Erkek Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkek Sağ Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde sağ testis ağrısı, çok yaygın bir şekilde ortaya çıkan durumlardandır. Testis ağrısı sorunu olan insanlarda bu ağrılar birçok zaman ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Çünkü oluşan testis ağrıları karın bölgelerine, bacaklara yayılarak içten bir ağrı oluşturduğu için ciddileşebilir. Öyle ki bazen sağ testis ağrısı sorunları mide bulantısına neden olacak derecelerde artabilir. Ağrı yayıldıkça kişide bunalımlı durumlara neden olabilmektedir. Bilindiği gibi erkeklerde bulunan testisler, bir testis torbası içerisinde bulunmaktadır. Bu testis torbası, testislerin rahat bir şekilde hareket edebileceği yapıdadır. Testisler birbirleri ile bire bir aynı olsa bile sadece boyut farkı vardır. Birçok zaman testislerde oluşan ağrılar birbirinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle ağrılar sağ ya da sol olmak üzere farklı şekillerde ağrıyabilmektedir. Genel olarak erkeklerde sağ testis ağrısı, birçok zaman kişilere korkutucu gelebilmektedir. Aslında hemen bu durumlarda korkmamak gerekir. Çünkü ağrının çok basit nedenleri de bulunmaktadır. Ancak çok ciddi ve aşırı ağrılarda müdahale edilmesi gerekebilmektedir. Bu nedenle aşırı sağ testis ağrısında muayene gerekli olabileceği için bir üroloji uzmanına görünmekte fayda olacaktır. Özellikle bu ağrı genç bir kişide görülüyorsa çok daha fazla dikkate alınması gereken bir durum olarak ele alınmalıdır.

Erkeklerde sağ testis ağrısı belirtileri nelerdir?
  • Sağ testis ağrısının en büyük etkisi aniden ortaya çıkması ve aniden gelişmesidir. İlk başta aniden ortaya çıkan bu durum kişinin hareket etmesiyle ya da hareketsiz kalması ile artabileceği için gerekirse kişi ağrıların azalması için bu duruma uygun hareket etmelidir.
  • Testiste oluşan ağrı, kısa bir süre sonra şişliklere neden olabilmektedir. Bu şişlikler ağrı ile görülen önemli belirtilerden biridir.
  • Bulantı ve kusma sorunları yaygın olarak erkeklerde ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum genellikle erkeklerde sağ testis ağrısı sorununun yoğun olmasına bağlı olarak oluşur.
  • İdrar sırasında aşırı ağrı ve penil akıntı adı verilen sorunlar sağ testis ağrısı ile ortaya çıkabilmektedir.
  • Cinsel ilişki ve boşalma sırasında oluşan aşırı ağrı durumları da yine aynı etkenden kaynaklanan belirtiler arasında yer almaktadır.
Sağ testis ağrısı neden olur?

Yaralanma: Meydana gelen testis travmalarında etkilenen testise göre şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Belki saatler öncesinde yaşanan travmalardaki ağrılar daha sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle en büyük nedenlerden biri farkında olarak ya da fark edilmeden alınan darbeler olabilmektedir.

Epididimit: İçerisinden spermlerin geçtiği testis yaprakları kanallarında meydana gelen iltihaplar nedeni oluşan bir rahatsızlıktır. Genel olarak enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar ve sorunlara neden olur.

Orşit: bu virüs tipi genellikle insanlarda kabakulak sorunlarına neden olsa bile testislere vurduğunda şiddetli ağrıların nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Enfeksiyonlar: Kişide meydana gelen enfeksiyonlar kan yolu ile testislere ulaşarak erkeklerde sağ testis ağrısı oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun için kan testleri yapılarak sorun ortaya çıkarılabilir.

Varikosel: İnsanlarda ortaya çıkan varis sorunları testisler üzerinde de görülebilmektedir. Özellikle kan taşıyan skrotum üzerinde bu rahatsızlık ortaya çıkarak ağrılara neden olabilir.

Evde yapılabilecekler; Kişilik için çok önemli olan testisler için oluşan ağrılarda öncelik tıbbi tedaviye ve kontrole verilmelidir. Çünkü testis ağrıları birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumlarda evde testislerini inceleyerek belli olan bir değişiklik gibi bir durum var mı yok mu bakılabilir. Bunun haricinde kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.

Erkek Sağ Yumurtalık Ağrısı Yorumları

soru

idris

21 Mayıs 2024 Salı

Sağ testiste sıvı toplanması

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Mayıs 2024 Salı

Merhaba, sağ testiste sıvı toplanması (hidrosel olarak da bilinir) bazen kendiliğinden geçebilir, ancak rahatsızlık veriyorsa veya büyümeye devam ediyorsa bir üroloji uzmanına başvurmanız önerilir. Muayene ve gerekirse ultrason yapılarak tedavi yöntemi belirlenebilir. Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Erkek Yumurtalık Hastalıkları

Erkek Yumurtalık Hastalıkları