Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık iltihabı; yumurtalıklar kadınlarda üremeyi sağlayan ve karın içinde sağ ve solda bulunan organlardır. Kadınlarda üremeyi sağlayan yumurta yumurtalıklarda depolanır. Anatomik olarak normal kadınlarda iki adet bulunan yumurtalıklarda yumurta üretilir ve bu yumurtalar her ay olgunlaşıp yumurtalıklardan dışarı atılır. Bu dönemde çatlayıp dışarı atılan yumurtaların tutulmasını sağlayan fallop tüpleri doğurganlığı sağlayan diğer bir adımı gerçekleştirir. Pelvik ultrasonografi ile yumurtalıklar muayene edilebilir. Yumurtalıklarda oluşan rahatsızlıklar kısırlık sebebi olabilmektedir. Yumurtalık iltihabı kadınlarda bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlardır. Yumurtalık iltihabı doğum uzmanına başvurulması gereken ciddi hastalıklardandır. Gerekli tahlil ve tetkikler neticesinde antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Yumurtalıklarda yapışıklıklara sebep olabilen yumurtalık iltihabı doğurganlığı engeller. Tedavinin yapılamadığı veya ihmal edildiği durumlarda ise yumurtalıklarda kronik iltihap oluşmasına ve hatta daha ileri vakalarda yumurtalıkların tüplerle beraber alınmasına sebep olabilmektedir. Bu durum kısırlık sebepleri arasında yer alır. Yumurtalıklarda oluşan iltihap kesinlikle ihmal edilmemelidir. Tedavisi ihmal edilen vakalarda karın üreme organları dışında kan yolu ile tüm organlara yayılabilir. Bu durumda kişinin hayatını tehdit eder.

Yumurtalık iltihabı sebepleri nelerdir?
  • Korunmasız cinsel ilişki sonrasında
  • Soğuk algınlığı
  • Genital bölge ameliyatı sonrasında
  • Kürtaj veya doğum sonrasında
Yumurtalık iltihabı belirtileri; kasıklarda şiddetli ağrı, yüksek ateş, karın içinde dolgunluk hissi ve kokulu ve koyu renkli akıntısı ilk belirtilerdir. Pelvik ultrason ve gerekli görüldüğü durumlarda akıntının incelenmesi hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırır.

Yumurtalık iltihabı; teşhis konulmasının ardından kadın doğum uzmanı tarafından reçete edilebilecek antibiyotik ilaçlar ve yatak istirahati ile tedaviye başlanılabilir. Tedaviye destek olarak yapılabilecek bazı alternatif bitkisel yöntemler uygulanabilir. Yumurtalık iltihabında 1 çay kaşığı sarımsak suyunu yoğurt ile karıştırıp gazlı beze yardımı ile vajina içine tampon uygulanabilir. Ekinezya ve altınmühür çayı içilebilir. Lavanta yağını banyo suyuna eklemek ve içinde oturmak mikropları öldürebilir. Elma sirkeli su ile küveti doldurmak ve içerisinde oturmak fayda sağlanabilir.

Yumurtalık İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Kanseri Evreleri

Yumurtalık Kanseri Evreleri