Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ yumurtalık ağrısı genelde kadınların çektikleri sıkıntılar arasında yer alır. Birçok sebepten kaynaklanabilir. Yumurtalık ağrısı çeken bayanların ilk önce ağrının şiddetinin ve sebebinin belirlenmesi gerekir. Sol tarafa giren ağrı yumurtalık dışında idrar yollarında veya iskelet ve kas sisteminden kaynaklanabilir. Yumurtalık ağrısı genellikle kistlerden kaynaklandığı bildirilmektedir. Ancak sağ yumurtalık ağrılarının sebebinin bulunması ağrıların giderilmesinde etkili olacaktır. Bayanlardaki bu çeşit ağrıların ne zaman başladığı ve kadar süre devam ettiği ve ne zaman bittiği doktorlar için önemli ön bilgi olarak değer kaydetmektedir.

Sağ yumurtalık ağrısı belirtileri nelerdir?

Yumurtalıklarda oluşan kistler ağrılara sebep olabilir. Veya idrar yollarının iltihaplanması yumurtalıklarda şiddetli ağrı yapabilir ya da geç fark edilen dış gebelik yani boş gebelik bu durumda yumurtalıklarda şiddetli ağrı yapan sebepler arasındadır. Apandisit veya sindirim sistemindeki bozukluklar yumurtalıklarda ve karın bölgesinde ağrı yapar. Böbreklerde taş veya kum ya da safra kesesinde oluşan kum veya idrar yollarında oluşan kristal kumlar üreme organlarında ve yumurtalıkların çevresinde ağrıya sebep olur. Bu yukarıda saydığımız bütün rahatsızlıkların hepsi sağ yumurtalık ağrısına sebep olan nedenler arasında yer almaktadır. Sağ ol ve sol yumurtalıktaki ağrılar genelde kasık bölgesinde daha fazla hissedilir. Bu tür yumurtalık ağrıları genelde enfeksiyonlara bağlı olarak veya bağırsak yapışıklıklarında ya da zor doğum yapan kadınlarda daha sak görülmektedir.

Sağ yumurtalık ağrısı için neler yapılabilir?

Sağ yumurtalık ağrısının sebebini anlayabilmek için doktorunuz ultrason sonuçlarına bakarak durumunuzu değerlendirmeye başlar. Yumurtalıklardaki ağrıların hafife alınmaması gerekir. Çoğu zaman kadınlar yumurtalıklarında Ağrı olduğu halde kist ya da herhangi bir iltihaplanma ve enfeksiyon olduğunu tesadüfen rutin muayene esnasında öğrenirler. Polikistik over çoğu zaman belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleme kaydeder. Kist çeşitleri genelde sağ taraftaki yumurtalıkta ancak bazen her iki taraftaki yumurtalıkta ortaya çıkarlar. Kistler bazen içi sıvı dolu olan bazen et parçası şeklinde karşımıza çıkabilir ya da içerisi kan ile dolu olan yoğun bir görüntü şeklinde doktorlar tarafından ultrason ile görüntülenebilmektedir. Yumurtalıktaki kistlerin daha iyi anlaşılabilmesi için kistin içerisinde iğne ile alınan sıvı patolojide incelenerek kistin iyi huylu veya kötü huylu olduğu anlaşılır. Renkli ultrasonlar ile MR gibi gelişmiş cihazlar ile daha kolay tespit edilirler. Bu yüzden yumurtalıklardaki ağrılar kesinlikle hafife alınmamalı ve en yakın zamanda bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

Sağ yumurtalık ağrısı doğum kontrol hapı ile tedavi nasıl olur?

Sağ yumurtalık ağrısı genelde büyük bir bölümü kendiliğinden bir süre sonra kaybolurlar. Kaybolmayan yumurtalıklardaki ağrıları genelde doğum kontrol hapları ile tedavi edilirler. Sağ yumurtalık ağrıları ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa ve hala çok şiddetli ağrılar var ise kistte herhangi bir yırtılma veya kendi etrafında dönme varsa hastanın yaşı konumu ve kistin büyüklüğü ne olursa olsun hemen ameliyatla o kisti yerinden alınır. Günümüzde miyom ve kistler genelde laparoskopi yöntemi ile ameliyat edilir. İki çeşit olan ameliyat yöntemlerinden biri açık diğeri de kapalı ameliyattır. Günümüzde her iki yöntem kullanılmaktadır. Açık olan ameliyatta rahmin hepsi yumurtalıklar ile alınır. Ancak kapalı olan ameliyatta karnın birkaç yerinden delinerek yumurtalıklardaki kistler bu deliklerden alınır.

Sağ Yumurtalık Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?