Bebeklerde Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde yumurtalık şişmesi, yumurtalık torbalarının şişmesi anlamına gelir. Tıp dilinde ise bu hastalığa hidrosel denilmektedir. Halk arasında da su fıtığı olarak da geçmektedir. Bu hastalık daha çok yeni doğan bebeklerde görülmektedir.

Bebeklerde yumurtalık şişmesi belirtileri nelerdir?

Bebek anne karnında oluşum süresinde, karın bölgesinden torbalarına doğru uzanan kanalda yumurtalık ile ilerleyerek torbalara doğru inmektedir. Daha sonrasında gerçekleşen, kanalın karın ile bağlantısının kesilmesi olayı meydana gelmektedir. Ancak belirli olaylardan dolayı, bu kanalın kapanmaması ile oluşan küçük bir aralıktan içeri, karın sıvısı geçtiği için torbalar ile yumurtalık çevresinde şişlik oluşmasına sebep olmaktadır. Bebeklerde yumurtalık şişmesi herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır fakat açık kasık fıtığı genişlemeye devam edip, karın içi organlarının rahatlıkla sığabileceği hale geldiğinde hastalık kasık fıtığına dönüşmektedir. Bebeklerde yumurtalık şişmesi, belirtilerin olduğu durumda her ne kadar tehlike içermese de uzmanlar tarafından göz altında bulunması gerekir. Aksi halde bebeklerde yumurtalık şişmesi hiç hesapta olmayan sorunlara neden olur.

Bebeklerde yumurtalık şişmesi cerrahi müdahale

Bebeklerde yumurtalık şişmesi, genellikle doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden kaybolduğu için, cerrahi müdahaleye fazla gerek duyulmamaktadır. Bunun bilincinde olması gereken bireylerin telaş ve sıkıntı yaratmalarına gerek yoktur. Bebeklerde yumurtalık şişmesi, bebeğin dünyaya geldiğinde yapılan standart muayene ve kontroller sırasında koyulur. Bu kontroller dikkatli ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir bebeğin hayati tehlike taşımaması için önemlidir. Bebeklerdeki yumurtalık şişmesi, genelde kendiliğinden geçer. Geçmediği takdirde tedavisinin cerrahi yol ile yapılması mecburidir. Bu mecburiyet her zaman ikinci planda kalmıştır. Yumurtalık şişmesi ile fıtığın aynı anda görülmesi acil tıbbi müdahale edilmesi anlamına gelir. Müdahale sonucu sıvı boşaltılır ve karın arasında bulunan açıklık kapatılır. Öte yandan tıbbi müdahale yapılmaması, hayati tehlikeler barındırabilir.

Bebeklerde Yumurtalık Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yumurtalık Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?