Yumurtalık İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Yumurtalık İltihabı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavi, yumurtalık iltihabı kadınlar için çok bir sıkıntı ve risk oluşturmaktadır. Bunun oluşumu ise birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, vajinanın içine cihaz sokulması ve kürtaj gibi etkiler yumurtalık iltihabına neden olmaktadır. Bundan dolayı yumurtalık iltihabı tedavi yönteminin en belirgini ise mantar ilaçlarıydı. Ama kadınları bu soruna karşı kendi çözümlerini üretmeye başladılar. Yani ilaçların yerini reçetesiz satılan ilaçlara bıraktı. Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavi kapsamında kadınlar, mantar enfeksiyonu olduğunu anladıklarında kendi tedavilerini kendileri üretmeye başladı. Yani bu da bitkisel tedavilerden yararlanma demektir.

Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Çay ağacı yağı: Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavisinde enfeksiyonlara sebep olan bakterilere karşı mücadele etmesinin ardından farklı nedenlerden kaynaklanan vajinal kokuları da azaltmaktadır. Bunun için bu tedaviyi uygularken küçük bir kâsenin içine sıcak su doldurulur ve 2-3 damlar çay ağacı yağı karıştırılır. Bu işlemi yaptıktan sonra vajina durulama için kullanılır ve yaklaşık 4 hafta kadar tekrarlanması gerekir.
  • Sarımsak: Antibiyotik ve antibakteriyel açısından zengin olan sarımsak yumurtalık iltihabı için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. İçerisinde bulunan bileşikler ile oluşan bakterileri yok ederek oluşabilecek bakterileri de önlemektedir. Bunun uygulanışı ise 2-3 diş sarımsak kadar iyice kahverengimsi rengine dönene kadar zeytinyağının içinde ısıtılır. Daha sonra zeytinyağı süzülerek soğumasını beklenmelidir. Bunu yaptıktan sonra temiz bir pamukla zeytinyağına batırılarak vajina bölgesine yerleştirilir. Yağlı pamuk vajinada birkaç saat bekletilir. Enfeksiyonları iyice temizleyene kadar bu uygulama tekrarlanmalıdır. Bunu yaparken doktora danışarak sarımsak tüketimine de ağırlık verilebilir.
  • Elma sirkesi: Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavi kapsamında tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Elma sirkesinin uygulanışı oldukça basittir. Banyo yapılacak küvetin içerisinde yaklaşık olarak 3 bardak elma sirkesi dökülerek karıştırılır. Bu karışımın içine bacakları gerdirerek vajinaya su girmesini sağlayacak pozisyonda durulmalı ve 20 dakika beklenmelidir. Elma sirkesi banyosu kötü bakterilerin oluşmasına izin vermeyecektir.
  • Beta karoten gıdalar: Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavisinde beta karoten açısından zengin olan gıdaların tüketimi, bu hastalıkla mücadele açısından önem taşımaktadır. Yani bu hastalığın iyileşmesini sağlamak amacıyla diyet programlarına da beta karoten gıdaların eklenmesi gerekir. Tatlı patates, kabak, pazı, havuç ve C vitamini açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Beta karoten gıdaları enfeksiyonları engellemede etkili olurken, servikal hücrelerin de güçlenmesini sağlayarak burada önemli bir rol üstlenmiş olmaktadır.
  • Karbon tozu: Yumurtalık iltihabı bitkisel tedavisinde karbonat tozu etkili bir tedavi yöntemidir. Yani enfeksiyonların neden olduğu bakterileri ortadan kaldırmasına olanak sağlar. Uygulanışı ise 1,5 çay kaşığı karbonat tozu bir bardak suyun içerisine dökülür. Her gün aç karna içilmelidir.

Yumurtalık İltihabı Bitkisel Tedavi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahim ve Yumurtalık Ameliyatı

Rahim ve Yumurtalık Ameliyatı

Yumurtalıkta Kist Neden Olur?

Yumurtalıkta Kist Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı Nedenleri?

Kadınlarda Yumurtalık Ağrısı Nedenleri?

Yumurtalık Ameliyatı Sonrası?

Yumurtalık Ameliyatı Sonrası?

Kadın Yumurtalıkları Görevleri

Kadın Yumurtalıkları Görevleri

Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Güncel

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi