Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalık Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Üşütmesi, jinekolojik olarak görülebilen bir sağlık sorunudur. Tıbbi olarak pelvik enfeksiyonu şeklinde adlandırılan bu sağlık sorunu halk arasında yumurtalıkların enfeksiyon kapması şeklinde tanımlanmaktadır. Aslında oluşma nedeni basittir ama neden olduğu etkiler düşünüldüğü zaman oldukça ciddi sonuçları olabilen bir sağlık sorunudur. Yumurtalık üşütmesi bakteri ve virüs gibi hastalık etkenlerinin yumurtalıklara bulaşması ile oluşmaktadır.

Bu sağlık sorunu önemsenmeyip tedavisi yapılmadığı zaman yumurtalar zarar görürler ve sonuç olarak yumurtalıklar görevlerini yapamaz duruma gelirler. Burada pelvik enfeksiyonunun belirtileri başta olmak üzere konu ile ilgili kısa bilgilendirmeler verilecektir.

Yumurtalık üşütmesi belirtileri nelerdir?

Baş dönmesi ve halsizlik sorunu: Adı geçen enfeksiyon genel olarak kişide baş dönmesi, kırgınlık ve halsizlik gibi etkiler yapabilmektedir.

Yüksek ateş: Pelvik enfeksiyonunun en belirgin etkilerinden biri kişinin vücut sıcaklık değerinin 38,5 derece gibi yüksek değerlere yükselmesine yol açmasıdır. Meydana gelen bu yüksek ateş rahatsızlığı ile aynı zamanda karnın alt kısmında da vücut içi ateşlenmelerinin oluşmaktadır.

Adet görmede düzensizlik: Pelvik enfeksiyonu normal adet görme düzeninin bozulmasına va sonu olarak kişide düzensiz adet görme gibi sonuçlara yol açabilmektedir.

İdrar sancıları oluşması: Yumurtalık üşütmesi diye tanımlanan bu enfeksiyonun oluştuğu kişide idrar renginin sarıya yakın renkte olması, çok kötü kokması ve idrar yaparken aşırı derecede sancılanma olması görülebilmektedir. Ayrıca nadiren de olsa idrar ile kanama da olabilmektedir.

Yumurtalık üşütmesi tedavisi nasıl yapılır?

Bunun gibi enfeksiyon problemlerinde genellikle tedavi sürecinin tam olarak izlenmesi durumunda problem çözülmektedir. Bu nedenle tedaviye devam etmek büyük önem taşımaktadır. Pelvik enfeksiyonunda Uzman doktorlar tarafından genel olarak uygulanan tedavi metodu kişiye antibiyotik ilaç tedavisi uygulanması ve yatak istirahati şeklindedir. Doktor tarafından kullanılması önerilen ilaçların doğru kullanımı ve düzenli kullanmaya dikkat edilmesi durumunda kişide büyük oranda pelvik enfeksiyonu etkileri hafiflemekte ve kişide büyük oranda rahatlama olmaktadır. Eğer uygulanan ilaç tedavisi ve yatak istirahati yarar sağlamazsa, o zaman hastalığın daha fazla ilerlemesini önleyebilmek için cerrahi bir operasyon yapılabilmektedir. Bunun için pelvik enfeksiyonunun erken teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan bir diğer öneri kişinin cinsel yaşamına dikkat etmesidir. Bunun nedeni birçok önemli sorunun bu aşamadan kaynaklanmasıdır. Yumurtalık üşütmesi ya da diğer adı ile pelvik enfeksiyonuna gerekli Uzman müdahaleleri yapılmadı durumlarda kişinin gebe kalmasını önleyebilen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bir diğer önemli nokta çoğu insanda sağ yumurtalık ve sol yumurtalık olmak üzere bulunan iki yapıdaki iltihaplanmadır.

Yumurtalık Üşütmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Belirtileri ve Tedavisi