Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık kisti çeşitleri, bu kistler hastanın yumurtalarından kaynaklanan içlerinde sıvı bulunan boşluklardır. Yumurtalık kistlerinin çok büyük bir bölümü hormonal kistler olup, bu kistler hayatları boyunca oluşurlar. Bunlara yumurtlama kistleri denmektedir. Bu kistler hiçbir belirti vermezler ve tamamen bir rastlantı sonucu ortaya çıkarlar. Hastanın iki adet döneminin ortasında ortaya çıkar ve yaklaşık 2-3 cm boyutlarda olur. Kistler hiçbir şekilde tedavi gerektirmezler. Hormonal kistlerin dışında tedavi gerektiren birtakım kistler de vardır. Kistlerin yumurtlama kisti mi, yoksa hastalık yaratan önemli bir kist mi olduğunu ayrımı ultrason ile kolayca yapılabilmektedir.

Yumurtalık kisti çeşitleri

Fonksiyonel kistler, doğurganlık çağların da fazlaca görülür ve kendiliğinden yok olabilirler tedavi gerektirmezler.

Folükül kistler, içerisinde yumurta hücresi bulunduran küçük kesecikleridir. İki adet arasındaki dönemde 2 cm'ye kadar büyüklüğe ulaşan, fölükül çatlayarak içinde bulundurduğu yumurtayı dışarı atar. Yani kadınlarda yumurtlama meydana gelir. Eğer yeterli büyüklüğe ulaşıp da çatlayamazsa daha fazla büyüyerek folükül kisti oluşur. Bu kistler genellikle 40 yaşından sonra görülmezler. Bu kistler sağda ve sol kasıkta ağrıya neden olur. Fonksiyonel kistler genellikle kendiliğinden kaybolduğu için tedavi gerektirmez.

Corpus luteum kistleri, Corpus luteumun, içinde sıvı maddenin birikmesi sonucunda kist oluşur. Bu kistler küçük yapıdadırlar. Yumurtalık kisti çeşitleri içindeki bu kistlerde tedavi olmadan kendiliğinden kaybolan kistlerdir. Pek problem yaratmazlar. Eğer corpus luteum içine bir şekilde kanama meydana gelirse bu seferde corpus hemorajikum kisti oluşur. Kendini hafif kasık ağrısıyla gösterir.

Endometrioma, bu kistler çikolata kisti olarak da bilinen kistlerdir. Rahim iç duvarında olan kistler olup, koyu kahverengi renginden dolayı bu isimle bilinirler. İçleri koyu renkli eski kanla doludur, genellikle tüp ve bağırsaklara yapışık gelişir. Kasık ağrısı, adet döneminde aşırı ağrı ile kendini gösterir. Ultrasonografi ile kistlerin teşhisi kolaylıkla yapılabilir. Yumurtalık kisti çeşitleri içindeki endometrioma tedavisinde, kistin ameliyatla çıkarılması gerekir. Kistlerin çıkarılması amacıyla yapılan cerrahi müdahalelerde genellikle kapalı ameliyatlar tercih edilir. Yaşı ileri olan kadınlarda veya çocuk sahibi olmak istemeyenlerde kistler, yumurtalıklarla beraber alınması gerekir. Bu kistler ameliyatla alınmazsa çok fazla büyüyerek şiddetli ağrılara neden olur. Bebek isteyen kadınlar da küçük ameliyatlar gerekebilir.

Polikistik over, bu kistlerde yumurtalıklar normalden büyük olur. Çok sayıda küçük kistlerin oluşumuyla kendini gösterir. Polikistik over hastalığında adet gecikmeleri, sivilcelenmeler, kilonun fazla olması, tüylenme ve kısırlık gibi problemler görülür. Yumurtalık kisti çeşitleri içinde yer alan polikistik overlerin varlığında, yapılan kan tahlilleri sonucunda dengesizlikler olduğu görülür. Bu hastalarda ilerleyen yıllarda erkek tipi kıllanmalar çok görülür. Tedavilerinde doğum kontrol ilaçları kullanılır. İlaçların etkisiz kaldığı durumlarda cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilir.

Kistadenom, iyi huylu tümörlerdir. Yumurtalık kisti çeşitleri içindeki kanser olma olasılığı oldukça az olan kistlerdir. Neden olduğu bilinmemektedir. Sık idrar ve kabızlık görülebilir. Patlama olasılığı diğer kistlere nazaran daha fazladır. Cerrahi yöntemle çıkarılabilirler.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Sağ Yumurtalıkta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Yumurtalıkta Kist Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Yumurtalıkta Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı?

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı?