendiliğinden geçebilir. Fakat yumurtalık kanserinde daha inatçı yapılar bulunur. Bu yüzden bu oluşumların cerrahi yöntemle çıkarılması gerekmektedir. Burada devreye yumurtalık kanseri ameliyatı girer. Yumurtalık kanseri tanısı koymak o kadar kolay değildir. Genellikle karın ağrısı, yumurtalık ağrısı, karında şişkinlik ve gaz problemleri, tokluk issi ve bulantı-kusma ile kendini belli eder. Yumurtalık kanseri bu belirtiler ışığında ultrason ve kan tahlilleri yapılır ve tanısı konulur. Yumurtalık kanseri söz konusu tümörler olduğu için kanser hücrelerinin başka dokulara taşınmaması için acele bir şeklide yumurtalık kanseri ameliyatına karar verilir.

Yumurtalık kanseri ameliyatı evreleri; bu ameliyata laparoskopik bir şekilde başlanır. Yumurtalıktaki tümörden bir parça alınır. Bu parça patalog tarafından hızlıca incelenir. Gerçekten kötü huylu bir tümör mü ve öyleyse evresi durumuna bakılır. Kötü huylu bir tümör ise tüm karın bölgesi açılarak mümkün olduğunca tümörlü bölge yumurtalıklar gerekirse rahim çıkarılarak yumurtalık kanseri ameliyatı gerçekleştirilir. Bu ameliyat uzun süren zorlu bir ameliyattır. Yumurtalık kanseri ameliyatı kadınları zorunlu olarak menopoz dönemine sokabilir. Erken yaştaki kadınlarda doğurganlık kaybolmaktadır.

Ameliyat sonrası bakım çok önemlidir. Öncelikle hastanede uzun süreli kalmanız gerekebilir. Ameliyat bölgenizde diren denilen bir hortum takılır ve kanama takibi yapılır. Bu süreçte beslenmenizde çok önemlidir. Bol bol sıvı almanız gerekmektedir. Ayrıca size gaz problemi yapmayacak besinler tüketmelisiniz. Kabız olmayacak şekilde sulu ve yumuşak gıdalar tüketmelisiniz. Ameliyat sonra hafif hafif yürüyüşler yapmalısınız. Bu sizin kan dolaşımınızı hızlandıracak ve yumurtalık kanseri ameliyatının oluşturduğu yan etkileri azaltacaktır.

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Sol Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Yumurtalıkları Görevleri

Kadın Yumurtalıkları Görevleri

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Kanalı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanalı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi