Erkek Yumurtalık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Erkek Yumurtalık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Erkek yumurtalık hastalıkları, diğer adı ile er bezi, erkeklerde üreme organı olan penisin her iki yanında yer alan ve beynin salgıladığı birtakım hormonlar sayesinde sperm üreten yapıdır. Erkek yumurtalık hastalıkları, birçok nedenden ve erken teşhis edilmediği taktirde ölümcül tehlikeler barındırmaktadır.

Erkek Yumurtalık Hastalıkları
  • Testis Kanseri: Genel olarak genç erkeklerde fakat nadir olarak görülen bir hastalık türüdür. Fazla ağrısız ve sert bir şişlik ile kendini gösterir. Erken teşhis ile tedavisi büyük oranda mümkündür.
  • Testis İltihabı: Gençlerde çok sıklıkla görülen testis ve kanal yolu iltihabı durumudur. Sperm kanallarına bulaşan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Şişlik ve ağrı görülür. Kabakulak, idrar yolu iltihabı ve tüberküloz testis iltihabı hastalığının başlıca sebepleri arasındadır.
  • Testis Torsyonu: Testislerin kendi eksenleri etrafında dönmesi sonucu damarların sıkışması ve testise kan ulaşamaması sorunudur. Çok ağrılı bir süreç olup cerrahi müdahale gerektirir.
  • İnmemiş Testis: Testis oluşumu bireyin ana karnında son aylarında meydana gelir. Bebek ana karnında iken testisler vücudun içerisinde kalır ve haya kesesine inemez ise bu durumda inmemiş testis hastalığı kaçınılmaz hale gelir. Bu hastalık hatalı sperm üretimine ve kısırlığa neden olmaktadır. Bundan dolayı fark edilmesinin ardından en fazla iki yaşına kadar ameliyat edilmesi gereklidir.
  • Semptomlar: Birdenbire ortaya çıkan ve testislerde ağrı ile oluşan durumlara denir. Testislerin şişmesine ve ağrımasına büyük pay sahibidir. Kesin olarak nedeninin bilinmemesine karşılık testislerde burulma olabilir. Semptomlar mide bulantısına ve kusmaya neden olmaktadır. Kendilinden iyileşme olasılığının yanı sıra önemli derecede tıbbi yardım gerekli olabilir.
  • Hidrosel: Yumurtalık zarları arasında normalde oluşması gerekenden çok daha fazla sıvı toplaması sonucu oluşan hidrosel erkek yumurtalık hastalıkları arasındadır. Yumurtalık torbasında şişlik meydana gelir. Bu olay günümüzde oldukça sık rastlanmaktadır.

Erkek Yumurtalık Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yumurtalık Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi