Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı, Erkeklerin üreme organı olan yumurtalıklarda birtakım nedenlerden dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu hususta yumurtalıklara şiddetli darbe alınması, enfeksiyon, iltihaplanma, damar tıkanıklığı, yaralanma, çıban, kasık fıtığı, kist, böbrek taşı ve kanser gibi problemler söz konusu bu ağrının belirleyici unsurları içerisinde yer alır. Hal böyle olunca yumurtalıklarda şişlik, kızarıklık ve eğrilik oluşabilir. Bununla birlikte cinsel birleşmede sorun yaşanır. Erkeklerde yumurtalık ağrısı genellikle yetişkin insanlarda görülmektedir. Cinsel birleşme sırasında kirli ortamda yaşanan birliktelik neticesinde enfeksiyon kapma riski yüksektir. Bakteri ve virüslerin varlığı söz konusu ise bu sağlık problemini tetikleyerek ağrının şiddetini ve devamlılığını arttırır.

Erkeklerde yumurtalık ağrısının altında yatan ciddi hastalıkların varlığı çocuk sahibi olma hususunda ciddi anlamda problem teşkil eder. Böyle bir sağlık sorunuyla karşılaşılmaması adına doktor muayenesine tabi tutularak en kısa sürede tedavi aşamasına geçilmesi gerekir. Bunun için de yumurtalıklarda ağrı hissi meydana geldiğinde ihmale mahal vermeden önlemin alınmasında fayda var. Yumurtalıkların herhangi birinde dahi oluşan rahatsızlık ağrıya sebebiyet verebilir. Bu durum bazen kendiliğinden geçer. Bazen de uzun vadeye yayılım göstererek hayatı olumsuz yönde etkiler.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerin cinsel kapsamda ve çocuk sahibi olabilmeye yönelik son derece önemli organlarından biri olan yumurtalıklarda ağrı oluşumu hekim muayenesi ve tıbbi cihazlarla kontrollerin sağlanması ile tanı konulup tedavi aşamasına geçilir. Tedavinin yönteminin belirlenmesi için gerekli tetkikler yapılır. Bu hususta cerrahi operasyon veya ilaçlı tedavi esas kılınır. Mevcut rahatsızlığın saptanması ile yapılan ameliyat başarılı geçerse bahse konu olan ağrı ortadan kalkar. Ancak başarısız sonuçlanırsa ağrı hissi tekerrür edebilir. Hekimin tavsiye ettiği ilaçların düzenli kullanımı halinde rahatsızlığın kısa sürede ortadan kaldırılması mümkündür. Ancak tedavi amaçlı birtakım unsurların da dikkate alınmasında fayda var. Bu hususta belli bir süre cinsel birliktelikten uzak durulması, dar ve naylon nitelikli iç çamaşırı giyilmemesi, pamuklu iç çamaşırı tercihinde bulunup bunun günlük olarak değiştirilmesi, kimyasal vücut temizlik ürünlerinin kullanılmaması ve aşırı sıcak su ile cinsel organın yıkanmaması gibi seçeneklerdir.

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Yorumları

soru

Remide

19 Nisan 2024 Cuma

İyi günler benim eşim arkadaşlarıyla kavda etmiş ve kavgada yumurtalıklarına tekme yemiş. Bu sebepten dolayı şiddetli bir şekilde yumurtalıkları ağrıyor. Doktora gitmekten de çekiniyor. Acaba evde bizim yapabileceğimiz bir şeyler var mıdır? Lütfen bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Mükremin

19 Nisan 2024 Cuma

Erkeklerde yumurta ağrısı çoğunlukla varis veya alınan darbe sonrası ortaya çıkmaktadır. Eşinizin kasıkları almış olduğu darbenin etkisiyle ciddi anlamda ağrıyor. Böylesi bir durumda kısa süreli buz tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak rahatsızlığın safahatı bilinmediğinden dolayı konunun uzman hekime bildirilmesi gerekiyor. Uzman hekimin belirttiği tedavi sürecinden sonra eşiniz sağlığına kavuşacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurtalıkta Kist Neden Olur?

Yumurtalıkta Kist Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Rahim ve Yumurtalık Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rahim ve Yumurtalık Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Nasıl Güçlenir?

Yumurtalık Nasıl Güçlenir?

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi