Yumurtalıkta Kitle Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yumurtalıkta Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta kitle, Her doğurganlık yaşlarındaki kadınlarda çok sık görülen yumurtalıkta ki kitleler genellikle kistleri oluşturmaktadırlar. Çoğu yumurtalık kistleri zararsız olmasına ve kendiliğinden yol olmasına rağmen kistlerin zamanla büyüyüp sıkıntılara neden olmayacağından emin olmak için her yumurtalık kitlesini takip etmek gerekir. Yumurtalık kistlerinin genelde çoğu küçüktür ve herhangi belirtilerle ortaya çıkmaz. Yumurtalıkta oluşan kitlelerin bazıları kendiliğinden geçmektedirler. Bazı yumurta kitleleri de burkulma, patlama ve kanama nedeniyle bazı belirtilere neden olur. Karın kısmında küt bir ağrı veya ilişki sırasında da ağrıya da neden olmaktadırlar. Çoğu fonksiyonel kist denilen (İşlevsel kist) türü oluşturup bir veya iki ayda tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçer. Kist yeterince büyük ve bazı şikâyetlere neden oluyorsa doktor hormon (Doğum kontrol hapı) tedavisi veya cerrahi operasyon önerebilir.

Bayanlarda iki yumurtalıktan biri (Her biri ceviz büyüklüğünde olan), adet döngüsü sırasında her ay bir yumurta üretmektedir. Yumurta, yumurtalığın içinde bir su kesesi içinde büyür. Adet döngüsünün genellikle 5'inci gününde östrojen hormonu rahim döşemesini, olası bir gebelik için hazırlamak için, büyüterek kalınlaştırmak için uyarıya geçer. Ortalama 14'üncü günde yumurtalıktaki kese 2-3 cm çapa ulaşır ve çatlayıp karnın içine toz parçası kadar büyüklükte bir yumurta salınır, bu sisteme de yumurtlama denmektedir.

Kadınlar yumurtlama zamanlarında hamile kalabilirler. Yumurta, erkeğin spermi ile dölleneceği yer olan rahime bağlı iki tüpten herhangi birine doğru hareketlenmeye başlar. Yumurtlama sonrası içi boşalan kese korpus luteum durumunu alır ve daha sonraki âdet kanamasına kadar durağan hale geçer.

Yumurtalıkta kitle belirtilerine, bakıldığında yumurtalık kitleleri genellikle çoğu küçüktür ve herhangi belirtilere neden olmaz. Yumurtalıkta oluşan kitlelerden bir tanesi de over kistleridir. Over kistleri kaba şekilde söylersek habis (Kötü huylu) ve selim (İyi huylu) olarak ikiye ayrılmaktadırlar. En sık görülen yumurtalık kistleri ise iyi huylu olanlardır.

Yumurtalıklarda bir problem oluştuğunda belirtileri diğer organlara göre daha az yaşanmaktadır. Bu nedenle yumurtalık kistleri zamanla büyümelerine rağmen hiçbir belirti vermez ve sadece rutin kontroller sırasında doktor tarafından fark edilir. Yumurtalık kistleri 5 santimetreden başlayarak, 25 santimetreye kadar büyük boyutlara ulaşsalar da hastada karın kısmında şişkinlik dışında hiçbir belirti oluşmamaktadır.

Yumurtalıkta kitler belirtileri, genellikle çok sık görülen adet düzensizliği, karında şişlik oluşumu, kasık ve karın ağısı, sindirim sisteminde oluşan bozukluklar, sık idrara çıkma gibi belirtiler yumurtalıkta kitle belirtileri olmaktadır. Bazı yumurtalık kitleleri ise habis olup kansere neden olabilir. Yumurtalık kanseri olma olasılı tehlikesi yaşınız ilerledikçe artar. Yumurtalık kanserinin erken aşamalarında hiçbir belirtisi olmamasına rağmen onun bazı uyarı işaretlerinin farkında olmalısınız. Bu uyarı işaretleri ise karnın şişmesi ve büyümesi, uzun süre süren mide yanması ve geçmeyen mide bulantıları, iştahta çok azalma görülmesi ve kasıklarda oluşan ağrı bu belirtiler aynı anda gözüküyor ya da birkaçını görüyorsanız acilen, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Yumurtalıkta kitle görüldüğünde erken tanı yolu ile oluşan sağlık sorunlarının çoğu tedavi yolu vardır. Yumurtalıkta bulunan kitleleri herhangi bir rutin kontrol sayesinde görülmektedir. Herhangi bir belirti göstermeyen yumurtalık kitleleri ses dalgaları kullanıp, iç organlarının görüntüsü çıkarılarak ultrason yoluyla, cerrahi bir işlem olan laparoskopi ile doktorun yapacağı kan testleri ile yumurtalıkta kitlelerin yeri, boyutu cinsi belli olmaktadır. Yumurtalıkta bulunan kitle çeşitleri ise fonksiyonel (İşlevsel) yumurtalık kisti, dermoid kisti, kistadenom yumurtalık kisti, halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometrioma ve çoğul olan yumurtalık kistleri bayanların yumurtalıklarında bulunan kistlerdir.

Yumurtalıkta Kitle Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kisti İlaçları Nelerdir?

Yumurtalık Kisti İlaçları Nelerdir?