Yumurtalık İltihap Söktürücü Bitkiler
15 Mayıs 2024

Yumurtalık İltihap Söktürücü Bitkiler

Yumurtalık İltihabı Söktürücü Bitkiler, en önemli sebebi vajina ve rahim ağzında gelişen enfeksiyonların yukarıya doğru ilerleyerek yumurtalıklara kadar yayılmasıdır. Yumurtalığın iltihaplanmasının bir diğer sebebi ise kan yolu ile gelen (Tüberküloz gibi) mikroorganizmalardır. Yumurtalığa herhangi bir sebep ile gelen mikroorganizmaların yumurtalıkta enfeksiyona yol açmasıdır. Yumurtalık iltihabı gelişmiş ve tedavi edilmemiş ise iltihap tüplere kadar ilerler. İltihaplanmanın tüpleri tıkaması kişinin bebek sahibi olmasını engeller. Yumurtalık iltihabı bazen hiçbir belirti vermez. Bazen de şiddetli bir ağrı ile kendini gösterir. Özellikle alt karın bölgesinde şiddetli bir ağrı gelişir. Eğer rahimde kötü kokulu akıntı, cinsel ilişki sırasında acıma, idrar yaparken yanma, âdet kanamasının kokusunda ve renginde değişiklik var ise yumurtalık iltihabı gelişmiştir. Bu iltihaplanma kişinin doğurganlığını etkilediği için öncelikle hekime başvurulmalıdır. Hekim tedavisine aksatılmadan uyulması gerekir.

Yumurtalık İltihabı Söktürücü Bitkiler Nelerdir?
  • Civanperçemi; bu bitkinin kuvvetli bir antibiyotik özelliği vardır. Güçlü bir iltihap sökücüdür. İster çay olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz de oturma banyosu tedavisi olarak kullanabilirsiniz. Çay olarak 1 su bardağının içine 1 çay kaşığı civan perçemi atılarak demlenir ve günde 2 kez tüketilir. Oturma banyosu olarak 1 litre suya, 1 yemek kaşığı civan perçemi ve 10 adet ceviz yaprağı atılır ve 7 dk. Kaynatılır. Özellikle rahim ağzından kaynaklanan iltihabın atılmasında çok faydalıdır.
  • Kantaron; iyi bir iltihap sökücü ve ağrı kesicidir. Kanı temizle ve enfeksiyonların vücuttan atılmasında faydalıdır. Günlük 1 tatlı kaşığı kantaronu 1 su bardağı sıcak su ile demleyip içmek yumurtalıktaki iltihabın sökülmesinde çok faydalıdır.
  • Zerdeçal; içerisinde bulunan kurkumin maddesi vücutta bulunan iltihabın atılmasında ciddi bir etki yapmaktadır. Kanı temizleyen zerdeçal iyi bir iltihap sökücüdür. Günlük 1 su bardağı sıcak sütün içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal atılıp tüketilirse iltihabı ciddi oranda azaltır.
  • Sarımsak; antibiyotikleri vücutta yaptığı etkiye benzer etkiler yaparak vücudun bağışıklık sistemini uyararak iltihabın vücuttan atılmasını sağlar. Özellikle bakteri, virüs gibi enfeksiyonların vücuttan atılmasında etkisi büyüktür. Fazla ısıya mazur kalan sarımsaklar etkinliğini yitirdiği için fazla ısıya maruz bırakmadan günlük tüketilir ise yumurtalıktan ciddi anlamda iltihap sökecektir.

Yumurtalık İltihap Söktürücü Bitkiler Yorumları

soru

Sedef

29 Nisan 2024 Pazartesi

Arkadaşlar meryem ana eli diye bir ot var oda çok iyi adet söktürmesine ve iltihabı atmasına yardimci oluyor bayan arkadaşlarima tavsiye ediyorum

Cevap yaz
cevap

Uralp

29 Nisan 2024 Pazartesi

Yer elması tüketin adet dönemi öncesinde çok faydası var iyi günler

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıklar Neden Ağrır?

Yumurtalıklar Neden Ağrır?

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadın Yumurtalıkları Görevleri

Kadın Yumurtalıkları Görevleri

Güncel

Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık İltihabı Belirtileri ve Tedavisi