Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı?
20 Haziran 2024

Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı?

Yumurtalık kisti, doğurganlık yaşına gelmiş olan tüm kadınlarda görülme ihtimali olan bir durumdur. Kistler çok çeşitli olabilir ve bazı kistlerin hiçbir zararı yokken, bazı kistler oldukça zararlı olabilir. Yumurtalıkta oluşan kistlerin çoğu küçük yapıda olup, kişiye dışarıdan fark edilebilecek hiçbir belirti göstermez. Bu nedenle, kist olup olmadığını ancak doktor muayenesi ile tespit etmek mümkündür. Yumurtalıkta oluşan kistlerin bazıları kendiliğinden kaybolurken, bazıları da adet döneminde kanama ile dışarı atılır. Kist, insanlarda içi dolu iltihap kesesi veya enfeksiyon sonucu oluşmuş yapılar olarak bilinir. Canlı bünyesinde oluşan her kistin ağrı oluşturduğu bölge ve ağrı şiddeti farklıdır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kisti, genel olarak kadınlarda görülen bir durum olarak bilinir. Yumurtalıkta oluşan kist, kadınlarda kasık ve karın bölgesinde zaman zaman hafif veya şiddetli ağrılara neden olabilir. Kistin dış kısmından anlaşılması ihtimali oldukça düşüktür. Ancak, bazı kişilerde karın bölgesinde şişlik ve basınç oluşumu meydana gelebilir. Diğer anlaşılma yöntemlerinden biri ise cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrının oluşmasıdır. Kist olan kişilerde adet düzensizliği, adet olmama veya adet sırasında kasık bölgesinde ağrı hissedilmesi mümkündür. Eğer yumurtalıkta çok büyük bir kist var ise, hasta olan kişi bunu uzanarak karın bölgesinde yoklama yaparak da eliyle hissedebilir. Ayrıca, yumurtalık kisti olan bir kişide göğüs bölgesinde şişlik ve ağrı oluşumu, idrar yaparken yanma hissi, rahimde ve kasıkta ağrı olabilir. Eğer yumurtalık kisti var fakat bu kisti hiçbir şekilde fark etmediyseniz ve bu yumurtalıktaki kistin patlaması sonucu kasıkta şiddetli ağrıların yanı sıra karın ağrısı, bel ağrısı, mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma durumu görülebilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yumurtalıkta oluşan kistler çok çeşitli yapıya sahip oldukları için kişiden kişiye görülen belirtiler ve ağrı şiddeti farklı olabilir. Kistler, çeşitleri arasında iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılmışlardır. Ancak en yaygın olarak görülen çeşidi iyi huylu olanlardır. İyi huylu olan kistlerin kişiye oluşturduğu zararlar daha azdır. Bu nedenle yumurtalık kisti ağrısı sonucu tedavisi günümüzdeki tıp alanı nedeniyle oldukça kolaydır. Yumurtalık kisti tedavisi, istenilen şartlara bağlı olarak değişir. Vücudunuzdaki kist büyük fakat hiçbir şekilde ağrı vermiyorsa, düzenli periyotlarla alınan doğum kontrol hapları bu durumu kontrol altına alabilir. Tabi ki burada tedavi çeşidi istenilen faktöre bağlıdır. Örneğin, gebelik isteniyorsa doğum kontrol hapı kullanımı doğru olmaz. Diğer bir tedavi yöntemi ise artık kiste hiçbir şekilde ilaç ile müdahale edilemiyorsa ameliyat söz konusu olabilir. Tüm bu kararların doktor kontrolü altında gerçekleştirilmesi gerekir.

Ekstra Bilgiler

Yumurtalık kistlerinin tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. Bu nedenle, düzenli jinekolojik kontrollerin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, dengeli beslenmek ve stresten uzak durmak, kistlerin oluşma riskini azaltabilir.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri

Yumurtalık kistleri farklı türlere ayrılabilir:

  • Fonksiyonel Kistler: Genellikle zararsızdır ve kendiliğinden kaybolurlar.
  • Dermoid Kistler: Cilt, saç ve diş gibi dokuları içerir.
  • Endometrioma: Endometriozis hastalığına bağlı olarak gelişir.
  • Polikistik Over Sendromu (PCOS): Birden fazla küçük kistin olduğu bir durumdur.

Yumurtalık kistlerinin belirti ve tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle, herhangi bir belirti fark ettiğinizde bir doktora başvurmanız önemlidir.

Yumurtalık Kisti Ağrı Yaparmı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı?

Erkeklerde Sol Yumurtalık Ağrısı?