4 Evre Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

4 Evre Yumurtalık Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

4 Evre yumurtalık kanseri, yumurtalık kanseri yumurtalıklarda başlayıp gittikçe yayılarak yumurtalık dışına çıkan ve diğer organlara yayılan bir kanser türüdür. Kanser hastalığında, normal hücreler, kanser hücrelerine dönüşerek hücre bölünmesi çok hızlı bir şekilde devam eder ve tümör denilen oluşumlar meydana gelir. Yumurtalık kanserlerinde de diğer kanserler de olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle kadınların yıllık muayenelerini aksatmadan yaptırmaları gerekir. Yumurtalık kanserlerinin kesin ve en doğru şekilde olarak tanı konulması, bölgeden alınacak parçanın patolojiye gönderilmesinden sonra olur.

4 Evre yumurtalık kanseri

1. Evre yumurtalık kanseri, yumurtalık yüzeyinde ve karın içinde bulunan sıvıda az da olsa kanserli hücrelere rastlanır. Bu evrede kanser henüz yumurtalıklarda sınırlıdır, başka taraflara yayılmamıştır. Birinci evre yumurtalık kanserinde, kanserin kontrolü sağlanarak yayılmasını durdurmak hedeflenir. Bu safhada yumurtalık kanserlerinin tedavisi ve iyileşme oranı daha yüksektir. Hastaya doktorun uygulayacağı cerrahi girişimler sayesinde, hastalık tedavi edilebilir. Bu safhada kanserin tamamen iyileşmesine rağmen çok ufak bir kısmında tekrarlaya bilmektedir. Kanserin tekrar etme nedeni, gözle görülemeyecek kadar küçük kanser parçalarının kalmış olmasından kaynaklanır.

2. Evre yumurtalık kanseri, bu evrede kanser yumurtalıklarda ve karnın alt kısmında görülür. İlk evreden biraz daha yayılmıştır. Bu aşamada cerrahi yöntemle kanserli kısımlar çıkarıldıktan sonra kemoterapi başlanır. Cerrahi yöntem uygulandıktan sonra karın içi bölgeye kemoterapi uygulanarak kalan küçük kanser parçalarının yok edilmesi amaçlanır. Eğer kanserli dokunun boyutu 1 cm'den daha küçülmüşse sonrasında uygulanacak kemoterapi daha başarılı olmaktadır. Kemoterapi bu evrede kanser hücrelerini en fazla olduğu alanlara yapılır.

3. Evre yumurtalık kanseri, bu evrede kanser biraz daha büyüyerek yumurtadan dışarı kısımlara da yayılım göstermiştir, ancak henüz karaciğere yayılmamıştır. Bu evrede yapılan cerrahi müdahale ile kanserli bölgenin tümünü çıkarmak mümkün değildir. Cerrahi tedavi ve kemoterapi birlikte uygulanır.

4. Evre yumurtalık kanseri, bu evre tedavisi en zor olan kanser evresidir. Yumurtalık kanseri bu evrede yayılıp karnın dışındaki organlara yayılmış olup karaciğere de sıçramıştır. Diğer evrelerde olduğu gibi bu evrede de cerrahi tedavi ve kemoterapi birlikte kullanılmaktadır. En fazla ölüm riski olan evredir. Bu evrede kanser ilaçları kullanarak hedefe yönelik tedaviler uygulanır. 4. Evre yumurtalık kanserlerinde cerrahi girişim yapıldıktan sonra karın içine geniş bir kateter konularak kemoterapi uygulaması buradan yapılır. 4 evre yumurtalık kanseri içinde, en tehlikeli, tedavisi en zor ve tekrarlama riskinin yüksek olduğu evredir.

4 Evre Yumurtalık Kanseri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni