Erkekte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkekte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde yumurtalık ağrısı; yumurtalıklar testis torbası içerisinde bulunan ve ortalama 20 gr ağırlığında, yerleşim olarak da birisi biraz aşağıda diğeri ise daha yukarıda bulunan organlardır. Yumurtalıklarda oluşan ağrılar erkekleri kaygılandıran bir durumdur. Fakat erkekler bu ağrıları şiddetli olmadığı sürece önemsemeyebilirler veya doktora gitmeye çekinebilirler. Yumurtalıklarda oluşan ağrıların birden çok sebebi olabilmektedir. Özellikle travma, kasık fıtığı, kist, böbreklerde taş ve çiban nedeni ile erkeklerde yumurtalık ağrısı olabilir.

Erkeklerde yumurtalık ağrısına sebep olan hastalıklar ciddi olabileceği için doktora başvurulmalıdır. Bazı tetkik, tahlil, renkli doppler veya daha çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılarak ağrının sebebi belirlenir. Testislerde oluşan ağrı dayanılmaz hale geldiğinde tedavinin ilk adımı öncelikle hastanın ağrısını geçirip rahatlamasını sağlamak olacaktır. Doktorun önereceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar basit enfeksiyon hastalığında tamamen fayda sağlayabilir. Nadir olarak bazı vakalarda cerrahi müdahale gerektirebilen durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Spermatik kord bloğu ameliyatı testis ağrılarında uygulanabilir cerrahi müdahaleler arasında yer alır.

Erkeklerde yumurtalık ağrısı neden olur?

Yumurtalık kanseri: Testis kanseri nadiren de olsa ağrı yapabilir. Skrotumda şişlik, ağrı veya hassasiyet olduğu zaman doktora başvurulmalıdır.

Kasık fıtığı: Genellikle iki testisde de ağrı olduğunda ve ağrı dışında gözle görülür bir başka belirti yok ise ilk akla gelen hastalık kasık fıtığı olmalıdır.

Testis bükülmesi: Bazı travmalar sonucunda testislerde kan dolaşımını bozulur ve yeterince kanlanamaz. Bu olay neticesinde testislerde çok şiddetli ağrı oluşur. Testisi kaybetmeye kadar varan neticeler ile karşılaşılabilir. Ameliyat ile kan akışını sağlayan damar düzeltilir ve sorun giderilir.

Kan çibanı: Kuvvetli bir darbeye maruz kalındığında testislerde kan birikir. Bu sorunun çözümü doktor kontrolünde biriken kanın akıtılmasını sağlamaktır.

Epididimit: İltihap oluşmasına bağlı bir durumdur. Cinsel ilişki ile bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Testislerde şişlik ve kızarıklık olur. Aynı zamanda spermde kan görülme oranı yüksektir. Boşalma veya idrar yapma esnasında aşırı ağrı oluşabilir. Tedavisi doktorun uygun gördüğü antibiyotik ilaçlarla mümkündür.

Varikosel: Cinsel ilişki esnasında aşırı ağrıya sebep olur. Genellikle sol testiste daha fazla görülen varikoselin sebebi skrotum içerisindeki damarların aşırı genişlemesidir. Tedavisi küçük cerrahi müdahale ve ilaçlar ile mümkündür.

Spermatosel: Testislerde sperm birikmesi sonucunda ortaya çıkan kistik yapılardır. Şiddetli ağrıya sebep olan bu sorun cerrahi müdahale ile giderilebilir.

Erkeklerde yumurtalık ağrısı; kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Kısırlık veya hayati risk taşıyan hastalıklar olabileceğinden doktora başvurulmalıdır.

Erkekte Yumurtalık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni