Yumurtalık Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık enfeksiyonu; üreme sisteminin ve genital yolların enfeksiyonu ile tanımlanmaktadır. Bakteri ve virüslerin vajina ve rahim ağzından içeri girip, yumurtalık ve fallop tüpü adı verilen kısımlara yerleşip bu bölgede iltihaplanmaya sebep olmasına yumurtalık enfeksiyonu şeklinde ifade edilmektedir. Bu hastalık aynı zamanda yumurtalığın etrafında bulunan tüm organları da etkilemektedir. Yumurtalık enfeksiyonu eğer zamanında teşhis edilmez ise tedavisi yapılmaz ise daha büyük ve ciddi problemlere yol açabilirler. Cinsel yolla bulaşabilen bir rahatsızlık olduğu için ciddiyeti her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden en kısa zamanda doktora başvurulması gerekir.

Yumurtalık enfeksiyonu sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu rahatsızlığı ve klamidya enfeksiyonları en sık görülen sebepler arasındadır. Bayanlarda gonore ve klamidya enfeksiyonları, hiç belirti vermeden devam edebileceği gibi bazı durumlarda iki veya üç gün sonra da hastalık kendini göstermektedir. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşmanın dışında bakteriyel vajinozis gibi enfeksiyonlar ile de kendini göstermektedir.

Cinsel yaşamı başlamış her kadında özellikle genç kadınlarda ve 25 yaşın altında olan kadınlarda çok sık görülmektedir. Karın bölgesinde hafif, orta şiddetli ağrı, karnın sağ üst bölgesinde ağrı, ateş ve titreme, bulantı, kusma ve âdet kanamasının çok fazla olması, vajinal akıntının çok fazla olması, idrar yaparken şiddetli ağrı olması, cinsel ilişki sırasında ağrı olması gibi şikâyetler görülmektedir. Mutlaka bu belirtiler görüldüğü zaman iyi bir jinekoloğa gidilmesi ve muayene olunması gerekir.

Yumurtalık enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

İlk önce doktorunuz tarafından teşhis konulduktan sonra antibiyotik tedavisine başlanır. Fakat antibiyotik tedavisi tüplerde meydana gelen hasarı engelleyemez, eğer hastalık tedavi edilmediği zaman tüplerde daha fazla hasar meydana gelmektedir. Bu sebeple kısırlık riski oluşabilmektedir. Rahatsızlığın şiddetine göre daha fazla antibiyotik kullanılması gerekir. Antibiyotik tedavisi iğne yolu ile de alınabilir. Antibiyotik tedavisi bazı durumlarda 15 gün sürebildiği gibi, şiddetli yumurtalık enfeksiyonu tedavisinde hastaneye yatması gerekebilmektedir.

Hastalığın şiddeti oldukça ağır olan, bulantı ve kusması sürekli olan, yüksek ateşi olan kişilerin mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir. Cinsel yolla bulaşan yumurtalık enfeksiyonu rahatsızlıklarında kadın veya erkeğin tek eşli olması çok önemlidir. Gerekli durumlarda korunma yollarının kullanılması hastalığın bulaşmaması için önemlidir.

Yumurtalık Enfeksiyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Haber Bülteni