Hamilelikte Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Hamilelikte Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik sırasında veya öncesinde kadınların yumurtalıklarında kistler oluşabilir. Hamilelikte ortaya çıkan yumurtalık kistleri nadir görülür. Hamilelikte yumurtalık kistleri, erken gebelikte ultrasonografi ile tespit edilebilir. Gebelik ilerledikçe rahim büyür ve ultrasonografide kistlerin görülmesi zorlaşır. İster hamilelik öncesinde isterse hamilelik sırasında olsun, yumurtalık kistleri dikkatle takip edilmelidir.

Yumurtalık Kistlerinin Özellikleri

Kistin iç yapısı ve boyutu önemlidir. Kistin tek taraflı ve tamamen sıvıdan oluşmuş bir yapıya sahip olması, kistin kansere bağlı kalma riskini önemli ölçüde azaltır. Hamilelerin genç olması, gebelikte saptanan yumurtalık kistinin kötü huylu olma olasılığını daha da düşürür. Genellikle gebelikte saptanan yumurtalık kistlerinin birçoğu bu özelliği taşır. Kistin büyüklüğü, gebelik döneminde veya erken lohusalık döneminde yumurtalık kistine bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlar için iyi bir gösterge olabilir. 10 santimetre veya daha büyük çaplı kistlerin gebelik ve lohusalık döneminde acil ameliyat gerektirme olasılığı daha yüksektir.

Hamilelikte En Sık Görülen Yumurtalık Kistleri

Erken gebelik döneminde görülen ve yumurtalık kisti gibi görünen yapı, sarı cisim olarak bilinen normal bir gebelik yapısıdır. Bu sarı yapı, gebeliğin ilerleyen zamanlarında kendiliğinden kaybolur. Bazı gebeliklerde bu yapı çok büyük boyutlara ulaşabilir ve gebeliğin ilerleyen zamanlarına kadar görülebilir. Sarı cisim olan yumurtalık kistleri, gebelik döneminde herhangi bir sıkıntı yapma riski çok düşük olan kistlerdir.

Genç kadınlarda daha sık görülen bir diğer kist türü ise "işlevsel kistler"dir. Bu kistler, yumurtlama sırasında oluşan foliküllerden birinin çatlamak yerine büyümeye devam etmesiyle oluşur. Bu tür kistlerin gebelikte sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağı, kistin çapına bağlıdır.

Çok sık görülen bu iki kist türünün yanında, gebelik sonrası dönemlerde yumurtalıklarda her türlü kist görülebilir. Nadir olarak görülen bu kist türlerinde tedavi şekli ve türü, habaset şüphesi riskine ve kistin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Gebelikte Yumurtalık Kistlerinin Tedavisi

Ameliyat gerektiren kistler, habaset şüphesi taşıyan her kist (çift taraflı kistler, içlerinde sert alanlar bulunan kistler, çok büyük kistler gibi) gebeliğin hangi döneminde olursa olsun cerrahi operasyonlarla çıkarılır. Şüpheli durumlarda yapılması gereken MR incelemesi, kist hakkında daha iyi bilgi verebilir.

Yumurtalık kistinin çapının 5 santimetre ve daha az olduğu ve torsiyon gibi bir sorunla karşılaşılmadığı kistlere genellikle gebelik döneminde müdahale edilmez. Yumurtalık kist çapının 5-10 santimetre arasında olduğu durumlarda, iç yapısı tamamen sıvı olan kistlere müdahale edilmez. Ancak iç yapısı farklı olan kistlerin ameliyatla çıkarılması daha uygun olabilir. Kist çapının 10 santimetreden daha fazla olması durumunda, torsiyon riskinin yüksek olması ve kistin habis olma olasılığı nedeniyle cerrahi operasyon düşünülür.

Özet

Hamilelikte yumurtalık kistleri nadir görülse de dikkatle takip edilmelidir. Kistin boyutu ve yapısı, tedavi sürecinde önemli rol oynar. Genellikle genç hamilelerde kötü huylu kist olasılığı düşüktür. Ancak büyük ve şüpheli kistlerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Hamilelikte Yumurtalık Kisti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurtalık Kisti Nasıl Geçer?

Yumurtalık Kisti Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Soransı

Yumurtalık Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Soransı

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi