Yumurtalık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Yumurtalık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Hastalıkları

Yumurtalık organı, karın boşluğunun alt kısmında rahime bağlı olarak iki tarafta asılı şekilde yerleşmiştir. Kadınlarda iki adet bulunan bu organ, üremeyi sağlayan temel yapılardan biridir. Tıpta erkeklerdeki yumurtalıklara testis, kadınlardaki ise over veya ovaryum denilmektedir. Kadınların yumurtalıkları karın alt kısmında yerleşik bulunurken, erkeklerin yumurtalıkları ise vücutlarının dış bölümünde kese yani skrotum içerisinde yer alır. Erkek yumurtalıklarının dışarıda kese içinde bulunmasının nedeni, vücut sıcaklığından korunması amaçlıdır. Üreme dışında hormon üretme görevleri de mevcuttur. Kadınlarda östrojen ve progesteron, erkeklerde ise testosteron hormonlarını salgılarlar. Kadın yumurtalığında oosit adı verilen küçük yumurtacıklar bulunmaktadır. Dünyaya gelen kız çocuğunda bu küçük yumurtacıklar bir milyon civarındadır, ancak ergenliğe kadar bir kısmı yok olur ve yaklaşık dört yüz civarında yumurtacık kalır. Bu dört yüz yumurta, kadınlarda düzenli bir şekilde her ay dışarı atılır. Yumurtaların dışarı atımı, adet döngüsünün ortasında, yani adet olunan zamanın ilk gününden itibaren on dördüncü günde gerçekleşir.

Bu değerli ve hassas organ, birçok yumurtalık hastalığı ile karşı karşıya kalabilir.

Yumurtalık Hastalıkları Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınların karşı karşıya kaldığı yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıkta, yumurtacıkların dışarı atılmaması sonucu yumurtalık cidarında küçük kistler oluşur. Hormonal dengesizlikten dolayı adet gecikmeleri yaşanır ve vücutta erkek tipi kıllanma görülebilir. Çoğunlukla obez kadınlarda görülür ve metabolik sorunları da içerebilir. PCOS, kalp damar hastalıkları, kısırlık, obezite, Tip 2 diyabet, düşük gebelik gibi rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Bu hastalığın tedavisi, çocuk isteğine ve adet düzenlemeye göre uygulanır. Uzman hekimler genellikle doğum kontrol hapları ile tedavi önerir.

Varikosel

Varikosel, erkeklerin karşılaştığı yumurtalık hastalıklarından biridir. Testis etrafındaki toplardamarların yetmezliği sonucu oluşan bu rahatsızlık, kısırlık gibi sorunlara yol açabilir. Varikosel, sınıflandırılarak tedavi edilir ve genellikle belirti göstermeyebilir.

Yumurtalık İltihabı

Yumurtalık iltihabı, karının alt bölümünde şiddetli ağrılara, kokulu akıntıya ve ateşlenmeye yol açar. Hastanın doktor tarafından muayene edilmesi gereklidir. Akıntının mikrobiyolojik açıdan incelenmesi ile teşhis konur. Tedavi aşamasında yatak istirahati ve antibiyotik ilaçlar verilir. Tedavi edilmezse, kronik hale gelerek kısırlığa, tüplerin tıkanmasına ve apse oluşumuna neden olabilir. Bu aşamada olan hastaların tüpleri ve yumurtalıklarına ameliyat uygulanır.

İnmemiş Testis

Anne karnındayken testisler bebeğin karnının içerisinde bulunur. Doğuma yaklaşıldığında, bebekteki testisler keselerin içerisine iner. Eğer bu aşamada testisler kesenin içine inmezse, inmemiş testis durumu oluşur. Karın içerisinde kalan testisler, ilerleyen zamanlarda kısırlık ve kanser riski taşır. Bebeklerde bir yaşından önce testislerin keselerin içine indirilmesi gereklidir; aksi halde testisler alınmalıdır, çünkü kanser riski taşırlar.

Diğer Yumurtalık Hastalıkları

 • Yumurtalık kistleri
 • Over torsiyonu
 • Yumurtalık kanseri
 • Testis torsiyonu
 • Testis enfeksiyonu
 • Hidrosel
 • Testis kanseri
 • Dermoid kist
 • Prematür over yetmezliği
 • Çikolata kisti
 • Yumurtalık tümörleri

Yumurtalık Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık İltihabına Ne İyi Gelir?

Yumurtalık İltihabına Ne İyi Gelir?

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Güncel

Yumurtalık İltihap Söktürücü Bitkiler

Yumurtalık İltihap Söktürücü Bitkiler

Güncel

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Güncel

Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi