Yumurtalık Sancısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık sancısı genel olarak kadınlarda görülen bir rahatsızlık çeşididir. Yumurtalıklar kadın üreme sistemindeki en önemli organlardan biridir. Yumurtalıklar kadın bireylerde çift taraflı görülür ve de çift taraflı görev yapmaktadırlar. Yumurtalıklar östrojen hormonu salgılarlar, bu hormon kadın bireyin adet dönemini tetikleyen hormondur. Bunun yanı sıra her ay gebelik için de yumurta salarlar. Yumurtalık sancısına kist, tümör, gibi birçok faktör neden olabilmektedir. Yumurtalıklar vücutta alt karın kısmında yer almaktadır. Bu sebeple eğer kişide yumurtalık sancısı varsa, özellikle alt karın bölgesinde ve de pelviste sancı hissi oluşması olağandır. Pelvis ağrılarında doktor kontrolünde ağrının kaynağının tespit edilmesi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü birçok farklı sebep pelvis ağrısına neden olabilmektedir.

Yumurtalık sancısı zamanı belirsiz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bazen ani bir şekilde başladığı görülür, bazen ise kronik olarak gerçekleştiği görülmüştür. Ani bir şekilde baş gösteren yumurtalık sancısı akut olarak bilinir ve birkaç dakika ya da birkaç gün sürebilir. Kronik yumurtalık sancısında ise sancı yavaş yavaş başlar giderek şiddetlenerek devam eder. Kronik yumurtalık sancısı uzun süre hastayı rahatsız edebilir. Yumurtalık sancısı hasta idrar yaparken ya da bazı aktiviteler esnasında çok daha şiddetli olabilir. Yumurtalık sancısının çok hafif bir şekilde seyrettiği de görülmüştür. Bu gibi nöbetlerde hasta sancıyı fark etmeyebilir. Yumurtalık sancısı hastaların günlük yaşamlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Yaşam kalitesini oldukça düşürür. Yumurtalık sancısının nedeni tespit edilir iken yaygın olarak ultrason kullanılmaktadır.

Yumurtalık sancısı nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır?

Yumurtalık kisti: Yumurtalık kistleri bir ya da iki yumurtalıkta oluşan içi sıvı dolu oluşumlardır. Doğurganlık zamanında ve de yumurtlama sürecinde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Yumurtalıklarda yumurtanın salınmaması sonucunda ya da yumurta salınsa bile yumurtayı tutan kesenin dağılmaması sonucu oluşurlar. Bu kist genel olarak belirti vermez ve herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın kendiliğinden ortadan kaybolur. Eğer bükülme ya da parçalanma gibi bir durum gerçekleşirse yumurtalık sancısı, karın ağrısı, adet düzensizliği, mide bulantısı, kusma, cinsel birliktelik sırasında şiddetli ağrı ve şişme gibi belirtilere yol açabilir. Yumurtalık kistleri pelvik muayene ve ultrason ile tespit edilebilirler. Tedavisinde ise kendiliğinden ortadan kaybolduğundan dolayı kisti takip etmek oldukça güçtür. Ancak hastanın durumundaki değişiklikler bu süreç hakkında bilgi vermektedir. Bunun yanı sıra tedavi olarak laparoskopi ya da doğum kontrol haplarının da kullanılması mümkündür.

Endometriyoz: Yumurtalık sancısı endometriyoz kaynaklı gelişebilmektedir. Rahim zarı her ay rahimde bulunan cenini beslemek amacıyla hazırlık yapar. Eğer döllenme olmazsa yumurtalıktan salınan yumurta dışarı atılır. Yumurta adet kanı ile vücuttan atılır. Bazı kadın bireylerde rahim zarına benzer başka bir yerde farklı dokular oluşabilir. Bu oluşan dokular her ay şişerek kanar. Dokunun döllenmeyen yumurtayı atacak bir yeri olmadığı için zamanla yara dokusu şekline bürünür ve şiddetli yumurtalık sancılarına neden olur. Teşhis için ultrason, MR, laparoskopi, yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavisinde ise laparoskopi ve laparatomi yöntemleri kullanımı yaygındır. Ayrıca doğum kontrol hapları, çeşitli ağrı kesici ilaçlar ve ganadotropin salgılatıcı hormon ilaçları da kullanılabilir.

Yumurtalık Sancısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Varisi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Varisi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

3 Evre Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

3 Evre Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık Kanseri Nedir?