Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık kisti patlaması; doğurganlığa erişmiş bir bayanın çok sık karşılaştığı bir rahatsızlık olan yumurtalık kisti, her zaman bir şikâyete yol açmamaktadır ve kendiliğinden kaybolan sıvı dolu keseciklerdir. Fakat bazı durumlarda yumurtalıklarda meydana gelen kistte patlama veya dönme yaşanabilir. Yumurtalık kisti büyüdükçe kistin içindeki sıvı giderek artmaya başlar. Bu yüzden kist her geçen gün gerilir ve en sonunda kistte yırtılma, patlama ortaya çıkabilir. Bu durum tıp dilinde over kist rüptürü olarak isimlendirilmektedir.

Yumurtalık kistinin yırtılması çoğunlukla 4-5 santimden daha büyük kistlerde meydana gelmektedir. Fakat bu durum küçük kistlerde de oluşmaktadır ancak nadir olarak görülmektedir.

Yumurtalık kisti patlaması belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kisti patlaması her zaman çok ciddi sıkıntılara yol açmamaktadır. Bazı durumlarda küçük kistler patlayabilir ve hasta kişi bunun farkına bile varmayabilir. Bazı durumlarda ise patlayan ve yırtılan kistlerin olduğu bölgede kanama meydana gelir. Bu kanama bazen kendiliğinden durabilmektedir. Fakat aşırı kanamalarda olabilmektedir. Aşırı miktarda kanama olduğu durumlarda karın içerisindeki bölgede birikir ve hastada şiddetli ağrı, bayılma ve göz kararması gibi şikâyetler gözlemlenir. Şok gibi hayatı tehdit edecek durumlar ortaya çıkar ve hastanın acil ameliyata alınması gerekebilir. Eğer hasta kendinde yumurtalık kistini biliyorsa ve aniden baş dönmesi, baygınlık hissi ve göz kararması hissediyorsa mutlaka acil olarak doktora başvurması gerekir. Yumurtalık kisti patlaması veya burkulmuş torsiyon olabilmektedir.

Yumurtalık kisti patlaması tanısı muayene ve ultrasonografi ile çoğunlukla teşhis kolayca konulmaktadır. Patlamış kist ve akan kan kolaylıkla cihazdan görülebilmektedir. Aşırı kanama olan durumlarda hastanın tansiyonu ve kan değerleri oldukça düşük çıkmaktadır. Şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma yaptığı için kolayca tanısı konulabilir.

Yumurtalık kisti patlaması tedavisi nasıl yapılır?

Uygulanacak tedavide sadece izlemek ve hastaya ilaçlar ile destek tedavisi yeterli olmaktadır. Kiste bağlı olarak kanama, şiddetli ağrı kendiliğinden kısa bir süre sonra geçecek ve hasta normal bir şekilde hayatına devam edecektir. Fakat bazı durumlarda ise yumurtalık kistinin patlaması ile karın bölgesinde aşırı kanama olur ve kanama durmaz, bu durum hastayı her an şoka sokabilir. Bunun için acil olarak kanamayı durdurmak gerekir ve cerrahi müdahale ile kanama durdurulur. Ameliyat ile kistin olduğu bölgede hemen kanama durdurularak hasta normal yaşamına döner. Ameliyat sırasında sadece kist alınır ve kanama durdurulur. Bazı durumlarda kistin bulunduğu yumurtalığında alınması gerekebilir.

Yumurtalık kisti patlamasının, karın içine kanamaya sebep olması durumunda çoğunlukla bir gün içerisinde kanama zamanla azalarak durur. Bu durumda ameliyata gerek kalmaz. Nadiren, kanama birkaç saat içerisinde aşırı düzeye ulaşmaktadır. Bu durumda daha fazla beklenmemesi gerekir. Bazı durumlarda ise birkaç gün sürer ve sonrasında kendi kendine durabilir, hasta normal hayatına devam eder.

Yumurtalık Kisti Patlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Belirtileri ve Tedavisi