Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkek Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Kanseri, Erkeğin yumurtalığına yani kadının döllenmesini sağlayan spermleri üreten, penisin alt kısmında asılı bir şekilde duran ve skrotum isimli bir cilt kesesi içinde toplam iki adet bulunan organa testisler adı verilmektedir ve testisler bir anlamda erkeğin yumurtalığıdır.

Erkek Yumurtalık Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Testiste kanser hücresinin bulunması yani kişinin testis kanseri olması durumunda bazı belirtiler gözlemlenmektedir ve bu belirtiler içinde en yaygın olanı testiste genellikle ağrısız olan yumru ya da yumruya benzer şişlik olmasına karşın bu şişlikler kişiyi hemen korkutmamalıdır çünkü bu yumru ya da şişliklerin sebebi genellikle kanserden farklı çıkmaktadır. Genellikle ağrılı olmayan kanserli yumru, erkekte testis zarar görmüş ise ya da abdomende hafif ağrılı bir şekilde olabilmektedir. Testis kanseri vücutta farklı bölümlere de yayılabilmektedir. Karnın arka kısmında bulunan lenf bezlerine kanser hücrelerinin yayılması durumunda erkekte sırt ağrısı görülebilmektedir. Yine, testiste kanser oluşması durumunda bu kanserli hücrelerin göğüs kısmının ortası, akciğerlerin arka tarafında bulunan lenf düğümlerine yayılması durumunda kişide öksürük, nefes alıp verirken ya da yutkunurken zorlanma ve göğüste şişlik oluşmasına sebep olabilmektedir. Testis kanserinin yayılması halinde vücudun başka kısımlarında da kanserli lenf düğümleri olan yumrular meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra, testis kanserinin akciğerlerin dışındaki organlara yayılması nadir olarak görülmektedir.

Diğer kanser çeşitlerinde de olduğu gibi testis kanserinde de erken teşhis çok önemlidir, çünkü kanserin erken teşhis edilmesi tedaviyi de kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple de kişinin kendini iyi tanıması ve testislerinde bir farklılık hissetmesi durumunda doktora başvurması gerekmektedir. Testisi her gün kontrol etmek yerine duş ya da banyonun ardından yani skrotum gevşemiş olduğu zaman ara sıra kontrol etmek gerekmektedir.

Erkek Yumurtalık Kanserinin Türleri

Testis kanserinin iki ana türü bulunmaktadır. Bu iki ana tür seminom ile seminom dışıdır ve bu türler testislerde bulunan germ hücrelerinden gelişmektedir. Tedavi yöntemleri hemen hemen aynı olan 100 testis kanserinin yarısına yakını tamamen seminom, geri kalanı ise seminom dışı testis kanserinin farklı türlerinin karışımından oluşmaktadır. 50 yaşını aşmış çoğu erkekte görülen ve yaygın olan bir başka kanser türü ise lenfomadır.
Erkek yumurtalık yani testis kanserinin kesin olarak sebebi bilinmemekle beraber kanser oluşmasını tetikleyecek faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • 11 yaşına kadar düzeltilmeyen inmemiş testis kanser oluşumuna neden olabilecek faktörlerden biridir.
  • Erkeğin orşit isimli bir kabakulak geçirmiş olması kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Karsinoma in situ (CIS) bir kanser türü olmamakla birlikte, tedavi edilmediği zaman kanser oluşumuna sebep olabilmektedir.
  • Üreme sorunu yaşayan erkeklerin de kanser olma riskleri vardır ancak bu risk çok fazla değildir.
  • Genetik faktörler yani ailedeki erkeklerden birinde testis kanseri olası kanserin riskini arttıracak faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra, kişinin etnik kökeni de sebebi bilinmemekle beraber testis kanseri üzerinde etkilidir.
Testis kanseri ileri evrelerde çok ciddi sorunlara sebep olacağı için erkeğin testisinde şüpheli bir durum olduğunu düşünmesi, eline bir yumru geldiğini ya da testisinde şişlik olduğunu hissetmesi halinde Uzman bir doktor ile görüşmesi ve bu durumlarda teşhis koyma zor olduğu için detaylı inceleme yapılmasını talep etmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kisti İlaçları Nelerdir?

Yumurtalık Kisti İlaçları Nelerdir?

Güncel

Yumurtalık Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Tümörü Belirtileri ve Tedavisi